crkva
Foto: Profimedia/VALENTINA PETROVA / AFP

Kako smo narod sa bogatom istorijom običaja i verovanja, tako i za ovaj dan postoje razna verovanja. No, jedno posebno se ističe, jer se odnosi na običaj koji treba ispoštovati veče pre ovog praznika.

Prema Knjizi o Danilu, ovaj svetitelj je kao dečak, zajedno sa još tri mladića, odveden u ropstvo u Vavilon, gde je dobio ime Baltazar. Iako je bio u stranom kraljevstvu, Danilo je ostao veran svojim jevrejskim korenima i kulturnom identitetu. U Vavilonu, Danilo je stekao slavu tumačeći snove, a ubrzo je postao jedna od najvažnijih ličnosti u kraljevstvu. Međutim, zbog svoje vere, bio je progonjen. Njegovi prijatelji su, zbog odbijanja da se poklone vavilonskom kralju Nabukodonosoru kao bogu, bačeni u užarenu peć, ali su čudesno spašeni. Danilo je, zbog iste vere, bačen u lavovsku pećinu, ali je i on bio sačuvan zahvaljujući božanskoj intervenciji. Nakon ovog čuda, kralj je, prema predanju, izdao edikt koji nalaže poštovanje "Danilovog boga", što je doprinelo okončanju jevrejskog ropstva u Vavilonu 536. godine p.n.e.

Pravoslavni hrišćani ga slave kao sveca i proroka, dok judaizam smatra Knjigu o Danilu delom jevrejskog zakona, ali ga ne priznaje kao proroka. Islam priznaje Danila kao proroka, iako se njegovo ime ne pominje direktno u Kuranu.

Šta treba uraditi pre ponoći? 

U Srbiji je nekada postojalo verovanje da je ovaj dan povoljan za proricanje i gledanje u budućnost.

Stoga, u nekim krajevima, ljudi i danas veruju da na ovu noć treba posmatrati nebo i tražiti zvezde. Ako su prisutne, godina će biti rodna; ako je oblačno i tmurno, sledeće godine će biti suše.

Takođe, postoji običaj da se deci na praznik Svetog proroka Danila oblači nešto novo, kao podsećanje na tri mladića koja su bila sa svetiteljem u ropstvu, ali su uprkos tome živela srećno i uspešno.

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading