sneg
Foto: Alo/Tanjug

Ovakvo vreme će potrajati do sredine sledeće sedmice, a zatim će doći do stabilizacije, koja bi prema jednom od modela moglo da bude uvod u blažu zimu do kraja februara, dok drugi model najavljuje povratak zime.

Oblak danas stiže na jug i južnije od Beograda padaće sneg

Vremenska prognoza

Printscreen/Facebook/Ivan Ristić

 

Ristić kaže da će danas kiša prvo početi u Vojvodini i zapadnoj Srbiji, i u toku dana će preći u susnežicu i sneg.

Da je prodor hladnog vazduha istovremeno kroz "bečka vrata" i dolinom Rone imali bismo razvoj ciklona u Jadranskom moru i to bi većem delu Srbije donelo puno snega, ali ovaj put to nije slučaj, napominje.

Vremenska prognoza

Printscreen/Facebook/Ivan Ristić

 

- Kada temperatura bude pala na 2 stepena, u severnom delu Srbije će prestati padavine. Najverovatnije da neće ni biti susnežice i snega u Vojvodini, ali postoji ipak mogućnost za sada da i tamo padne po neka pahulja. Posle taj oblak ide na jug, južnije od Beograda, od Save i Dunava, gde će uveče padati uglavnom susnežica i sneg – kaže Ristić.

Snežno nevreme formiraće visok snežni pokrivač

Vremenska prognoza

Printscreen/Facebook/Ivan Ristić

 

Za vikend očekuje veće količine snega, što bi moglo da donese nevreme Makedoniji, Crnoj Gori, jugozapadnoj, jugoistočnoj i južnoj Srbiji.

Najhladniji period biće od nedelje 12. januara do srede 15. januara kada će u jutarnjim časovima biti slabog i umerenog mraza, a preko dana uglavnom oblačno i hladno sa maksimalnim temperaturama od 0 do 4 stepena.

- Puno snega se očekuje, makedonski meteorolozi su najavili i do pola metra snega. I kod nas će doći do formiranja snežnog pokrivača u nižim predelima i povećanja u višim predelima za 20-30 centimetara snega. Od ponedeljka će vreme da se stabilizuje. Bićemo pod uticajem anticiklona i u sredu ide prolazno naoblačenje, moguć je slab sneg – kaže Ivan Ristić.

Otopljenje bi moglo da traje do kraja februara

Vremenska prognoza

Printscreen/Facebook/Ivan Ristić

 

Prema njegovoj prognozi vremena, drugu polovinu nedelje obeležiće mali porast temperature, što bi mogao, prema srednjoročnom ECMWF modelu, da bude uvod u otopljenje koje bi potrajalo od “20. januara do kraja februara, odnosno, skoro do kraja zime”.

Ovaj model najavljuje vreme bez bitnijih promena. Stacioniraće jak mega-anticiklon iznad većeg dela Evrope i takozvani termo-barički greben. Osim niskih oblaka, magle, povećanog zagađenja, ovaj model najavljuje i postepeni umereni porast temperature, kako jutarnjih tako i dnevnih. To bi značilo relativno toplo, ali ne treba očekivati da nam se vrati vreme kao što smo imali do juče. Neće biti prolećno vreme do kraja februara, već bi bilo magle i bilo bi oblačno. Vreme bi više ličilo na zimu, ali ne bi bilo ledene zime. Temperatura bi bila oko 5-6 stepeni – objašnjava Ristić.

Postoji šansa da nam se vrati zima

Napominje da je to sve pod znakom pitanja pošto oscilacije koje prati na Indijskom okeanu i Pacifiku ulaze u hladniju fazu, a to znači “mnogo hladnije vreme u Evropi i kod nas”.

- To je totalno u neskladu sa fazama MJO indeksa koji je ušao u fazu 1 i šalje impuls u Atlanski okean koji bi mogao da donese promenu sinoptike oko 20. januara. To znači da ipak ima šanse da se vrati zima, da ne bude otopljenja. Ko pamti fazu 1 iz novembra prošle godine, kada smo najavili zahlađenje i sneg, može sada da očekuje isto. Tako se desilo i 29. decembra kada je model najavio sneg za Božić, a već 30. decembra je došlo do totalne promene i imali smo proleće – kaže meteorolog.

(Blic)

BONUS VIDEO:

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading