Putovanje
Foto: Privatna arhiva/Foto:Pixabay

Sporazum, koji su postigli ministri unutrašnjih poslova u Briselu, verovatno će stupiti na snagu na jesen, iako nije određen fiksni datum.

Države članice će sada imati dve opcije: da pokrenu novi sistem odjednom ili da ga pokrenu u nekoliko faza tokom šestomesečnog prelaznog perioda. Na kraju prelaznog perioda, svi granični prelazi treba da se urede u skladu sa EES.

Pristup postepenog uvođenja nije bio predviđen u originalnom zakonodavstvu. Međutim, nakon sastanka u novembru, ovaj sistem je predložen kao održiva alternativa za razbijanje "ćorsokaka" i implementaciju dugo očekivanog sistema.

Poljska, zemlja koja trenutno predsedava Savetom EU po principu rotacije, predvodiće pregovore sa Evropskim parlamentom o konačnom sporazumu o izmenjenom zakonu, za koji se očekuje da će se odvijati glatko.

"Oktobar je naš horizont. Sistem će pružiti službama država članica potpuno nove alate za kontrolu ko ulazi i izlazi iz šengenskog prostora, a to je posebno značajno za policiju i graničare. Ovo je apsolutno neophodna stvar", rekao je u sredu ujutru poljski ministar unutrašnjih poslova i administracije Tomas Siemoniak.

Šta je sistem ulaska/izlaska?

EES je sveobuhvatna reforma koja datira iz 2016. godine, ali je više puta odlagana. Njegova glavna svrha je da modernizuje kontrole na spoljnim granicama EU i zameni tradicionalno fizičko pečatiranje pasoša.

Primenjivaće se na državljane koji nisu iz EU, a koji dolaze u neku od država radi posete, odmora ili poslovnih putovanja i ostaju tamo ne duže od 90 dana u periodu od tri meseca.

Kada sistem počne da radi, putnici će morati da dostave svoje pasoše, fotografiju lica i elektronski skeniranje otisaka prstiju.

Svi ulasci i izlasci iz šengenske zone bez pasoša biće evidentirani.

Prikupljanje biometrijskih podataka i deljenje informacija u realnom vremenu imaju za cilj da pomognu vlastima da se obračunaju sa onima koji prekorače svoje kratkoročne vize i počine prevaru sa identitetom.

Sve države članice, osim Kipra i Irske, i četiri zemlje pridružene Šengenu – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska će učestvovati.

Pasoši na Kipru i u Irskoj će i dalje biti ručno pečatirani.

Telegraf

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)