Andrija Jorgić : Svakog dana pobeđujem sam sebe!
Šta za vas znači nagrada „Beogradski pobednik“?
Svaka nagrada znači, ona je i potvrda da iza sebe ostavljate neki trag. Nagrade umeju da deluju i obavezujuće, ali vas i motivišu da radite i postižete još više. Iako budem zadovoljan nekim rezultatima, uvek mislim da može bolje, tako da svakoga dana pobeđujem samog sebe.
Šta „Borba“ znači za Beograd i Srbiju?
Borba je i život, a što se tiče Beograda i Srbije, ono za šta se mi borimo, jeste pre svega borba za kulturu, podrška ćiriličkom pismu, ali i štampanim medijima. Ideja i zadatak časopisa je da svim građanima Srbije pruži mogućnost edukacije i uživanja. Pored toga, ona od svog nastanka pa sve do danas predstavlja stub kulture i kolevku jugoslovenskog i srpskog žurnalizma. Borbina novinska i fotodokumentacija koja je dostupna svim korisnicima predstavlja jednu od najbogatijih arhiva, a koju ćemo digitalizacijom da sačuvamo, s obzirom na to da ona predstavlja neprocenjivu kulturnu baštinu.
Kako ste podigli kompaniju iz pepela?
Nakon 11 godina od kako je ugašen list „Borba“, moja inicijativa je bila da se pokrene mesečnik koji će se baviti isključivo kulturom. Zadržali smo prepoznatljivih pet crvenih slova, kao i ćiriličko pismo, ali smo se fokusirali na teme koje život znače. Borba jeste u teškoj situaciji i problemima, ali kako sam po prirodi borben, okupio sam saradnike i zajednički smo ideju sproveli u delo. Redizajnirali smo „Borbu“, okrenuli se kulturi, imajući u vidu da se danas ne daje puno prostora temama kao što su umetnost, tradicija, obrazovanje, turizam, stari zanati....
Šta ste do sada postigli?
Možda ću zvučati neskromno, ali verujem da sam postigao mnogo. Naš časopis je besplatan, a nije zanemarljivo pokloniti na desetine hiljada primeraka građanima i kulturnim institucijama bez ikakve naknade. Napomenuo bih i da je časopis pokrenut baš u periodu kada nas je zahvatila pandemija, a mi smo uprkos tome uspevali da svakoga meseca izdamo svaki broj, obiđemo mnoge gradove i učinimo kulturu dostupnom svima. Pored toga, kao generalni sekretar Šahovskog saveza Srbije, intenzivno radim na popularizaciji šaha kod nas, trudeći se da se ovaj sport vrati na mesto koje mu pripada.
Koji su vam planovi za budućnost?
S obzirom da se 19. februara obeležava jubilej, sto godina postojanja imena „Borba“, intenzivno radimo na pripremi sadržaja samog obeležavanja, poput izložbe, jubilarnog izdanja časopisa, filma... U planu su i mnoge akcije koje ćemo i ubuduće organizovati, poput doniranja knjiga, dobrovoljnog davanja krvi, sadnje drveća... Cela redakcija je vakcinisana, a nadam se i da će svi ljudi shvatiti važnost vakcinacije kako bismo se što pre vratili normalnom životu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)