STARI I GLADNI Na socijali 16.500 starijih od 65 godina
Broj korisnika socijalne pomoći među starijima od 65 godina poslednjih godina u stalnom je porastu i trenutno se na listi nalazi čak 16.500 imena, a reč je o ugroženim ljudima koji nemaju penziju ni druga stalna primanja, a spisak će verovatno biti još duži kada zažive socijalne karte.
Mesečno na njihov račun leže po 8.781 dinar ili oko 75 evra, što je daleko od iznosa dovoljnog za osnovne životne potrebe.
Visina novčane socijalne pomoći zavisi od broja članova porodice i njihovih prihoda i u mnogim domaćinstvima sa dvoje starih jedva da prelazi 110 evra, pošto se za svaku narednu odraslu osobu isplaćuje prepolovljen iznos od 4.391 dinar, pokazuju podaci Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Statistika pokazuje trend smanjenja broja svih korisnika, ali je na spisku ipak sve više starih. Nedavno objavljen Poseban izveštaj o diskriminaciji starijih Poverenice za zaštitu ravnopravnosti beleži da je u 2019. korisnika starijih od 65 godina bilo gotovo 11 odsto od ukupnog broja primalaca.
- Kada se podaci o visini penzija i broju korisnika uporede sa iznosom minimalne neto zarade koja, u zavisnosti od broja radnih sati u toku meseca, iznosi oko 30.000 dinara, može se lako zaključiti da mesečni iznos penzije koji je manji od iznosa minimalne zarade prima 65,6 odsto penzionera. Ovi podaci pokazuju i da je veći broj njih u težoj materijalnoj situaciji, naročito u odnosu na prosečnu potrošačku korpu, koja je bila 71.992 dinara, ili minimalna od 37.287.
Pored socijalne pomoći, postoje i druge olakšice usmerene ka starijim i siromašnim vremešnim građanima, od komunalnih usluga do cene javnog prevoza, koje su uvedene i praktikuju se u većini opština i gradova u Srbiji.
U Beogradu, primera radi, za siromašne starije građane koji primaju stalnu novčanu pomoć, postoji besplatni prevoz, kao i korišćenje biblioteka, smanjene cene ulaznica za neke manifestacije i slično.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)