Samo u jednom slučaju Haradinaj će biti izručen Srbiji!

Tanjug | vesti 2017-01-07 14:11:03 2017-01-07 14:11:03

Direktor Međunarodne advokatske komore Mark Elis ocenio je da do izručenja Haradinaja Srbiji može doći samo ukoliko se zločini za koje ga tereti Srbija razlikuju od onih za koje je oslobođen u Hagu.

Đorđe Kojadinović

U intervjuu za Radio Slobodna Evropa, Elis je naveo da i Srbija i Francuska imaju do 40 dana za razmatranje slučaja Haradinaja, koji se nalazi u pritvoru u Francuskoj, nakon što je uhapšen pre tri dana na osnovu poternice Srbije iz 2004. godine.

"Sud može doneti odluku u bilo koje vreme, ali na osnovu Evropske konvencije o ekstradiciji, postoji period od 40 dana koji Srbiji omogućava da predstavi dokumentaciju, odnosno zvaničan zahtev za izručenje. Sud u roku od 40 dana odlučuje o tome, u suprotnom, on će biti pušten", kaže Ellis.

On smatra da je odluka Haškog tribunala u slučaju Ramuša Haradinaja veoma relevantna i da je veoma moguće da Francuska odbije da ga izruči ukoliko se nalog za hapšenje Srbije tiče istih zločina od kojih ga je Hag oslobodio.

"Mislim da će Srbija predati dokumentaciju, ''prima facie'' dokaze koji ukazuju da Srbija ima jurisdikciju nad time, i verujem da će tvrditi da se zločini za koje ga tereti razlikuju od onih koji su bili deo haškog suđenja", navodi on.

Inače,, dodaje, ako se radi o istim zločinima, o istim optužbama, onda on "jednostavno ne vidi kako bi Francuska njega izručila Srbiji".

Kao drugi problem navodi eventualnu zabrinutost Francuske u pogledu toga da li su optužbe političke, što je zabranjeni faktor prema konvenciji.

"Francuska ga ne može izručiti ukoliko oseti da se radi o političkim optužbama i ukoliko misli da suđenje može u stvari biti političko", rekao je.

O tome što su advokati Haradinaja podneli zahtev za uslovno oslobađanje, Ellis je rekao da francuski sud na osnovu svojih zakona može da odluči potvrdno o tome, s tim što bi se Haradinaju oduzeo pasoš i ograničilo kretanje.

"Ali na kraju, sumnjam da će se izručiti Srbiji. Imali smo isti slučaj i u Sloveniji, koja nije htela da ga izruči", navodi on.

On, takođe smatra da će Francuska osetiti "političku prirodu" ovog slučaja, s obzirom da se radi i o bivšem premijeru koji bi bio suočen sa suđenjem u kontradiktornom okruženju.

"Evropa je zainteresovana da Srbija i Kosovo učvršćuju veze, a njegova ekstradicija Srbiji bi zaista imala negativan uticaj na to", dodao je.

Ellis je takođe izneo mogućnost da Srbija prizna da se radi o politički osetljivom pitanju i da zatraži od Francuske da sprovede hapšenje, podigne optužnicu i pokrene suđenje na osnovu principa univerzalne jurisdikcije o ratnim zločinima.

"To bi bio interesantan potez Srbije - da navede da se radi o novim zločinima, ali i da prizna da postoji politička osetljivost da se suđenje ovog slučaja dogodi u Srbiji", ocenjuje on.

Francuska bi u tom slučaju, dodaje Ellis, imala jurisdikciju da to uradi po univerzalnom zakonu.

"Ukoliko su navodi i zločini povezani sa ratnim zločinima, onda ti zločini imaju osnov za međunarodnu univerzalnu jurisdikciju i sve zemlje u suštini mogu da pokrenu suđenje", zaključuje Mark Ellis.

Prethodno je RTS objavio da bi početkom sledeće nedelje francuskim pravosudnim vlastima trebalo da stigne zahtev za izručenje Ramuša Haradinaja Beogradu.

Advokat lidera Alijanse za budućnost Kosova Arianit Koci rekao je da je zahtev za uslovno oslobađanje Haradinaja podnet sudu u Francuskoj.

Kako je napisao na svom Fejsbuk profilu, očekuje se da sud narednih dana razmotri taj zahtev.

Zbog hapšenje Haradinaja organizovan je protest u Prištini, a u Tirani je izgažena srpska zastava, zbog čega je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputilo usmeni protest i zahtevalo da albanske vlasti pronadu učinioca i kazne ga.

Expand player
Pogledajte više