BEOGRAD U PRVIH 5 Objavljena lista najpoželjnih gradova za život u Evropi, evo ko je najviše napredovao
Evropski gradovi, posebno u zapadnoj polovini kontinenta, generalno su dobra mesta za život. Kompanija EIU procenjuje "uslove za život" u gradovima širom sveta merenjem njihovog rasporeda u pet kategorija: kultura i životna sredina, obrazovanje, zdravstvena zaštita, infrastruktura i stabilnost. Evropski gradovi su stalno na vrhu liste i nastavljaju to da čine. Evropski regija ima više gradova među deset najboljih u svetu nego bilo koji drugi region u svetu. Ali relativni rang nekih gradova je opao, uglavnom zato što se životni standard u Aziji i Australiji konačno oporavio od pandemije. Naši grafikoni u nastavku pokazuju koji evropski gradovi su postigli najviše, a koji padaju.
Prestonica Srbije je u 2022. godini ostvarila značajan napredak od 4,6 poena.
Beč je zadržao svoje mesto "najprikladnijeg" grada na svetu, sa 98,4 od mogućih 100 poena u EIU-ovom indeksu. Kopenhagen, Cirih i Ženeva bili su očekivano drugoplasirani. Živopisni gradovi Budimpešta, Prag i Bratislava imali su najviše ocene u istočnoj Evropi. Istočni gradovi Bratislava, Bukurešt i Varšava, zajedno sa Štutgartom u zapadnoj Nemačkoj, bili su evropski gradovi čiji su rezultati najviše poboljšani 2022. godine, uglavnom zahvaljujući višim standardima zdravstvene zaštite (pogledajte mapu).
Iznenađujuće je da je nekoliko evropskih gradova zabeležilo najveće padove na globalnoj rang listi. Ovo ima više veze sa poboljšanjima negde drugde nego sa problemima u Evropi. Edinburg je pao za 23 mesta u globalnom poretku, više nego bilo koji drugi grad. Ali njegov indeksni rezultat je opao za manje od jednog poena. Rangiranje drugih britanskih gradova, uključujući Mančester i London, takođe je palo (pogledajte grafikon). Život u Londonu, koji je pao za 12 mesta na globalnom nivou, zapravo je postao bolji.
Međutim, u nekoliko slučajeva evropski gradovi su postali lošiji za život. Rezultati stabilnosti, koji prate kriminal i građanske nemire, pogoršali su se u nekim gradovima. Prošlogodišnji neredi u Stokholmu, izazvani planovima ekstremno desničarske grupe da spali kopije Kurana, pomogli su da se glavni grad Švedske pomeri za 22 mesta na rang-listi EIU, što je drugi najveći pad na globalnom nivou.
Ocene stabilnosti su takođe pale u Atini, koja je doživela građanske nemire i štrajkove u znak protesta protiv visoke inflacije. Nestabilnost, u vidu rata koji je protiv Ukrajine vodi Rusija, nije iznenađujuće ostavila Kijev na dnu evropske rang liste.
Šumski požari i toplotni talasi ovog leta učinili su da delovi južne Evrope izgledaju pakleno, a ne rajsko. Moguće je da će to uticati na rezultate za život naredne godine. Ali, prema EIU, evropski kontinent ostaje deo sveta koji je najprikladniji za život, piše "Economist".
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)