NOVOGODIŠNJA JELKA MOŽE LAKO DA POSTANE OKIDAČ ZA POŽAR Pre izlaska iz kuće proverite sledeću stvar
Grejalica, pegla, a nekad i laptop mogu da izazovu požar, ali električni uređaji nisu glavni krivci za veliku štetu koja može da nastane. Problem je što ne pratimo uputstva proizvođača i aparate stavljamo blizu zapaljivih stvari, poput novogodišnje jelke, ukrasa i zavesa. Ako plamen počne da tinja, odmah treba da započnemo gašenje i pozovemo vatrogasce.
Poslednji takav primer je veliki požar koji je izbio u višespratnici u naselju Liman u Novom Sadu prekjuče u kom su izgoreli krov zgrade i dva stana. Vatru je najverovatnije prouzrokovao laptop koji se zapalio u dečjoj sobi na poslednjem, šestom spratu objekta.
Pročitajte...
Plamen se proširio i zahvatio tavan, koji su stanari koristili kao ostavu za razne stvari, a koji je pritom bio pregrađen kartonskim zidovima. Srećom, u požaru nije bilo povređenih.
Ko je glavni krivac za požare
Bez obzira na to da li je taj ili neki drugi požar prouzrokovao laptop ili neki drugi električni uređaj, poput grejalice ili pegle, vatra se ne bi rasplamsala da aparat nije bio blizu lako zapaljivih stvari, kojih u domaćinstvima ima mnogo tokom novogodišnjih praznka.
To su: jelka, koja je najrizičnija, ukrasi, pokloni, ali i zavese, kutije, papiri...
„Jelka se lako pali, a brzo gori. Inje je okruženo kiseonikom, pa lako dolazi do ‘flešovera’, momenta u kom požar bukne tokom tinjanja. Sve što može da se uradi da bi se požar sprečio mora da se desi pre ‘flešovera’. Što je vreme do ‘flešovera’ u prostoriji kraće, to je situacija opasnija. Ako nemate jelku, ‘flešover’ će biti za oko pet minuta. Ako je imate, biće za minut“, pojašnjava nekadašnji zamenik načelnika za preventivnu zaštitu Goran Milutinović.
Punjači – ponekad opasni
Zato električne uređaje uvek treba da koristimo kako uputstvo nalaže i ne treba da ih stavljamo blizu lako zapaljivih stvari. Takođe, uvek treba da proverimo da li smo ih isključili pre nego što izađemo iz kuće.
„Preventiva podrazumeva da su svi električni uređaji, koji su okruženi vazduhom, opasni. Produžni kablovi su problematični. Umesto jednog potrošača, na jedno mesto je priključeno više. Onda dolazi do pregrevanja instalacije. Produžni kabl može da se koristi samo ako ste neposredno uz njega. Ako ga ostavite da radi, a niste tu, onda je drastična razlika u riziku“, napominje Milutinović.
Izuzetak su punjači za telefone i laptopove, jer ne rade ako nisu uključeni u uređaj. Ipak, ako se desi nagla promena u naponu, kao što je bio slučaj tokom snežnog nevremena proteklih dana, postoji šansa da i ti aparati izazovu požar ako su uključeni u struju.
Kao što je slučaj i s uređajima, treba da vodimo računa i gde odlažemo lako zapaljive materijale, poput kartona. Ako, recimo, u zgradi napravimo improvizovanu ostavu za razne stvari koja nije u skladu sa propisima, rizikujemo da šteta bude veća ako izbije požar.
Šta ako izbije požar
Ukoliko plamen počne da tinja u prostoriji, najvažnije je da postanemo svesni da se to dešava i da imamo sredstvo za gašenje. Zato bi svako domaćinstvo trebalo da ima prenosni alarm za požar i protivpožarni aparat, koji se lako koristi i košta oko 8.000 dinara, a može da zaštiti višestruko skuplju imovinu od vatre.
Ako nismo sigurni da možemo da lako ugasimo požar u začetku, smesta treba da pozovemo vatrogasce, a potom pokušamo da ga ugasimo sami. Ukoliko ne uspemo, treba da izađemo iz objekta i ujedno obavestimo sve stanare da učine isto.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Kalesu
19.12.2021 14:14
"Izuzetak su punjači za telefone i laptopove, jer ne rade ako nisu uključeni u uređaj." - potpuno netačno i vrlo opasno! Iako nije povezan s telefonom, punjač je i dalje pod naponom i troši, pomalo, struju, a može i da izazove požar!!!