NOVI LEK Pilule će zameniti vakcinu?
U današnjem vanrednom obraćanju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da se radi na ubrzavanju procesa uvođenja dva leka protiv kovida - Fajzer pilula, MSD-a, ali i još jednog koji se daje intravenozno kao infuzija.
Pored vakcina, naučnici već neko vreme rade na lekovima koji bi mogli da se koriste protiv kovida 19.
Farmaceutska kompanija Merck & Co i Fajzer planiraju uskoro da iznesu rezultate antivirusnih pilula protiv koronavirusa.
Fajzer pilula
Naime, virusolozi smatraju da je vakcinacija i dalje najbolji način za prevenciju i kontrolu pandemije, ali po njihovim rečima, kovid 19 ostaje sa nama i nakon smirivanja pandemije, pa su alternativni načini lečenja poželjni, piše "Reuters".
Antivirusne lekove je jako teško napraviti tako da targetiraju virus koji je počeo proces repliciranja u ćelijama domaćina oštećujući zdrave ćelije. Da bi lek bio efikasan predlaže se da se uzima u najranijoj fazi bolesti.
Doktor Mikael Dolsten, šef naučne istraživačke kancelarije Fajzera, rekao je da borba protiv virusa zahteva terapiju koja će biti zamena za vakcinu. Naime, cilj terapije, kao što je Fajzer pilula, je da zaustavi virus da se razvija, potencijalno sprečavajući simptome bolesti, a samim tim će se sprečiti da oboleli prenosi drugim ljudima kovid 19, piše "Frobes". Naime, antivirusne pilule smanjuju repliciranje i umnožavanje virusa koji napada zdrave ćelije.
Ričard Plemper, virusolog sa Univerziteta u Atlanti, kaže da "rani napad je najbolja odbrana". Što je pacijent u težem zdravstvenom stanju lek je manje efektan. U slučaju kovid 19 antivirusne pilule, poput ove na kojoj radi Fajzer, cilj je da ako neko oseti prve simptome bolesti, odmah ode u apoteku, popije ga i spreči progres bolesti i brzinu izlečenja, a samim tim izbegne hospitalizaciju, težu kliničku sliku ili u najgorem slučaju smrtni ishod.
Kako navodi "Forbes" u savremenoj farmakologiji već postoje lekovi koji rade po sličnom principu. Na primer - kortikosteroidi targetiraju reakciju imunog sistema na infekciju. Sa druge strane već postoji lek koji napada konkretno virus. U pitanju je Regeneronov koktel antitela, ali postoji u malim zalihama i daje se intravenozno u bolničkim uslovima. Da bi njegovo dejstvo imalo smisla, primenjuje se na samom početku bolesti. MSD
Farmaceutska kompanija Merck, kao i Fajzer trenutno radi na tabletama protiv kovida 19 koje će se pojaviti do kraja godine.
Ovi lekovi će biti namenjeni kovid pacijentima koji nemaju teže simptome izazvane virusom i sprečava da se bolest dalje razvija dovodeći pacijenta u životnu opasnost.
MSD je u trećoj kliničkoj fazi ispitivanja i ako dobije odobrenje, biće prvi antivirusni lek protiv kovida 19 u svetu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Aleksandar
11.10.2021 03:27
Vakcinacija, pilule... a šta je sa origano uljem, to niko ne pominje. Ah da, umalo da zaboravim, to je prirodni lek, pa farmaceutska industrija ne može da zarađuje na njemu.