Svesno sam pristala na samoću

Ivana Žigić | vesti 2015-12-30 19:45:47 2015-12-30 19:45:47

Jorgovanka Tabaković, poznata kao čelična lejdi srpske ekonomije, dama koja je nedavno proglašena za treću najmoćniju ženu u Srbiji, otvorila nam je dušu i u ekskluzivnom novogodišnjem intervjuu za „Alo!“ priznala koliko je posvećena poslu, da je na samoću pristala svesno, ali da se ne oseća usamljeno... Ona je otkrila i da li se plaši da joj Zorana Mihajlović ne preotme funkciju u stranci, a progovorila je i o odnosima s Vučićem, Nikolićem, Šešeljem...

Đorđe Kojadinović

 

Kako je ekonomija jedno od gorućih pitanja našeg društva, izbor za razgovor godine pao je upravo na nju... A nismo je nimalo štedeli! Razgovor smo počeli pitanjem koje brine mnoge građane - a to je pad dinara. NBS je za samo dve nedelje prodala duplo više deviza nego tokom prethodnih 11 meseci, a evro je ipak ojačao za oko dva dinara?


- Statistiku svako koristi da njome prikaže ono što želi. Realnost je da je dinar za godinu dana oslabio svega 0,7 odsto u odnosu na evro, a NBS je tu vrednost domaće valute odbranila pozitivnom razlikom. Prodali smo 440 miliona evra, a 940 miliona kupili i napravili plus od 500 miliona.

 

Autobiografija? Nikad se ne zna!

- Razmišljate li o pisanju autobiografije?

Kao guvernerka NBS i druga žena najjače stranke sigurno imate dosta zanimljivog da otkrijete. - Nikada nisam razmišljala na taj način o životu, stvaranju karijere, funkciji, ni o tome šta kada ona prođe. Kao što smatram da funkciji treba da prethodi rad i da nagrade prosto dođu prirodno. Možda ću nekad poželeti da podelim utiske o životu kroz pisanje, ne znam. Ali u svakom slučaju, u mom životu nema intrigantnih tajni o događajima, ljudima.

- Građanima je vrednost evra i te kako bitna jer su mnogi zaduženi upravo u toj valuti. Šta mogu očekivati u 2016?
- Podsetiću vas da je tokom 2012. NBS prodao skoro 1,4 milijarde evra, a dinar je ipak do mog izbora za guvernera oslabio 11,7 odsto! Sada pak Vlada radi svoj deo posla finansijskom konsolidacijom, a NBS svoj i ne drži se slepo teorije. Jer, kako kaže Bora Čorba: „Teoretski, ljubav lepo zvuči, malčice je drukčije u praksi.“ Tako su profesori tu da dokazuju teorije, a ja sam tu da znanje primenim tako da sve nekonvencionalne instrumente stavim u službu održavanja stabilnosti cena, kursa i finansijskog sistema.


- Znači, dužnici da ne brinu?
- Relativna stabilnost je nešto što smo uspeli da obezbedimo, održavamo je pune tri godine u vrlo izazovnim okolnostima i na tome ćemo istrajavati. Pritom, tu stabilnost smo obezbedili i promenama procedura i izmenama zakona u kojima više nije moguće da se banke prema građanima ponašaju kao da su neuke stranke. 


- Možemo li da očekujemo značajniji pad kamata, s obzirom na to da u svetu padaju?
- Baš me zanima kako će za desetak godina teoretičari ekonomije objašnjavati to što je finansijski sistem došao u apsurd da sredstva koja neko poseduje više ne donose prihod već predstavljaju trošak, odnosno nose negativnu kamatu! A pitanje je i da li će neko biti dužan da objasni kako smo u borbi protiv inflacije zapravo stvorili sistem u kome ima viška likvidnosti u centralnim bankama, ali ga kod građana nema dovoljno niti po ceni koju može da podnese biznis.

