ZA SAMO 100 DANA NIKLA KOVID-BOLNICA Spremni za eventualni novi talas
Očekivani novi epidemijski talas virusa korona Srbija će dočekati još spremnija kada uskoro na uzvišenju Mišeluk na sremskoj strani Novog Sada bude završen, opremljen i predat na korišćenje novi zdravstveni centar.
Reč je o trećoj domaćoj kovid-bolnici za čiju je izgradnju kamen temeljac položio predsednik Republike Aleksandar Vučić, pre samo stotinak dana.
Na izgradnji tog modernog kompleksa, ukupne površine oko 20.000 kvadratnih metara, gde će na raspolaganju biti više od 600 bolničkih ležajeva od kojih je 212 predviđeno za intenzivnu negu, angažovani su radnici pristigli iz svih krajeva Srbije, delom i iz Republike Srpske.
- Uspeli smo da obezbedimo da na gradilištu svaki dan bude od 400 do 450 radnika. Oni rade od ranog jutra do kasne večeri i zahvaljujući, pre svega tom njihovom predanom i posvećenom odnosu prema poslu, koji obavljaju često u vrlo teškim vremenskim uslovima s temperaturama od oko 40 stepeni, sve ide onako kako treba, po planu - kaže za "Novosti", pukovnik dr Slobodan Starčević, načelnik Uprave za infrastrukturu Ministarstva odbrane, kome je ukazano poverenje da vodi taj izuzetno složen državni projekat.
On napominje da je, zbog neophodnosti izvođenja više od 30 vrsta radova, na izgradnji kovid-bolnice angažovano više domaćih firmi. Redom, radnici i stručnjaci daju svoj pečat u izvođenju radova.- Imamo ovde dosta mladih inženjera koji su se dokazali i potvrdili da su sposobni da vode najsloženije građevinske projekte.To nas raduje i pokazuje da Srbija ima ljude sposobne da kvalitetno i u rekordnom roku od četiri meseca izgrade bolnicu po najsavremenijim standardima - ukazuje dr Starčević.
Naš sagovornik ističe i izuzetnu podršku Grada Novog Sada, iz čijeg budžeta je za izgradnju pristupnih saobraćajnica bolnici i ostale komunalne infrastrukture izdvojeno oko 250 miliona dinara.- Drago mi je da imamo takvu podršku ljudi u Gradu i njihovu posvećenost ovom poduhvatu.
Ovde smo dočekani izvanredno, kao da smo kod svoje kuće. To nas gura napred da budemo još brži i bolji - naglašava pukovnik Starčević.
U protekla malo više od tri meseca efektivnog rada završen je najveći deo građevinskih radova na izgradnji tri velika bolnička objekta (intenzivna i poluintenzivna nega i centralni), a ovih dana se izvode molersko-farbarski, instalaterski, keramičarski i mnogi drugi završni poslovi. Time se stvaraju uslovi da, takođe po planu i u predviđenom roku, bude montirana i puštena u rad sva potrebna oprema, koja se nabavlja "paralelno", tokom izgradnje objekata.
Kako je ranije najavljeno, u novom zdravstvenom centru na Mišeluku biće zbrinjavani isključivo pacijenti oboleli od kovida 19, a kad pandemija prođe, to će, najverovatnije da bude Gradska bolnica, zdravstvena ustanova kakvu Novi Sad nije imao.
U Koordinaciji sa Ministarstvom zdravlja, bez čije pomoći ovaj projekat ne bi mogao da bude realizovan, na vreme je krenula i nabavka opreme.- Ovde smo primenili neka iskustva koja smo imali u izgradnji i opremanju kovid bolnica u Batajnici i Kruševcu, što nam je mnogo pomoglo - ističe pukovnik Starčević.
Bolnica na Mišeluku, kojoj će pacijenti moći lako i brzo da priđu, imaće 250 parking-mesta, helidrom, magacin, kotlarnicu, distributivnu kuhinju i druge prateće objekte.
U tri glavna objekta biće smešteni operaciona i sala za porođaje, prostori za transfuziju i dijalizu po dva skenera i rendgen aparata i ostala najsavremenija oprema.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)