RUSI OTKRILI PLAN KIJEVA! Ukrajinci spremaju tajni udar, ovo niko nije očekivao!
Ruske i ukrajinske snage nedavno su razmenjivale artiljerijsku vatru oko Guljajpolja i Pologija na jugu Zaporoške oblasti, oko 100 kilometara severoistočno od okupiranog Melitopolja. Dok takvi sukobi nisu neuobičajeni kako rat ulazi u svoj deseti mesec, ono što je posebno u vezi onog 9. decembra je navodni podsticaj.
Prema ruskim izvorima, ukrajinska armija gomila mehanizovane snage oko Guljapolja, a ako je to tačno moglo bi da bude znak skore ukrajinske četvrte kontraofanzive uprkos zimi.
Cilj: oslobađanje juga
Ovaj dugo očekivani napad - u regionu Pologija u Zaporoškoj oblasti – imao bi za cilj oslobađanje većeg dela južne Ukrajine i napredak ukrajinskih trupa sve do uskog grla zemlje koje povezuje kopnenu Ukrajinu sa poluostrvom Krim, koje je Rusija anektirala 2014. i koje je u stalnom fokusu obe sukobljene strane.
Rusija delimično drži Zaporožje od početka invazije i u septembru je proglasila pripajanje ove i još tri ukrajinske oblasti.
Ukrajinski Generalštab je 1. decembra objavio da se neke ruske trupe povlače sa svojih pozicija u Zaporoškoj oblasti. Kako je saopšteno, ruske jedinice su napustile Nihajlivku, Pologi i Inženerne, sve mesta južno od grada Zaporožja. Ukrajinska vojska je rekla i da se Kremlj priprema za evakuaciju administrativnog osoblja regiona, dok je ranije šef Energoatoma rekao da se "stiče utisak" da Rusi napuštaju nuklearku Zaporožje, da "pakuju svoje kofere i kradu sve što mogu".
Slabe pozicije obe strane
CNN piše da linije fronta u toj oblasti idu duž više od 150 kilometara preko poljoprivrednih zemljišta. Na geolociranim snimcima objavljenim poslednjeg dana novembra videle su se posledice udara na zgrade u Pologiju, a portal je naveo da deluje da Ukrajinci na bojnom polju ponavljaju akcije koje su preduzeli u Hersonu, gađajući mostove, centre snabdevanje i koncentracije ruskih trupa iza linija fronta.
Ruske trupe imaju slabu poziciju na terenu u Zaporožju, ali ni ukrajinska nije nešto bolja. Sektor duž ose Guljapolje-Pologi od proleća je bio utočište odvojenih jedinica Rusije i Ukrajine veličine brigade, piše “Forbs”.
Kako se navodi, na ruskoj strani tu je 291. gardijski motorizovani puk koji na papiru broji nekoliko hiljada vojnika i desetine oklopnih vozila, dok je na ukrajinskoj 106. brigada teritorijalne odbrane, formacija sa nekoliko hiljada dobrovoljaca iz lokalnog područja koju pojačava 19. odvojeni streljački bataljon, vojna jedinica sa 400 ljudi.
Obe strane imaju pomoćnu artiljeriju i napadaju jedna drugu. Institut za proučavanje rata je 7. decembra zabeležio “rutinske artiljerijske i druge udare zapadno od Guljajpolja”.
Okršaj 9. decembra
Upravo je tim oružjem i raketama razmenjivana vatra 9. decembra. Okršaj je počeo kad je “ruska obaveštajna služba otkrila kretanje velikih mehanizovanih snaga ukrajinske vojske blizu fronta”, kako je na “Telegramu” rekao proruski separatistički lider Igor Girkin, dodajući da je to izazvalo “masovne artiljerijske udare na neprijateljske pozicije i blizu pozadinskih područja u regionu Guljajpolja”.
Ukrajinska artiljerija je zauzvrat udarila Pologi. Nije jasno koje su se ukrajinske mehanizovane snage možda pomerile u Guljajpolje u mogućem očekivanju ofanzive na Melitopolj. U blizini su 65. mehanizovana brigada, kao i 1. tenkovska, navodi “Forbs”.
