NI SLUTILI NISTE ŠTA SE KRIJE POD ZEMLJOM KOD NARODNE SKUPŠTINE Na pomolu senzacionalna otkrića (VIDEO)
Arheološka iskopavanja u blizini Narodne Skupštine, koja prethode izgradnji nove podzemne garaže u centru grada, počela su prošlog meseca, a već nagoveštavaju važna otkrića o Beogradu.
- Arheološka iskopavanja su obavezna prethodnica izgradnji podzemne garaže u Vlajkovićevoj ulici koja će imati 284 parking mesta, a Muzeju Grada Beograda povereno je ovo iskopavanje - izjavio je Radoslav Marjanović, predsednik opštine Stari grad.
On je istakao da se u razgovoru sa građanima na terenu videlo da postoji veliko interesovanje za arheološka istraživanja i da je opština izašla u susret njihovim potrebama i željama.
- Gradska opština Stari grad je sa Muzejom Grada Beograda odlučila da organizuje vođene ture, jer ovo arheološko iskopavanje svakako najveće istraživanje u poslednjih nekoliko decenija i želimo da svim sugrađanima omogućimo da se i sami uvere u istorijsko blago koje se nalazi u samom centru grada - rekao je Marjanović.
Prijave se, od danas, vrše svakog radnog dana u periodu od 8 do 16 časova u Uslužnom centru opštine, ulaz je iz Nušićeve ulice, dodao je on.
Arheološka istraživanja ispod Vlajkovićeve ulice trebalo bi da otkriju rimske grobove, Batal džamiju iz 16. veka, jednu od najvećih u ovom delu sveta.
Milorad Ignjatović, kustos i rukovodilac zaštitnih arheoloških iskopavanja, rekao je da arheolozi na tom mestu očekuju, pre svega, rimske grobove iz 3. i 4. veka, zatim ostatke Batal, odnosno Ejnhan-begove džamije iz 16. veka, kao i ostatke kuća iz tridesetih godina prošlog veka koje su porušene u bombardovanju Beograda tokom Drugog svetskog rata.
- U ovom trenutku iskopavaju se građevine iz "modernog" doba, odnosno temelji i podrumi kuća koje su stradale u savezničkom bombardovanju Beograda 1944. godine. Arheolozi već sada sporadično pronalaze arheološke nalaze iz rimskog perioda, fragmente keramike, ali i pokoju ljudsku kost, i verovatno će ispod njih naći ostatke iz rimskog doba - napomenuo je Ignjatović.
On je istakao da su, pre samih iskopavanja, na nalazištu sprovedena obimna geofizička istraživanja koje su izveli stručnjaci sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, na čelu sa profesorom Aleksandrom Ristićem, koji je vodeći stručnjak na tom polju istraživanja.
- Izvršena su merenja podzemlja metodom georadara, koja se pokazala kao najpouzdanija metoda nedestruktivnih istraživanja u gusto naseljenim sredinama. Na ovaj način istražena je površina od oko 1800 metara kvadratnih, a rezultati pokazuju da će arheolozi tokom istraživanja prvo naići na ostatke građevina koje su uništene tokom bombardovanja Beograda u Drugom svetskom ratu - kaže Ignjatović.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)