 

Ne znam da li nedostajem kolegama iz stranke

- Deca su mi odrasla, a ja sam udovica. Dok drugi žure da ubiju vreme, ja svoje smatram najvrednijim i gledam da ni sekund ne propustim. A dve adrese su mi stan u kom maltene samo prespavam i NBS. Imam neki osećaj usamljenosti jer me je posao doveo u situaciju da gotovo prekinem odnose s najbližim prijateljima u stranci. Ne znam da li ja nedostajem njima, ali što kažu: „Nikada u životu ne možeš poneti dve lubenice ispod jednog pazuha.“

- Mi kao narod često ne razmišljamo dugoročno...
- Odluke se ovde donose merene jednogodišnjim planovima. Svi žudimo za sigurnošću i hoćemo predvidivost, a svi podstičemo brzo življenje i lak novac. To me podseća na simpatičnu pesmu „Miligrama“ - „Laka lova“. Svi razmišljaju kako brzo i lako doći do novca, a ja tvrdim da je najvažnije, ne koliko nečega stičete, nego kojom cenom plaćate to što stičete. A cenu „kreativnosti“ finansijskih magova još plaća čitav svet, i to obrnuto proporcionalno krivici. Ni Srbija nije izuzetak.


- NBS je bila na meti zbog kupovine masažera za stopala, kolača, čokoladica, šampanjca... Je l’ to neophodno kad država štedi na svakom koraku?
- NBS nema ni dinar uložen u reklame, ali su zato u izveštaju Saveta u prvi plan dospele čokoladice od četiri dinara, koje se koriste za program za edukaciju. Držači za noge nazvani su masažerima?! Iako je njihovo korišćenje u skladu sa Zakonom o zaštiti i bezbednosti na radu. A ako je 2.000 evra za trogodišnju nabavku podmetača za stopala nešto što će Srbiju spasti, neka promene zakon. Zaista mislim da je priča o tome neuspešan pokušaj diskreditacije zaposlenih, guvernera i NBS.


- Koliko vam smetaju ti, kako kažete, pokušaji diskreditovanja?
- Očekujem poštovanje za postignute rezultate. Sveli smo inflaciju sa 12 odsto na dva odsto, ne dozvoljavamo spekulacije s kursom, zatvorili smo četiri banke čije je poslovanje pretilo da ugrozi stabilnost finansijskog sistema, štednja je na rekordnom nivou od 8,7 milijardi evra. Imamo aranžman sa MMF-om, bez povlačenja sredstava, devizne rezerve preko 10 milijardi evra, a uvećali smo i zlatne rezerve. Da bi se to stavilo u drugi plan, plasiraju se priče koje treba da umanje rezultat. Podršku i ljubav imam u porodici. A „svako ko sreću traži u glavama tuđih ljudi, nikada je neće naći“. Ipak, imam troje dece, baka sam i neću da dozvolim da me iko diskredituje.


- Ipak, pojavile su se informacije da ste zaposlili zeta u ambasadi u Rimu, te da vam drugu ćerku službenim kolima voze na predavanja...
- Ja sam od kraja 1992. prisutna u javnosti, politici. Ali razmere, metode i brutalnost laži kojima je izložena moja porodica su strašne. Moja mlađa ćerka je stomatolog i laži plasirane u vezi sa obaveznim stručnim usavršavanjem i troškovima u vezi s tim su demantovane, a zet, koji je po prirodi skroman i ovde je žrtva, predstavljen je kao bahat. Mladog pravnika iz ugledne porodice koji je na najregularniji način dobio posao drugog sekretara u ambasadi u Rimu izložili su prozivkama. A on, koji nije naučio da se nosi sa takvim stvarima, platio je zdravljem u svojoj 35. godini. Koliko su te izmišljotine uzrokovale nesreća u mojoj porodici, ne bih poželela ni najgorem neprijatelju.


- A da li vam je „Telekom“ platio trećinu stana u Novom Sadu?
- Svako ko je ostvario pravo da taj stan dobije, odavno ga je otkupio, dok sam ja tek posle 12 godina otplatila tu trećinu. Ja sam otplatila, ne „Telekom“. Dokazi za to su dostavljeni, ali kome su potrebni dokazi? Kakvu vrednost ima istina za one koji od žrtve pokušavaju da vas poluistinama i lažima pretvore u bahatu osobu. Ipak, to me neće obeshrabriti da se bavim poslom kako dolikuje. Laž ne može da postane istina, ma koliko puta bila ponovljena.


- Recite nam za kraj, kako ćete provesti novogodišnje praznike?
- Sama, kod kuće, uz knjige i muziku. A posetiće me i deca.

 

Nemam više problema s izborom knjiga, parfema, ljudi...

- Pored muzike, volite i književnost, i sada ste ih citirali u nekoliko navrata. Ostavlja li posao guvernerke vremena za čitanje nečeg drugog, osim ekonomije?

- U 56. godini znam šta volim, i to su uvek dobre stare knjige, filozofija, sociologija, klasična književnost, a vraćam se i već pročitanim. Nemam više problem s izborom knjiga, parfema, ljudi... Ipak, od 24 sata, samo vreme koje prespavam nije posvećeno banci. Ima knjiga koje su uvek sa mnom, poput Senekinih, dok su mi „Hadrijanovi memoari“ ponovno otkriće.

 

 

„Miligram“ mi vraća životni elan

 - Šta slušate u poslednje vreme?

- Ne opredeljujem se za žanrove i autore, već je za mene muzika isto što i parfem, jednostavno me nađe. Dopada mi se kako je zadivljujuće otpevana Belinijeva „Casta diva“ u reklami za jedan parfem, a istovremeno, mnogo mi se dopada novi album „Miligrama“, koji mi vraća životni elan muzikom i tekstovima koji su nepogrešivi opis stvarnosti, one koja se vidi i one koju priznajemo samo sebi.

 

Savršen zločin ne postoji

- Ako želite da gledate u budućnost, nemate prava da žmurite ni na jedno oko, a kamoli na oba. A praćenjem tokova novca brzo i lako može se doći do neoborivih dokaza. I zaista verujem da ćemo dokazati, kao država i društvo, da su prave vrednosti: znanje, korisno i primenjivo i rad. Prečice u smislu ekonomskog zločina se ne isplate, ne zastarevaju i ne mogu u nekim fiokama završiti zbog zastarelosti ili nedostatka dokaza jer savršen zločin ne postoji.

 

Vučić i Toma se dopunjuju

- Ko vam je bliži, Vučić ili Nikolić?

- Imam predivnu fotografiju s proslave stranačkog rođendana koja mi je omiljena. Ja držim njih dvojicu podruku, a oni razgovaraju, s osmehom, kako su uvek i razgovarali, prosto dopunjujući se. To je ono što mislim o njima.

 

Zorana i ja emitujemo potpuno različite signale

- Priča se da Zorana Mihajlović uveliko pikira vaše zameničko mesto u stranci?

- Ne bavim se pričama da želi da sedne na moje mesto u SNS-u. Mnogi su neuspešno pokušavali da igraju na kartu ženskog rivaliteta. I nekada sam u SRS-u bila član predsedničkog kolegijuma, a Maja Gojković potpredsednik. Toliko smo bile različite, a tako smo se dobro slagale i nikada nismo dozvoljavale da neko napravi sukob među nama. Tako i sada, smatram da svako ima sopstveno mesto, a Zorana i ja smo potpuno drugačije u politici i emitujemo potpuno drugačije signale.

 

Rado slušam Šešelja

- Kad smo već kod politike, jeste li u kontaktu s Vojislavom Šešeljem?

- Izuzetno ga poštujem, mnogo nas je od njega dosta toga pametnog naučilo i politički stasalo. Kada smo osnivali SNS, rekla sam da bi mi bilo drago da se Šešelj vrati svojoj porodici, a vidim da i nastupa, da je zadržao onu svoju elokventnost, bistrinu i neobičnu pojavu. Drago mi je da se vratio, ali se vremenom čak i najbolji prijatelji udalje, a sreća i nesreća ih promene, pa nemaju više mnogo toga zajedničkog. Ali rado ga slušam na televiziji jer mu precizno definisanje i hrabrost nikada nije nedostajala.

 

O dužnicima u švajcarcima

- Nijedna od zemalja u regionu nije završila do kraja posao konvertovanja kredita u švajcarcima u evro, po kursu koji je važio na dan uzimanja kredita, iako se tako tvrdi. I nijedna od njih nije bila temeljita i odmerena kao Srbija. Mi smo pak još 2013. doneli preporuke kako olakšati otplatu kredita u švajcarcima, a zatim i preporuku četiri obavezujuća modela za banke. Vlada zato s pravom ne želi da uzima jednima da bi davala drugima.

Expand player
Pogledajte više