INFRASTRUKTURNI PROJEKTI NAJZNAČAJNIJI ZA BUDUĆNOST Momirović: Ulažemo četiri milijarde evra za 7.000 kilometara kanalizacione mreže
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Tomislav Momirović izjavio je danas da će država u narednih pet godina uloži oko četiri milijarde evra u izgradnju više od 7.000 kilometara kanalizacione mreže i više od 250 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kako bi 80 odsto građana imalo kanalizacionu infrastrukturu i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
„Danas situacija nije sjajna, jer je manje od 10 odsto stanovništva Srbije obuhvaćeno nekim stepenom prečišćavanja otpadnih voda”, kazao je Momirović na predstavljanju projekta „Čista Srbija”.
Naglasio je da su ti infrastrukturni projekti najznačajniji za budućnost države i stanovništva i da su prioritet Vlade Srbije.
„Već imamo prve rezultate. Mi smo pokrenuli u ovoj godini, u više od 25 lokalnih samouprava, izgradnju nove kanalizacione infrastrukture”, rekao je Momirović i dodao da je za narednu godinu izdvojeno 27,4 milijarde dinara za gradnju pre svega za postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacionu infrastrukturu.
Prema njegovim rečima, to su realni i pravi ekološki projekti koji će doneti benefit građanima.
„Oni nisu toliko politički vidljivi. Ljudi bolje reaguju na puteve, nego na kanalizacionu infrastrukturu, iako ti projekti zahtevaju mnogo sredstava. Mi nemamo podršku javnosti da ga rešimo, iako iziskuje ogromna sredstva, ali ukoliko ne rešimo pitanje otpadnih voda sa ovim rastom ekonomije, preti nam katastrofa. Ovo shvatam kao svoj prioritet”, kazao je ministar.
Momirović se zapitao i zašto ovo nisu prioritetne teme u javnosti, nego je tema namera kompanije „Rio Tinto” da otvori rudnik litijuma u blizini Loznice, „koji ne postoji trenutno i pitanje je u kom obimu će postojati”.
„Džabe nam auto-putevi, džabe nam brze pruge i infrastrukturni projekti koji guraju ekonomiju, ako mi ne izgradimo kvalitetnu ekološku infrastrukturu”, kazao je Momirović.
Podsetio je i da je Beograd najveći grad na Dunavu koji nema postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, istakavši da „svi evropski partneri pritiskaju Srbiju da se taj problem reši”.
Ocenio je da će taj projekat biti izazovan, jer Srbije neme iskustva ni u izgradnji manjih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, te da će dosta koštati da se uredi sistem koji pokriva više od 1,5 miliona stanovnika.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
stevo
24.12.2021 17:53
Vazni infrastrukturni projekti koji ce biti od velikog znacaja za Srbiju i za sve nas