BATAJNICA NA LEPOM PLAVOM DUNAVU Od Zavetnog krsta, preko trim staze na obali i litice iz ledenog doba do vola na ražnju (FOTO)
Kada Batajničane pitate šta im je prva asocijacija na Dunav, neki će kao iz topa reći riblja čorba, dok će drugi odgovoriti: vinograd, vožnja čamcem, kupanje, hladno pivo, pecanje... Lepi sunčani dani bili su prilika za izlet na lepom plavom Dunavu, a kada smo sišli do reke sve je vrvelo od života, dok su ugostitelji svojim gostima za kraj sezone priredili iznanađenje - vola na ražnju!
Do netaknute prirode na obali, treba preći oko četiri kilometra. Od naselja Batajnica do Dunava stiže se Širokim putem, koji preseca njive, dok se iznad novosadskog auto-puta izvija nadvožnjakom, sa koga puca pogled na nepregledne oranice.
Putem za Dunav ne idu gradski autobusi, a većina rekreativaca do reke ide pešice ili vozi bicikl.
Pre nizbrdice kojom se stiže do nekoliko restorana na obali, nalazi se skretanje ulevo prema Zavetnom krstu i trim stazi. Do vodi zemljani, kolski put, pored vikendica okruženih vinogradima i voćnjacima.
Zavetni krst je obnovljen 2011. godine, a meštani se okupljaju svakog 3. juna, na dan Svetog cara Konstantina i carice Jelene i mole za bogatu i rodnu godinu.
Crkvene hronike beleže da je led sedam godina uzastopno uništavao žito i vinograde, zbog čega meštani već 100 godina unazad upućuju molitve bogu da ih zaštiti.
Na postamentu Zavetnog krsta piše: „Ako su vam srca hladna neka vas greju naše tople ruke, neka vam svetlost obasja put večni, da vas ne zaborave vetrovi Dunava koji govore i ćute...“.
Od Zavetnog krsta do reke pruža se strma staza između dva brega. Za one sa viškom energije, Grad Beograd i Ekološki pokret Zemun su napravili drvenu platformu za penjanje uz pomoć kanapa.
Na kraju staze su drvene stepenice, a na obali se nalaze mamut klupa za opuštanje i vratilo, napravljeni od drveta. Na obali je bilo pecaroša, a na pola puta do restorana zatekli smo devojku i dva mladića u improvizovanoj streljani, koji su vazdušnom puškom gađali teniske loptice na klupi.
Malo dalje, uz obalu, prostire se prirodno dobro „Lesni profil kapela u Batajnici“, koje je pod zaštitom kao spomenik prirode.
Ovo područje predstavlja dokaz da je pre 800.000 godina, za vreme ledenog doba, na ovim prostorima bilo geoloških i klimatskih promena.
Litica je ograđena trakom, dok na tabli crvenim slovima piše: „Opasnost !!! Sklono padu!!! Zabranjeno zaustavljanje i zadržavanje! Zadržavate se na sopstvenu odgovornost. Upravljač, Ekološki pokret Zemun, neće snositi odgovornost za nastalu štetu!“
Les je uspomena na ledeno doba, dok fosili potvrđuju da je u Batajnici bilo stepskih mamuta, antilopa, konja, mrmota, kao i šumskih slonova, merkovog nosoroga i orijaškog jelena.
Dužina profila Кapela u Batajnici iznosi oko 250 metara, a visina otvorenog dela je oko 40 metara, na nadmorskoj visini od 113,9 metara.
Zaštićeno područje nalazi se na obali Dunava između 1.184 rečnog kilometram i 1.185 rečnog kilometra od ušća.
Ovo delo prirode istovremeno izaziva divljenje i strah, a retko ko odoli da ne priđe, na sopstvenu odgovornost, i napravi bar nekoliko fotki.
Nedaleko od stene iz ledenog doba, na obali je smešteno nekoliko restorana. Šum vetra i pljuskanje talasa naglo su zamenili glasna muzika, žamor i smeh, a na obali je sve vrvelo od ljudi.
Većina je svratila na osveženje i zabavu, pa su izabrali da se provozaju čamcima ili fijakerom, dok su kafedžije odlučile da za sve one koji su ogladneli posle velikih uzbuđenja u prirodi - ispeku vola na ražnju.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)