DIJABETES PLUS KORONA OPASNA KOMBINACIJA Pacijenti sa neregulisanim šećerom češće su u riziku od komplikacija
U kovid bolnicama trenutno se od koronavirusa leči oko 300 pacijenata koji su vakcinisani i revakcinisani.
Prema podacima iz tih usta nova koji su zvanično obrađeni, čak dve trećine njih su dijabetičari. Od početka pandemije znalo se da je šećerna bolest je dan od najozbiljnijih faktora rizika u slučaju zaražavanja kovidom 19, što se pokazalo i na primeru vakcinisanih.
Statistika pokazuje i da je trećina preminulih, bez obzira na to da li su vakcinisani ili nevakcinisani, imala dijabetes. Kako objašnjavaju stručnjaci, naročito su u riziku one osobe koje uz loše regulisan nivo šećara u krvi imaju i pridružene bolesti poput kardiovaskularnih i bubrežnih oboljenja. S druge strane, oni koji imaju dijabetes ne zaražavaju se kovidom ništa češće nego ostatak populacije. Njihova klinička slike, međutim, po pravilu je teža.
BRZA REAKCIJA
Podaci iz Srbije se ne razlikuju od onih iz drugih država. Tako je, na primer, u
Italiji 35,5 odsto pacijenata koji su preminuli od koronavirusa imalo dijabetes, dok je u SAD 32 odsto pacijenata primljenih na intenzivnu negu imalo šećernu bolest. U Kini je taj broj nešto manji (22 odsto), ali je i dalje veliki.
Direktor Klinike za endokrinologiju UKCS prof. dr Nebojša Lalić ovako je objasnio zašto su dijabetičari posebno ugroženi u doba pandemije, ističući i da je za njih posebno važno da se vakcinišu:
- Ugroženi su zato što dijabetes sam po sebi nosi neke procese koji su vrlo slični onima koji se dešavaju u kovid infekciji, pa kada dođe do kovid infekcije u dijabetesu, ti procesi se višestruko amplifikuju.
Pacijenti sa šećernom bolešću, a naročito oni sa neregulisanim dijabetesom, češće imaju infektivna stanja koja se mogu komplikovati na različite načine. Njima je ćelijski imuni odgovor oslabljen u borbi protiv svake infekcije, uključujući i kovid 19, objašnjavaju stručnjaci. Tokom infekcije najčešće dolazi do pojave pod nazivom ketoacidoza, opasne komplikacije kod koje telo ostaje bez insulina i koja može ugroziti život ako se ne reaguje brzo. Druga česta komplikacija je laktična acidoza, koja dovodi do poremećaja metabolizma u čitavom organizmu i takođe može imati fatalan ishod.
Konačno, pošto oboleli od dijabetesa često imaju komplikacije na nivou malih i velikih krvnih sudova, postoji opasnost da tokom virusne infekcije dođe do kardiovaskularnih komplikacija i pogoršanja bubrežne funkcije, što je takođe jedan od uzroka smrti zaraženih koronavirusom.
MODERNA TERAPIJA
Predsednik Dijabetološkog saveza Srbije Aleksandar Opačić naglasio je da je aktuelna pandemija, u kojoj su dijabetičari posebno ugroženi, dodatni alarm da je primena modernog pristupa terapiji dijabetesa važ- nija nego ikada pre.
- Dijabetes je kompleksna, ozbiljna i opasna bolest koja ne boli i ljudi zato upadaju u tu zamku i zanemaruju terapiju i zdrav stil života, koji je važan kod dijabetesa tipa 2. Na sve to utiče i kompleksnost terapije, jer oboleli od dijabetesa tipa 2 često imaju i bolesti srca, kao i druge bolesti - navodi Opačić.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)