BORBA ZA ŽIVOT U INSTITUTU ZA MAJKU I DETE Troje dece priključeno na respirator, lekari danonoćno u skafanderima
Troje dece koja se u Institutu za majku i dete na respiratorima bore za život, juče su bila malo bolje. Na takvu ocenu upućuje neki "tehnički parametri", ali profesor dr Predrag Minić, pulmolog, kaže da to poboljšanje nije dovoljno da bi mu ulivalo trajni optimizam
Četvrto dete, koje se, takođe, u Institutu, leči od kovida ima miokarditis. To je stanje koje su lekari i u prethodnim talasima epidemije, viđali, srećom ne tako često. Juče je u Institut prebačena i devojčica iz Užica koja ima 16 godina, zbog infektivne mononukleoze i infekcije koronom. Priključena je na respirator i lekari se bore za njen život.
Dr Minić i njegov tim već pet dana ne skidaju skafandere danonoćno se boreći za živote troje dece priključene na respirator: šestomesečne bebe i dvoje tinejdžera od 15 i 17 godina.
- Situacija je strašna, a da je bilo pameti među građanima, da su se vakcinisali u većem broju, do ovoga ne bismo došli - kaže profesor Minić.- Od početka pandemije deca su obolevala manje i sa manje teškom kliničkom slikom, ali sada imamo potpuno drugačiju situaciju. Sa ukupnim povećanjem broja inficiranih, povećava se i broj zaražene dece, pa imamo i više teških formi bolesti. Ovo nije onaj isti virus, koji smo imali ranije. Njegova kontagioznost je bila dva i po, što znači da je jedan inficirani prenosio virus na još 2,5 osoba. Ovaj sad virus ima stepen kontagioznosti 9, što znači da je četiri puta zarazniji.
Profesor Minić, koji je i član Kriznog štaba Vlade Srbije za borbu protiv kovida, kaže da je u Dečjoj klinici u KBC "Dr Dragiša Mišović" 24 dece sa kovidom.
- Sve to nije dobro, ali ta deca, kao ni ovo koje je već kod nas sa upalom srčanog mišića, nisu životno ugrožena - kaže profesor Minić. - Očigledno je da je virus sišao i među najmlađu populaciju. Onaj ko misli da ćemo spontanim zaražavanjem da stignemo do kolektivnog imuniteta, sigurno nije na dobrom putu.
OD TRŽNIH CENTARA PO 300.000 DINARA
U Vladi Srbije u petak je održan sastanak sa članovima Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor, na kojem je dogovoreno da se pooštri inspekcijski nadzor poštovanja protivepidemijskih mera. A samo nekoliko sati pošto je određeno da inspekcija intenzivnije kontroliše gradski prevoz, tržne centre i ugostiteljske objekte, počele su da pljušte kazne.
Pet velikih beogradskih tržnih centara - "Ada mol", "Delta siti", "Ušće" i "Rajićeva" - kažnjeni su sa po 300.000 dinara. Zbog kršenja epidemioloških mera, kazni je bilo i u novosadskim tržnim centrima "Big" i "Promenada". I u kragujevačkom "Kosmosu" naplaćeno je 300.000 dinara, plus 50.000 za odgovorno lice, sa koliko je kažnjen i "Refleks". "Plaza" je morala da izdvoji 30.000 dinara, dok je "Dis" sankciosan sa 5.000 dinara zbog nenošenja maske radnice u mesari.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)