CIKLON DONOSI OBILNE PADAVINE - UPOZORENJE NA SNAZI Posle 9. novembra nova promena temperature, Čubrilo saopštio detaljnu prognozu
Ka nama se sa jugozada približava frontalna zona na kojoj dolazi do razvijanja sekundarnog ciklona koji nam posle podne prvo jugozapadu regiona donosi jače naoblačenje sa kišom i lokalnim grmljavinskim pljuskovi, saopštio je Marko Čubrilo, profesor geografije i zaljubljenik u meteorologiju.
- To naoblačenje će se premeštati dalje na istok i severoistok donoseći kišu i lokalnu pojavu grmljavine, a ponegde su na kratko moguće i obilnije padavine. Zajedno sa pogoršanjem ponovo će jačati južni vetar te će posle podne na Jadranu biti olujnog juga, dok će u košavskom području duvati jaka i olujna košava - ističe Čubrilo i dodaje:
- Sa premeštanjem padavinske zone vetar južnog kvadranta će oslabiti, dok će sutra od sredine dana do posle podneva na severozapadu regiona vetar na kratko okrenuti na severozapadni smer i može biti jak. Dnevni maksimum od oko 9 na krajnjem severozapadu do oko 17 na istoku gde će se to osveženje vrlo malo osetiti, a tamo će i padavine biti znatno slabije.
Prognoza do kraja nedelje
Sredinom nedelje će uslediit nova, sekundarnna, ciklogeneza čiji bi se centar preko Ženevskog zaliva premeštati na istok te će se u subotu nalaziti pred severnom obalom Tunisa.
Do četvrtaka posle podne taj ciklon će ka nama ponovo povući veoma topao vazduh te će uz dosta oblaka i jačanja južnog vetra temperature kako noćne tako i dnevne biti znatno iznad proseka. U sredu će povremeno biti kiše, najviše na priobalnim delovima Dinarida i Jadranu gde će padavine biti izraženog orografskog efekta.
Jačenje padavina se simulira ponovo od četvrtaka posle podne, opet prvo na jugu i jugozapadu regiona, dok bi se zatim obilnije padavine proširile i mnad veći deo zapadnih, središnjih i severnih predella regiona.
U četvrtak uveče južni vetar će oslabiti i okrenuti na slab, severozapadni.
U petak i subotu na severozapadnim i središnjim predelima od 4 do 9 stepeni Celzijus, a na istoku i jugu i do 16 stepeni Celzijusa.
- Prema kraju nedelje simulira se stabilizacija tako da bi posle 09. novembra preovlađivalo suvo i relativno toplo uz maglovite i hladne noći i dnevne maksimume od 13 do 17 stepeni Celzijusa, što je iznad proseka - kaže Čubrilo.
Dugoročno viđenje prognoze
Modeli nastavljaju simulacije pri čemu bi se frontalna zona "zaglavila" u prostoru između središnje BiH, središnje i istočne Hrvatske, istočne BiH, zapadne i severne Srbije.
U tim predelima bi od četvrtka posle podne do petka uveče moglo pasti i do 40mm taloga. Istočnije i jugoistočnije od tog prostora bi bilo znatno manje kiše jer bi se taj deo regiona zadržavao u toplom sektoru ciklona.
- Najveće količine kiše se ipak simuliraju nad zaleđem Dalmacije, priobaljem juga Crne Gore i tamo bi moglo biti i do ogromih 350mm taloga u proseku. Neki od modela popu ICON modela simuliraju i zaista rekordnih 450mm taloga, dok su neki poput ECMWF-a i GFS- a ipak malo smanjili akumulacije i drže maksimume do oko 280mm taloga. Neka promena u sinoptici koja bi mogla voditi ka trendu jačeg zahlađenja se počinje nazirati tek posle 15. novembra, ali to su jako udaljeni termini i tek za nekih nedelju dana ćemo moći znati kako će se sinoptika ponašati sredinom meseca - objašnjava meteorolog.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)