LGBT mediji ne uživaju podršku

Tanjug | vesti 2016-09-14 22:00:50 2016-09-14 22:00:50

LGBT mediji u Srbiji ne uživaju podršku i zaštitu, niti se smatraju manjinskim, rečeno je danas sa skupu ''LGBT mediji i blogovi u Srbiji''.

Profimedia

Na skupu je istaknuto i da LGBT mediji treba da se registruju u APR-u i konkurišu za dobijanje finansijskih sredstava kako kod ministarstva tako i kod lokalnih samouprava, posebno većih.

''Nacionalne manjine imaju svoje medije i podrazumeva se da imaju pravo na informisanje, a LGBT zajednica se još uvek nije izborila za titulu manjine tako da je pravo LGBT osoba na informisanje malo i ignoriše se'', rekao je glavni i odgovorni urednik gej magazina ''Optimist'' Predrag Azdejković.

On je naveo da su samo tri LGBT medija registrovana u APR-u - sajt Gej eho (GazEćo), radio LGBT Srbija i časopis ''Optimist''.

''Mahom LGBT mediji nisu registrovani u registru medija i zato treba vršiti pritisak i savetovati kolegama da se profesionalizuju i registruju'', rekao je Azdejković dodajući da je cilj tih medija da budu okrenuti LGBT osobama, da ih osnažaju, informišu...

Novinar i pokretač Homofobometar aplikacije Boris Milićević kaže da relativno malo članaka sa govorom mržnje, a da uzrok nije objektivno i korektno izveštavanje, nego prepisivanje tekstova.

On navodi i da se vulgaran i uvredljiv jezik uglavnom koristi kada je reč o transrodnim osobama.

Osnivač onlajn radija LGBT Srbija Aleksandar Stričević je ukazao na problem finansiranja dodajući da će u narednom periodu program tog medija biti okrenut zabavi i kontaktu sa slušaocima.

Nora Hajrinen iz EU Delegacije u Srbiji ocenjuje da su stvari radikalno drugačije u odnosu na pre par godinu kada su u pitanju Nedelja ponosa i Prajd.

Bilo je mnogo problema, ali stvari su se promenile, rekla je ona i dodajući da je zadovoljna zbog toga. 

Expand player
Pogledajte više