TRI NOVA SOJA PRETE SRBIJI: Mutirane varijante koronavirusa šire se sve brže, juče registrovane i u komšiluku
U moru loših vesti dobra je ta da prema raspoloživim podacima i istraživanjima sve vakcine štite i od novih sojeva (ponekad je samo efikasnost nešto manja), a brojke u Srbiji konstantno padaju i procenat zaraženih u odnosu na broj testiranih danima je ispod dva odsto.
Slobodan Ovuka, direktor Opšte bolnice u Pančevu koja je od prvog dana sve doskora bila u kovid sistemu, za Alo! objašnjava da je teško unapred predvideti način na koji će virus mutirati.
NEPALSKI SOJ
Nepalski soj mogao bi da uništi turističku sezonu u Evropi, grmela je štampa širom Starog kontinenta prethodnih dana. Zvaničnici iz Velike Britanije strahuju da je nepalska varijanta bar donekle otporna na vakcine. Zbog toga, kako se spekuliše, Britanci bi mnoge zemlje, poput Portugala gde je detektovan ovaj soj, mogli ponovo da skinu sa zelene liste za putovanja.
Bolnice u Nepalu su, inače, na ivici kolapsa nakon tragičnog skoka broja obolelih. Broj novih infekcija u martu je bio ispod 100, međutim, veoma brzo skočio je na 9.000 dnevno.
- U svakom slučaju, važno je da vakcinisanje daje imunitet i protiv novih sojeva, ako ne u potpunosti, onda svakako podiže nivo zaštite. Uz sve mere koje su na snazi i stepen vakcinisanosti i prokuženosti populacije, ako dođemo do 70 odsto, mislim da nema opasnosti od težih scenarija - kaže naš sagovornik.
Dr Ovuka naglašava da ne smemo da stajemo sa motivisanjem ljudi, posebno mlađih, da se vakcinišu.
AFRIČKI SOJ
Južnoafrički (beta) soj koronavirusa potvrđen je kod pacijenta u Prištini. Otkriven je u Južnoj Africi još u oktobru 2020. godine. Smatra se da se ova varijanta koronavirusa pojavila već u julu ili avgustu 2020, ali je otkrivena nekoliko meseci kasnije. Ovaj soj do sada je registrovan u gotovo 100 država.
Simptomi su manje-više isti kao kod drugih sojeva, a naučnike najviše zabrinjava mogućnost lakšeg prenošenja. Naime, ova varijanta ima čak tri mutacije na S-proteinu, pa se lakše vezuje za ćelije u organizmu.
Kako objašnjavaju stručnjaci, nema dokaza da virus izaziva više smrtnih ishoda niti da je u većoj meri otporan na vakcine.
- Mislim da se narod previše opustio, a još smo daleko od kolektivnog imuniteta. Nemamo više toliko inficiranih, ali ako do jeseni ne postignemo tih 70 posto, opet su mogući loši scenariji. Pričam o četvrtom talasu, koji ne bi smeo da bude tog intenziteta kao treći, ali sigurno je da će se pojaviti, to je prosto neizostavno. Ne smemo da stajemo sa kampanjom i pozivanjem ljudi na vakcinisanje, to je jedino što nas koliko-toliko može održati u normalnom životu - navodi Ovuka i zaključuje da bi voleo da se vara, ali da je nemoguće da virus nestane u populaciji ove jeseni.
Niški test iz pljuvačke za 15 minuta otkriva kovid
Brži, lakši i pouzdaniji antigenski test iz pljuvačke proizveden je u niškoj fabrici medicinske opreme „Neomedika“. Pouzdanost je na nivou PCR testiranja, kažu naučnici iz Niša koji su se razvojem ovog testa bavili više od pet meseci. Agencija za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) odobrila je test i on će se uskoro naći u privatnim laboratorijama.
INDIJSKI SOJ
Trenutno se, uz britanski soj na koji smo već navikli, najviše širi Evropom i malo je zemalja do kojih nije stigao. Njega zovu i dupli mutant s obzirom na to da je nastao duplim promenama na S-proteinu. Najpre je otkriven u aprilu u Sloveniji, 28. maja u Mađarskoj, 2. juna u Hrvatskoj, a sada je saopšteno da je stigao i u Severnu Makedoniju.
Dr Tanja Jovanović, virusolog i član Kriznog štaba, objašnjava da indijski soj jeste zarazniji od prethodnih, ali da još nije definisano da li daje i težu kliničku sliku.
- U svakom slučaju, vakcina je i kod indijskog soja efikasna u borbi da ne dođe do težih formi bolesti - navela je Jovanovićeva.
I epidemiolog Branislav Tiodorović upozorio je da će indijski soj koronavirusa sigurno stići i u Srbiju. Kako kaže, i to pokazuje koliko je važna ubrzana vakcinacija.
Uzorkovanje je mnogo prijatnije nego kada vam uzimaju bris iz nosa i grla zahvaljujući levku, a rezultati se dobijaju za vrlo kratko vreme.
- Po pravilu i proceduri definisano je 15 minuta, ali vi rezultate možete dobiti i pre tih 15 minuta - objasnila je Slavica Anasonović iz „Neomedike“.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)