POSTOJE MESTA U SRBIJI U KOJIMA NEMA NEZAPOSLENIH Nemate posao, pravac u ove  tri opštine
Alo

Po tome su karakteristične tri opštine: Stara Pazova, Surčin i Pećinci. Sve su prepoznatljive kao oaze stranih investitora, pre svega zbog geografskog položaja, to jest blizine dva auto-puta (ka Zagrebu i ka Budimpešti) i Aerodroma „Nikola Tesla“. Tamo radi nekoliko hiljada radnika iz drugih, najčešće susednih opština, kao i iz Beograda.

S druge strane, prema podacima koje je nedavno objavio Juronjuz Srbija, u Staroj Pazovi, Surčinu i Pećincima, iako je najmanje nezaposlenih, nisu i najveće plate u Srbiji. Naprotiv, one se čak kreću ispod republičkog proseka koji prelazi 66.000 dinara (Surčin - 57.963, Pećinci - 57.973, Stara Pazova - 59.952). 

Objašnjenje je jednostavno: u sve tri opštine uglavnom su otvarani proizvodni pogoni. Samim tim angažovani su proizvodni radnici, čije zarade nisu prevelike.

Bojan Stanić, pomoćnik direktora Privredne komore Srbije za analitiku, podseća da se usled ranije visoke stope nezaposlenosti Vlada odlučila za privlačenje stranih direktnih investicija koje zapošljavaju veći broj radnika. 

- Naravno da je zahvaljujući veoma velikom prilivu stranih direktnih investicija nezaposlenost znatno smanjena. Međutim, na pad nezaposlenosti je uticala i demografska situacija. Pošto sada imamo stopu nezaposlenosti koja je relativno prihvatljiva, Vlada radi na privlačenju stranih investicija u delatnosti koje nose veću dodatnu vrednost - ocenjuje Stanić, i navodi da je jedan od ključnih problema sa kojima se privreda Srbije sada suočava nedostatak radne snage, posebno u oblasti prerađivačke industrije, trgovine i ugostiteljstva. 

POSTOJE MESTA U SRBIJI U KOJIMA NEMA NEZAPOSLENIH Nemate posao, pravac u ove  tri opštine

Alo

 

 

Naš sagovornik ističe i da je cilj da se stopa nezaposlenosti svede na pet odsto.

Dejan Anđelković (36) živi na Novom Beogradu, a već dve i po godine radi u Staroj Pazovi. Kako kaže za Alo!, imaju organizovan prevoz do posla i nazad, a u fabrici užinu i ručak. 

- Zadovoljan sam, plata je solidna, mnogo bolja nego što sam imao na starom poslu, nije preterano teško, a mogu da se pohvalim da smo dobili i bonus, odnosno 60 odsto mesečne zarade, pred kraj godine. Upravo radimo na tome da mi se i supruga zaposli ovde u fabrici, ako bude tako na konju smo - ispričao nam je Dejan, čije preduzeće proizvodi sitnije delove za auto-industriju.

Stopa nezaposlenosti u Srbiji

2010. 20,2%

2011. 22,4%

2012. 24,9%

2013. 23,8%

2014. 19,2%

2015. 17,7%

2016. 15,3%

2017. 13,5%

2018. 12,7%

2019. 10,4%

2020. 9%

* stopa nezaposlenosti predstavlja odnos ukupnog broja stanovnika i broja nezaposlenog aktivno radnog stanovništva

** u maju 2012. SNS je pobedio na izborima i preuzeo vlast u Srbiji

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
Vladimir

11.01.2022 09:23

Postoje ali postoji mnogo vise mesta gde uopste nema zapislenih.