EVROPA SE UPLELA U SANKCIJE RUSIMA KAO PILE U KUČINE Jedni za, drugi protiv a evo kad pada konačna odluka
Foto: Shutterstock

- Radimo na šestom paketu sankcija, a među opcijama razmatramo i neki oblik naftnog embarga, rekao je funkcioner Evropske komisije za "Tajms.

- Kada uvodimo sankcije, moramo to napraviti tako da maksimalno pojačamo pritisak na Rusiju i svedemo na minimum kolateralnu štetu koju ćemo sami pretrpeti, naglasio je Ddombrovskis, prenosi "Seebiz".

Detalji sankcija još nisu dogovoreni, ali mogle bi uključivati postepeno ukidanje uvoza ruske nafte ili uvođenje carina na izvoz iznad određenog iznosa, navodi "Tajms" reči potpredsednika EK.

Rusija je najveći dobavljač nafte za Evropu i u 2020. njena nafta činila je četvrtinu evropskog uvoza. Otprilike trećina bruto raspoložive energije u Evropi proizvodi se iz nafte i naftnih proizvoda, u širokom rasponu sektora, od transporta do proizvodnje hemikalija.

Ukrajina i pojedine članice EU-a, uključujući i Poljsku i Litvaniju, zalažu se za embargo na rusku naftu i plin dok su Nemačka i Mađarska protiv te opcije u bliskoj budućnosti.

Trećina ruskih izvoznih prihoda generirana je prošle godine prodajom nafte i naftnih proizvoda. Evropa trenutno troši oko 450 miliona dolara ruske nafte i derivata dnevno, oko 400 miliona dolara gasa i oko 25 miliona dolara uglja, prema podacima organizacije "Bruž".

Svako na svoju stranu

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljne poslove i sigurnost, Žozep Borelj izjavio je kako ne postoji saglasnost između članica Evropske unije o potpunoj zabrani uvoza ili većim carinama na uvoz gasa i nafte.

- U ovom trenutku nemamo jedinstvenu poziciju po ovom pitanju, izjavio je Borelj za nemačke novine “Die Welt”, prenosi "Rojters".

Izvoz nafte je osnovni izvor stranih valuta za Kremlj, te su mnogi unutar EU pozivali na apsolutni prestanak uvoza nafte iz Rusije, jer se trenutno na taj način efektivno finansiraju ruski ratni napori u Ukrajini.

Neke od članica EU pokušavaju da proguraju šesti paket sankcija, a Brisel pripema potpunu procenu mogućih posledica zabrane uvoza nafte kao dela nekog od budućih sankcija, prenosi Bankar.me.

Borel je izjavio kako će o ovim temama biti raspravljano na sledećem EU samitu koji se treba održati krajem sledećeg meseca i da ne očekuje bilo kakve odluke pre toga.

Sve o situaciji u Ukrajini čitajte OVDE.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading