Ramuš Haradinaj
Đorđe Kojadinović
Ramuš Haradinaj: Hapšenje u Francuskoj

AP

Ramuš Haradinaj: Hapšenje u Francuskoj, Foto: AP

Francuska će tek u narednim danima odlučiti hoće li Beogradu izručiti Ramuša Haradinaja, protiv koga je naša država podigla čak 108 krivičnih prijava za počinjene strahote na Kosovu i Metohiji u periodu od 1998. do 1999. godine.

Prema rečima premijera Aleksandra Vučića, naša zemlja će od Pariza tražiti da joj se Haradinaj izruči, dok je Priština uverena da će on, kao i prethodni put kada je uhapšen (2015. u Sloveniji), uskoro ponovo biti na slobodi.

- Nadam se da će i u ovom slučaju, u Francuskoj, biti na snazi da je pravo iznad politike. Nego šta nego ćemo da tražimo njegovo izručenje, a u slučaju da Haradinaj ponovo bude pušten, voleo bih da Srbiji neko soli pamet po pitanju poglavlja 23 i 24, odnosno vladavine prava i pravne države - naveo je Vučić i dodao:

Tahirijeva preti

Edita Tahiri, ministarka u kosovskoj vladi za dijalog sa Beogradom, izjavila je da hapšenje Ramuša Haradinaja po otpužnici vlasti u Srbiji predstavlja „primitivni akt“ i da nije u duhu postojećeg dijaloga.

- Poternica Srbije za šefom Alijanse za budućnost Kosova (AAK) proizvoljan je akt koji pokazuje divljaštvo srpske politike, koja je kapitulirala na Kosovu. Kosovske institucije moraju da deluju recipročnim merama - navela je Tahirijeva.

- Naše tužilaštvo ima brojne dokaze, mnoge optužujuće stvari, pa bi bilo veoma neobično da Francuska ne postupi u skladu sa pravom, nego sa političkim stavovima. Haradinaj je čovek koji je optužen za tolike zločine, od Glođana do Radonjićkog jezera. Nemamo pravo, ni ja ni neko drugi, da rušimo odluku nezavisnog pravosuđa - izjavio je premijer i naglasio da bi ako ne bude tako naša država procenila kako bi se ponašala u recipročnoj situaciji.

Na pitanje da li postoje pritisci u vezi s Haradinajem, Vučić kaže da ne zna kako se vrši pritisak.

- Možete da mislite kako je njima, ne mislim da im prija i da im je lepo da pokušaju da pritiskaju. Odavno sam ih odvikao od toga. Na mene niko ne vrši pritisak, sa mnom se tako ne razgovara i sa Srbijom se tako ne razgovara. Mada, vidim šta su njihove želje, prepoznajem ih, ali šta me briga šta su njihove želje. Interesuje me šta je pravo - rekao je Vučić.

Kako navodi Milovan Drecun, predsednik Odbora Skupštine Srbije za KiM, dobro je što su francuski organi postupili po srpskoj poternici za Ramušem Haradinajem, ali nije u redu što su o tome prvo obavestili Prištinu, a ne Beograd.

- Nema nikakve dileme da je Haradinaj najveći ratni zločinac na Kosovu i Metohiji. Užasni su zločini koje je počinio, ne samo nad Srbima. Na nesreću, on je oslobođen u Hagu i zbog toga je taj tribunal u najvećoj meri i kompromitovan. Pitanje je samo da li će neko imati snage da tog užasnog zločinca privede pravdi i procesuira ga - kaže Drecun i dodaje:

- Francuska bi trebalo da postupi po međunarodnoj praksi, a to znači da ako je uhapšen po srpskoj poternici, treba da bude izručen Srbiji. Međutim, ako bude mešanja politike i sprovede se nečija politička volja u tom slučaju bi bilo potrebe za nekom intervencijom.

KRVAVI TRAGOVI

POČETAK

Ramuš Hadinaj je tadašnju Jugoslaviju napustio 1989. pod imenom Smajilj i otišao u Švajcarsku. Tamo je pristupio takozvanom narodnom pokretu Kosova, ekstremističkoj organizaciji u okviru koje je kasnije formiran OVK. Prema dostupnim medijskim podacima, Haradinaj je 1996. u Albaniji, pod budnim okom albanskih oficira, prošao diverzantsku obuku i potom učestvovao u formiranju baza u mestima Kukeš i Tropoja na severu Albanije.

POSTAO KOMANDANT OVK

Postao je jedan od komandanata OVK i pod njegovom komandom teroristi su ubili više od 300 ljudi, a kidnapovali više od 400. Formirao je jedinicu „Crni orlovi“, kojoj se pripisuje odgovornost za ubijanje i mučenje desetina srpskih civila, čija su tela nađena u Radonjićkom jezeru i po seoskim bunarima u opštini Dečani.

GLOĐANI

Optužen je za masovno ubistvo Srba na području Glođana, gde je u leto 1998. na poljoprivrednoj plantaži nađeno više od 20 leševa.

LIČNO UBIO 47 CIVILA

Smatra se da je Haradinaj lično ubio 47 civila, svega 14 tela je identifikovano, dok su ostali sahranjeni u masovnoj grobnici u selu Piskote kod Đakovice. Napisao je i autobiografsku knjigu u kojoj je detaljno opisivao kako je ubijao policajce.

MUČENJA I UBISTVA

Civili koje su oteli “Crni orlovi” su navodno najpre mučeni strujom sprovedenom kroz pojilice za stoku, a zatim ubijani i bacani u kanal. Zatrpavali su ih zemljom ili su kanale prekrivali betonskim pločama.

HAG

Hag je 2005. podigao optužnicu protiv Haradinaja za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Nakon otpočinjanja postupka protiv njega ubijeno je 19 svedoka. Oslobođen je usled nedostatka dokaza.

HAG - drugi deo

Ponovo je uhapšen 2010. Sud ga je po drugi put oslobodio po svim tačkama optužnice za zločine počinjene u logoru OVK u Jablanici. Haradinaj se u novembru 2012. vratio u Prištinu.

 

Komentari (2)

Diko

06.01.2017 18:27

Srbi moraju da osude tog koljaca na dozivotnu robiju.

mika

06.01.2017 18:55

@Diko - A sta ako on ima prijatelje ministre u vlasti ,koji ga stite za koferce