Kultura je ponovo prioritet za Beograd!
Iz godine u godinu grad Beograd polako, ali sigurno ulaže sve veća novčana sredstva za kulturu. Od pozorišnih premijera, preko koncerata Filharmonije na otvorenom, do sanacije muzeja...
Kako navodi Ivona Jevtić, gradski sekretar za kulturu, samo ove godine nas očekuje čak 26 premijera koje će finansirati grad.
- Kada je reč o beogradskim pozorištima, do kraja godine nas očekuje čak 26 premijera, od kojih bi svakako trebalo izdvojiti spektakularnu predstavu „Fantom iz opere” Pozorišta na Terazijama u režiji Juga Radivojevića, a premijera je zakazana za 7. oktobar.
Kada je reč o Muzeju grada Beograda, dokle se tu stiglo?
- Za Muzej grada Beograda urađeno je idejno rešenje kao osnov za izradu glavnog projekta, koji se očekuje u 2018. Započeta je realizacija projekta sanacije Muzeja u Mladenovcu. Izabrano je idejno rešenje za izgradnju Gradske galerije na Kosančićevom vencu. Intenzivne su aktivnosti na izradi projekta rekonstrukcije Pozorišta „Boško Buha“.
Grad je osnivač 30 kulturnih ustanova, ali i niza značajnih manifestacija. Da li za narednu godinu očekujete još veća ulaganja u kulturu?
- Budžet za kulturu uvećan je u prethodne četiri godine za oko pet odsto, što je omogućilo realizaciju većeg broja kulturnih programa i manifestacija, kao i stvaranje boljih uslova za rad ustanova kulture. I ove godine Sekretarijat za kulturu će u skladu sa predlozima planova i programa ustanova kulture dati konačan obrazložen predlog budžeta za kulturu, sa predlogom za uvećavanje sredstava, pre svega za realizaciju kulturnih programa i manifestacija.
Čeka se spomen-obeležje za Zorana Đinđića
- U prvoj polovini 2017. na predlog Ambasade NR Kine svečano smo otkrili spomenik kineskom filozofu Konfučiju. Postavljen je i spomenik velikom svetskom i srpskom naučniku Milutinu Milankoviću, kao i spomenik avijatičaru Tadiji Sondermajeru. Postavljene su i biste poljskom lekaru dr Ludvigu Hiršifildu, kao i Vuku Bojoviću. U toku je rad na izradi i objavljivanju konkursa za idejno rešenje za spomenik Stefanu Nemanji, a sprovodi se i konkurs za spomen-obeležje dr Zoranu Đinđiću na Studentskom trgu, a rezultati konkursa biće poznati sredinom oktobra 2017.
Kakva je situacija sa Kolarčevom zadužbinom?
- Zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca redovno se finansira putem konkursa Sekretarijata za kulturu za projekte u oblasti kulture u maksimalnom obimu koji budžetske mogućnosti gradske instance za kulturu dopuštaju. Dakle, sufinansiramo njihove muzičke, tribinske, galerijske, filmske i multimedijalne programe, a nismo u mogućnosti da finansiramo radove na zgradi, budući da grad nije osnivač Zadužbine, zbog čega jedino preko konkursa možemo da učestvujemo u finansiranju delatnosti Zadužbine. Treba istaći da je grad prošle godine na konkursu za Kolarac izdvojio 4.525.000 dinara, a ove godine 5,1 milion dinara.
Koncert Filharmonije na Ušću je bio pun pogodak, planirate li nešto slično?
- Izuzetno uspešan koncert Filharmonije (25. juna na otvorenom) Beograd je podržao sa četiri miliona dinara putem konkursa Sekretarijata za kulturu za programe i projekte. U dosadašnjoj praksi se pokazalo da su koncerti umetničke muzike na otvorenom pun pogodak, kao što je, recimo, bilo sa našim proslavljenim violinistom Nemanjom Radulovićem, našim renomiranim i proslavljenim džez umetnicima na Trgu republike...
Predstava „Olimp“ će trajati 24 sata
Na 51. Bitefu (od 22. do 30. septembra), pod sloganom „Epik Trip”, u okviru glavnog projekta biće prikazano sedam predstava iz Srbije, Engleske, Belgije, Slovenije, Nemačke, Irana i Švajcarske, i to na više lokacija, od Centra „Sava“ do Ateljea 212. Glavna atkracija biće predstava „Olimp”, koja će trajati 24 sata bez prekida, a publiku očekuju razna iznenađenja tokom predstave.
Zašto se ne naplaćuje ulaz na Kalemegdan?
- Beogradska tvrđava i park Kalemegdan predstavljaju kompleks od izuzetnog značaja za Srbiju, a zahvaljujući svojoj bogatoj istoriji i brojnim sadržajima koje nude, predstavljaju najatraktivniju turističku destinaciju grada. U ovom trenutku ulaz se ne naplaćuje, ali s obzirom na veliki broj turista, čiji broj raste iz godine u godinu, jasno je da na ovaj način „Beogradska tvrđava“ i grad ostaju bez značajnog prihoda koji bi mogao da se upotrebi za efikasnije redovno održavanje svih delova tvrđave, kao i za unapređenje ponude na samom kompleksu. Zbog toga JP „Beogradska tvrđava” ima u planu uvođenje naplate ulaza od sledeće godine za prostor Gornjeg grada, gde se nalazi mnoštvo kulturno-istorijskih spomenika (Rimski bunar, Sahat kula, Pobednik...). Veliki broj turista je i iznenađen činjenicom da se ulaz ne naplaćuje, jer se u Evropi na sličnim lokacijama ulaz obavezno naplaćuje, a retko koji grad može da se pohvali takvim kompleksom kao što je Kalemegdan. Dakle, ideja je da se naplaćuje samo ulaz u Gornji grad, dok bi ulaz u park Kalemegdan i Donji grad i dalje bio besplatan.
Kada je u pitanju BEMUS, kakva je tu situacija?
- Grad je za BEMUS izdvojio 12 miliona dinara, a ovogodišnje Beogradske muzičke svečanosti održaće se od 11. do 20. oktobra i na njima će biti odsvirano osam koncerata, i to u Kolarčevoj zadužbini, Starom dvoru i Etnografskom muzeju. Za tri programa će ulaz biti besplatan. Kada je reč o Beogradskom džez festivalu (od 26. do 30 oktobra), on će biti održan u organizaciji i produkciji Doma omladine.