BROJEVI NA AMBALAŽI - SIGNAL ZA UZBUNU Oznake koje nam mogu spasiti zdravlje, dugoročno i život
Alo/ Ilustracija

Ovo su sve greške na koje upozoravaju stručnjaci i napominju da nam neke navike štete zdravlju. Plastika je svuda oko nas, u vazduhu vodi, proizvodima koje koristima, a istraživanje je pokazalo da nedeljno unesemo količinu mikroplastike veličine jedne platne kartice.

O tome koja vrsta plastike je bezbedna, a koja nije, šta znače oznake na njoj i koje je najbolje da izbegavamo, u emisiji "RTS ordinacija" govorila je Ljubinka Rajaković, profesorka analitičke hemije na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu.

BROJEVI NA AMBALAŽI - SIGNAL ZA UZBUNU Oznake koje nam mogu spasiti zdravlje, dugoročno i život

Printscreen

 

Svaki plastični predmet ima utisnutu oznaku: 

- zelena - proizvod je bezbedan,

- žuta - poziva na oprez,

- crvena - signal upozorenja, takve proizvode izbegavati.

Značenje oznaka u brojevima

Takođe, postoje oznake u brojevima od jedan do sedam, koje govore o tome koliko je koji proizvod štetan, odnosno koliko neškodljiv.

Brojevi dva, četiri i pet stavljaju se na bezbedne proizvode, u one s kojima treba biti oprezan spadaju jedan i sedam, a u grupi onih koje treba izbegavati su tri i šest.

BROJEVI NA AMBALAŽI - SIGNAL ZA UZBUNU Oznake koje nam mogu spasiti zdravlje, dugoročno i život

Alo/ Ilustracija

 

1 - Plastika PETE ili PET (Polietilen tetraftalat)

Uglavnom se koriste kor različitih pića: sok, pivo, voda. Koristi se i kod namirnica. Nije preporučljivo da se više puta upotrebi.

2 - Polietilen visoke gustine ili HDPE

On je otporan na različite hemikalije zato se upotrebljava kod proizvoda za ličnu higijenu, kod sredstva za čišćenje kuće, zatvarači za plastične flaše, različite gajbe, itd,

3 - Polivinilhlorid ili na poznatijem imenu PVC

Vinil-hlorid od koga se proizvodi je vrlo štetan za zdravlje, izaziva rak, tako da se za skladištenje hrane i slično nikao ne preporučuje. Koristi se za proizvodnju prozora, lajsni, vrata, boce za hemiju, izolacionih kablova, itd.

BROJEVI NA AMBALAŽI - SIGNAL ZA UZBUNU Oznake koje nam mogu spasiti zdravlje, dugoročno i život

EPA/HAYOUNG JEON

 

4 - Polietilen niske gustine, skraćeno PE-LD ili LDPE 

Jedan od plastika koja se smatra bezbednom. Od njega se proizvode plastične kese, omoti od najlona, razne boce, itd.

5 - Polipropilen ili PP

Visok mu je stepen topljenja, tako da se mogu koristiti i kod proizvoda koji se sipaju u toplom stanju u flašu ili posudu. Smatra se kao bezbedna plastika. Koristi se kod sladoleda, mlečnih proizvoda, kozmetike, itd.

6 - Polistiren ili PS

Koristi se kod nekih delova bele ili kućne tehnike, tanjira i tacna za jednokratnu upotrebu, kod tacnica koje stavljaju ispod mesa i povrća u prodavnicama, itd.

7 - Drugo

U ovu kategoriju spadaju sve te plastike koje ne pripadaju u nijednu od gore navedenih šest kategorija. To mogu biti razne stvari, kao što su kućišta za računare, različite plastične kutije, različiti plastični delovi, itd.

Bezbedno korišćenje plastike

A šta se dešava ukoliko bezbednu plastiku koristimo na nebezbedan način i da li je opasno ako je, kojim slučajem, izgrebemo?

BROJEVI NA AMBALAŽI - SIGNAL ZA UZBUNU Oznake koje nam mogu spasiti zdravlje, dugoročno i život

Alo/ Ilustracija

 

- Proizvođači naglašavaju - ova plastika je bezbedna, ali uslovno. Ako je podvrgnete nekim eksremnim uslovima, na primer, toploti, onda nije, Ja sam pobornik da plastiku ne držimo na sunčanom mestu. Flašice vode koje su namenjene nama potrošačima, a drže se negde ispred neke trgovine u nekom osunčanom skladištu, što nije bezbedno - rekla je profesorka. 

Stare kutije od sladoleda ne treba ponovo koristiti, a to je greška koju mnogi prave. Sipaju jelo, pa zamrznu ili nose na posao i seku ga direktno u posudi.

- Bez obzira na to što nosi oznaku pet, postoje čvršće koje su napravljene za tu namenu, to su i proizvođači preporučili. Ako nema preporuku, nemojte da je koristite tako - kaže profesorka Ljubinka.

Što se tiče zastupljenosti proizvoda od plastike, najviše je u upotrebi ona sa oznakom sedam (26 odsto) i, prema profesorkinim rečima, tu najviše odlazi na dečje igračke, a slede oznake pet i četiri (18 i 17 odsto), broj dva (14 odsto).

Tetarpak bolja opcija

Rajakovićeva je otkrila i da je bolje koristiti mleko iz tetarpaka nego iz plastične flaše, da je reciklirana plastika zdrava koliko i ona tek napravljena...

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading