Poklon ikona Sveta Trojica
Deset dana nakon Spasovdana, odnosno Pedeseti dan posle Vaskrsa, naša Crkva slavi Duhove ili Svetu Trojicu.
Na taj dan apostoli su se svi zajedno okupili na jednom mestu. Odjednom je nastala huka sa neba i ispunila kuću u kojoj su sedeli. Apostoli su tada počeli da govore drugim jezicima – onako kako im je Duh Sveti dao da govore. Čuvši ovo, narod se okupio i slušao kako govore njihovim jezikom.
Na taj način Gospod je poslao apostole da propovedaju Hrišćansku veru po celom svetu.
Silaskom Svetog Duha na apostole završeno je osnivanje crkve Hristove na zemlji od Gospoda Isusa Hrista. Od toga momenta crkva Hristova je počela da živi punim životom i da raste.
Tako da se ovaj praznik smatra i rođendanom Crkve Hristove.
U spomen ovog važnog i znamenitog događaja, crkva i njeni vernici slave praznik koji se zove i Pedesetnica, jer se slavi u pedeseti dan posle Pashe - Vaskrsa, kada su Judeji salvili svoju Pedesetnicu.
S toga ovaj praznik ima tri naziva: Trojice, Silazak Svetog Duha na apostole ( Duhovi ) i Pedesetnica.
Običaj je da se na ovaj praznik u naše hramove i domove unosi osvećena zelena trava i cveće, a sve po ugledu na straozavetni jevrejski običaj o prazniku " sedmica", pošto je Duh Sveti sišao na apostole na ovaj jevrejski praznik. Zelenilo obnavlja prirodu, a Duh Sveti obnavlja duše naše i celokupno biće.
Posle svete Liturgije služi se Molitva, Priziv Svetom Duhu, na kojoj se kleči i pletu se venci od trave i cveća. Ti venčići se nose kući i stavljaju pored ikone i kandila na zid. Praznik Svete Trojice uvek se slavi u nedelju.