Potpisan ugovor za Vinču

V. N. | vesti 2017-09-29 12:38:49 2017-09-29 12:38:49

Potpisan je ugovor o javno-privatnom partnerstvu za izgradnju postrojenja za preradu otpada u "Vinči".

Alo!/Marko Đoković

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali i predstavnici konzorcijuma koji predvodi francuska kompanija Suez potpisali su danas ugovor o izgradnji postrojenja za preradu komunalnog otpada i sređivanje deponije Vinča. Mali je rekao da je u pitanju jedan od najvažnijih ugovora koji je Grad Beograd potpisao u proteklih nekoliko decenija. Vrednost investicije je oko 300 miliona evra.

- Potpisali smo važan ako ne i najvažniji ugovor u prethodnih nekoliko decenija za grad Beograd. Saniraćemo deponiju u Vinči, tu crnu ekološku tačku i dobićemo fabriku za preradu čvrstog otpada i prerađivanja u toplotnu i električnu energiju - rekao je gradonačelnik Beograda Siniša Mali nakon potpisivanja ugovora.

Gradonačelnik je rekao da je ovo najveći ugovor o javnom privatnom partnerstvu u ovom delu Evrope, vredan oko 300 miliona evra.

- Ovaj ugovor je jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji u poslednjih nekoliko decenija, kojim se rešava višedecenijski problem deponije u Vinči - rekao je gradonačelnik i podvukao da je reč o najvećem ugovoru o javno-privatnom partnerstvu u ovom trenutku u ovom delu Evrope.

Prema njegvoim rečima, u pitanju je velika investicija za Beograd, a partneri u ovom projektu imaju iskustvo i znanje u ovoj oblasti.

– Na ovaj način ćemo dobiti novo postrojenje ali i zaposliti ljude i smanjiti nezaposlenost. Želja mi je da naš Beograd bude i lepši i bolji, a kada bude krajem sledeće godine počelo da se gradi ovo postrojenje, građani će po njegovom završetku i videti pune efekte. Po završetku projekta ćemo sigurno po kvalitetu života stati rame uz rame sa ostalim evropskim metropolama. Za naš grad je ovo velika pozitivna poruka, ako niste stabilna zemlja, nemate stabilne finansije, i ako niste atraktivni za
investitore, teško je naći partnera koji će investirati i sa kojim ćete sarađivati 25 godina. Sve to govori koliko je Srbija postala atraktivna za ulaganje – naglasio je Mali i izrazio zadovoljstvo što je i domaća firma „Energoprojekt” deo ovog konzorcijuma.

On je zahvalio stranim partnerima i naveo da će se grad potruditi da bude efikasan u izdavanju građevinskih dozvola i svega onoga što je neophodno kako bi krajem sledeće godine krenula izgradnja postrojenja, kao i Sekretarijatu za zaštitu životne sredine i Sekretarijatu za finansije, koji od 2015. vredno rade na ovom projektu.

Predstavnica kompanije Suez Mari An Debon istakla je da je ta kompanija spremna da napravi korak ka unapređenju kvaliteta života u Beogradu izgradnjom postrojenja za preradu otpada. U toj fabrici, dodala je, prerađivaće će se velika količina otpada i istovremeno proizvoditi oko 80 miliona kilovatsati energije.

– Danas smo ponovo ovde na jednom fantastičnom projektu i spremni smo da zajedno učinimo veliki korak koji će doprineti unapređenju kvaliteta života u Beogradu. To je i otvaranje novih mogućnosti u privredi Beograda jer će pored tretmana otpada omogućiti i proizvodnju „zelene” energije. Ovo će privući druge investitore, a gradonačelnik Siniša Mali koji dolazi iz finansijskog sektora zna šta znači reputaciija i sigurna sam da će uspešna realizacija ovog projekta poslati poruku međunarodnoj zajednici, a SUEZ će nastaviti da ulaže u Srbiju i Beograd – rekla je Mari An Debon.

Hiroši Sato iz kompanije „Enviromental Investments Limited” naglasio je da im je velika čast što su deo konzorcijuma koji je angažovan na ovom izuzetnom projektu. On je naznačio važnost očuvanja životne sredine i održivog razvoja u čitavom svetu i
izrazio uverenje da će projekat biti od velike pomoći da se u Beogradu i Srbiji uspostavi ekološki pogodno i prosperitetno društvo. Projekat je okarakterisao kao „briljantan”, koji će biti primer za sve dalje aktivnosti.

Tomas Lubek, regionalni menadžer IFC-a za centralnu i jugoistočnu Evropu istakao je da su tokom čitave pripremne faze Grad Beograd i IFC radili zajedno kako bi učinili da ovaj projekat bude finansijski održiv.

IFC, članica grupacije Svetske banke, bila je savetnik Grada Beograda u postupku javno-privatnog partnerstva Grada Beograda u pružanju usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada, pružila je stručnu pomoć Gradu Beogradu u svim fazama sprovođenja postupka konkurentnog dijaloga.

Našli smo optimalno tehničko rešenje i najiskusnije privatne partnere kroz transparentan i konkurentan proces, naveo je Lubek.

Ugovorom je predviđeno da partner prvo sanira postojeću deponiju "Vinča", staru više od 40 godina, a očekuje se da izgradnja postrojenja počne naredne godine, i da traje oko tri godine.

Osim prerade otpada, u novoj fabrici prozivodiće se i toplotna i električna energija.

Takođe, u novom postrijenju tretiraće se otpad koji ne može da ide u reciklažu, dok će u međuvremenu, do izgradnje fabrike, grad u svim opštinama napraviti reciklažna dvorišta za odvajanje otpada koji može da se reciklira.

Ugovor su potpisali Sekretarijat za zaštitu životne sredine, preduzeće „Beočista energija”, kao i privatni partner, konzorcijum SUEZ Groupe - I- Environment Investments limited.

Ovom prilikom gradonačelnik i predstavnici preduzeća „Beočista energija” potpisali su ugovor o zakupu, a predstavnici preduzeća „Beočista energija” ugovore sa podizvođačima „Knimom” i „Energoprojektom”.

Expand player
Pogledajte više