ČUVANJE TRADICIJE Srpske porodice u Hrvatskoj obeležile su Badnji dan i Božić: Hristos se rodi u Dalmaciji!
Alo/RTRS

Meštani u Otišiću, okupljajući se na ovaj način, čuvaju pravoslavlje u Dalmaciji, piše RTRS. Hram arhangela Mihaila podignut 1889. godine najveći je u Vrličkoj parohiji, a za obnovu ovog hrama, uz blagoslov episkopa dalmatinskog Nikodima, pokrenuta je akcija prikupljanja sredstava za završetak radova na crkvi i parohijskom domu. Pokretači obnove rekli su da su se Otišćani u velikom broju uključili u obnovu, kao i da se priložnici javljaju iz celog sveta.

Predsednik Vučić čestitao Božić - Alo.rs

- Među priložnicima su braća Ratić iz Čikaga, naši Otišćani iz Australije, Srbije, ali i Engleske - izjavio je Srni jedan od pokretača obnove Milan Јovčić.

Selo Otišić, u kojem je nekada živelo više od 1.000 stanovnika, danas ima svega tridesetak, mahom starijih.

U šumu se ne ide bez rakije

Po badnjak su pošli i Petar Preočanin, načelnik opštine Civljane smeštene na razmeđu Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije sa Markom Četnikom iz sela Cetina, prenosi portal slobodnadalmacija.hr.

- Badnjaci se seku isključivo na badnje jutro. Valja vam za dobru seču pripremiti i adekvatno oruđe, najbolje oštru sekiru, a ako nemate dobra je i pila - kažu domaćini i dodaju da se u šumu ne ide bez rakije.

Siniša Mali u porodičnoj atmosferi proslavlja Božić - Alo.rs

- Jutra su hladna, pa se valja zagrejati i gde ćeš bolje od dobre loze. Kada povalite odmereno stablo, obavezno ga se ljubi i nazdravlja jer ipak ono donosi toplinu i blagostanje u naš domu - kažu Preočanin i Četnik.

- Iza večere vernici dolaze u crkveno dvorište gde se takođe pale već pripremljeni badnjaci. Celo mesto se okupi oko vatre gde predvodim molitvu posvećenja i gde se meštani uz kuvano vino, rakijicu ili ono što već donesu, druže i pevaju - kaže Marko Četnik, čija je rodbina davne 1936. godine kao zadužbinu udarila temelje crkve sv. Spasa iznad najvećeg izvora reke Cetine.

Dva badnjaka

Ovde je običaj paliti dva badnjaka koji simbolišu spregu čovečanske i božanske prirode, dok se u nekim mestima pale „trojica". Pre je bila i polnoćka u Vrlici, međutim, iza zadnjeg rata i to je izostalo - dodaje dobro raspoloženi otac Lazar Prijić.

- Nema Božića ili Uskrsa, svetog Stevana ili Bogojavljenja da naš čovek nije znao zasvirati na diplama ili guslama. Ko god je imao u kući barem jedno od ta dva instrumenta morao je zagusliti ili zadipliti - dodao je meštanin Jovan Crnomarković uz napomenu da bez toga nema prave slave, a još manje bez dobre kapljice.

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading