Nije utvrđen uzrok crvene boje u Dunavu
Institut za javno zdravlje Vojvodine (IZJZV) u Novom Sadu nije mogao da utvrdi koji je uzrok crvene boje u tečnosti koja se izlila u Dunav, ali je dokazano prisustvo elemenata koji odgovaraju sastavu krvi, rečeno je danas u toj ustanovi.
Istaknuto je, takođe, da su odgovarajuće dodatne analize, obavljane tokom ove sedmice, pokazale da je voda Dunava u novosadskom priobalju pogodna za kupanje, rekla je specijalista higijene dr Sanja Bijelović na konferenciji za novinare.
Govoreći o rezultatima analize uzoraka vode, odnosno crvene tečnosti ispuštene 24. jula u Dunav u blizini Beogradskog keja, ona je precizirala da je ta voda organski opterećena, da su u njoj prisutni bakterije, biološki indikatori, primarna i sekundarna fekalna zagađenja.
Dokazano je prisustvo ćelija koje svojom veličinom i oblikom podsećaju na eritrocite i leukocite, rekla je dr Bijelović napominjući da nije bilo moguće utvrditi da li analizirani uzorak vode odstupa od uobičajenih rezultata, jer Institut ne radi kontinuiranu analizu vode Dunava.
Ona je istakla i to da IZJZV, zahvaljujući podršci iz gradskog budžeta, kontroliše Dunav kao javno kupalište i dodala da su analize vode, uzete na više mesta kod Novog Sada od ponedeljka, pokazale da je Dunav u priobalju pogodan za kupanje, odnosno da nije bilo promene njegovog hemijskog kvaliteta niti promene mikrobioloških parametara.
Odgovarajući na pitanje šta bi moglo da bude uzrok crvene boje tečnosti u Dunavu, doktorka Bijelović je rekla da prema rezultatima analiza Institut nije mogao da utvrdi šta je mogao da bude uzrok.
Specijalista sanitarne hemije Biserka Mihajlović napomenula je da se, u okviru dodatnih laboratorijskih analiza porekla crvene tečnosti, krenulo od pretpostavki o tome da li je reč o nekakvom pigmentu, nekom pesticidu, prehrambenoj boji, pojavi nekih algi i da ta boja možda potiče od krvi iz neke od industrija.
Posle svih odgovarajućih analiza dokazano je samo prisustvo elemenata koji odgovaraju krvnim elementima, precizirala je Mihajlovićeva i dodala da biološkom analizom nije dokazano prisustvo algi, jer smo bili vođeni primerom u Užicu, da je to moglo da bude slična ili takva pojava.
Ona je, odgovarajući na pitanje, rekla da se ne može dokazati da je eventualna krv u vodi životinjskog porekla jer bi za to trebalo uraditi DNK analize.
Predstavnici IZJZV su napomenuli da je u ovom slučaju bio analiziran deo komunalne otpadne vode od domaćinstava, industrije, ulične kanalizacije i da opšti pokazatelji govore o generalnom zagađenju vode koja se izliva u Dunav.
Novinarima je rečeno da je deo ispitivane vode sačuvan, odnosno zamrznut radi eventualnih naknadnih ispitivanja a kako su istakle sagovornice, u eventualnom nekom sledećem sličnom incidentu najcelishodnije bi bilo reagovati momentalno, čim se primeti zagađenje vode.
Institut nema informaciju o tome da li su odgovarajuće inspekcije i gradsko javno preduzeće Vodovod i kanalizacija reagovali u ovom slučaju momentalno i krenuli po šahtovima svih zagađivača da bi utvrdili uzročnika zagađenja, rekla je Mihajlović.