Pohod na Melitopolj možda će zahtevati više od toga. Prethodni kontraudari Ukrajine – oko Kijeva u martu i šest meseci kasnije oko Harkova i Hersona – su svi uključivali najmanje pola tuceta teških brigada.
Da bi oslobodile Melitopolj i potom skrenule desno da povrate južnu Hersonsku oblast na levoj obali reke Dnjepar, ukrajinske snage bi trebale da napreduju oko 300 kilometara i poraze desetak ili više ruskih brigada i pukova.
"Ukrajini će trebati mnogo teških snaga"
Ukrajinci su već uložili napore da te ruske jedinice fiksiraju na mestu – potiskujući ih na desnu obalu Dnjepra, a potom iskrcavanjem snaga za specijalne operacije na poluostrvo Kinburn na južnoj strani rečne delte, gde Dnjepar ulazi u Crno more.
Čak i ako ove snage ne mogu da rizikuju da reaguju na mogući ukrajinski napad severoistočno od Melitopolja, i dalje bi im stajale na putu dok idu ka ušću Dnjepra i kopnenom mostu sa Krimom. Ukrajinci će morati da koncentrišu mnogo teških snaga kako bi ostvarili uspeh, a sva je prilika da će Rusi to uočiti i pokušati da ih poremete svojom artiljerijom, navodi "Forbs".
Ipak, Rusija se iscrpila u ratu, kako su britanski obaveštajci ukazali krajem novembra.
Rusija verovatno uklanja nuklearne bojeve glave sa zastarelih nuklearnih krstarećih raketa i ispaljuje ih na Ukrajinu, rekla je tada vojna obaveštajna agencija Velike Britanije, dodajući da se Moskva verovatno nada da će te rakete odvratiti ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.
Zamenik šefa ukrajinske obaveštajne službe, general Vadim Skibicki, rekao je nedavno “Njujork tajmsu” da Rusija ispaljuje projektile napravljene u ukrajinskim fabrikama pre više decenija. Kijev je u proteklih nekoliko nedelja, istakao je on, otkrio ostatke nekoliko krstarećih projektila H-55 dizajniranih da nose nuklearne bojeve glave koje su bile uklonjenje i zamenjene balastom.
"Bezbednost nuklearke visi o koncu"
Kako se senka četvrte kontraofanzive nadvija nad jugom Zaporoške oblasti, ponovo su porasli su strahovi za bezbednost njene nuklearne elektrane, najveće u Evropi, smeštene u gradu Energodaru na južnoj obali Dnjepra.
Urednik “Gardijana” Džulijan Borger je iz Nikopolja, prekoputa Energodara, ocenio je da bezbednost tog objekta "visi o koncu". “Silueta zaporoške nuklearke… postala je globalno poznata otkako je nazvana najopasnijim mestom na Zemlji – šest nuklearnih reaktora na prvoj liniji katastrofalnog rata”, naveo je on.
Rusija je u utorak rekla da u nuklearku nije smestila nikakvo teško oružje, preneo je Rojters.
Kijev je više puta optužio Moskvu da koristi objekat kao de fakto skladište za oružje, a borbe oko elektrane podigle su strahove od moguće nuklearne katastrofe poput černobiljske. I jedna i druga strana optužuju se međusobno za granatiranje elektrane.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je u utorak rekao da je Rusija u kontaktu sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) koja pokušava da isposreduje demilitarizovanu zonu oko objekta. Ipak, Rusija je istog dana odbila mirovni predlog Kijeva koji bi uključio povlačenje njenih trupa, navodeći da Ukrajina treba da prihvati nove teritorijalne “realnosti”. Peskov je precizirao da to uključuje dodavanje četiri ukrajinske oblasti Rusiji.
Pratite vesti sa fronta.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
db
19.12.2022 11:33
Svaka informacija sa zapadne strane mora biti podvrgnuta ispitivanj istinitosti izvora . Rusi prate svaki pokret OSU , nije moguće je da ne znaju planove Cirkusa iz Kijeva . Izginuće nesretnici iz OSU uludo , aneće promeniti ništa na terenu u svoju korist .