UNIVERZITETSKI KLINIČKI CENTAR SRBIJE Hronologija gradnje i rekonstrukcije jasna: Sadašnja vlast poklonila pravu pažnju realizaciji ovog važnog projekta (FOTO/VIDEO)
Foto: Alo.rs/Aleksandar Nalbantjan

U svom sastavu UKCS ima ukupno 41 organizacionu jedinicu: 23 klinike, devet centara, polikliniku i devet službi.

GRADNJA NOVOG OBJEKTA

Vratimo se nekoliko decenija unazad, odnosno u 70-te godine prošlog veka: prateći intenzivan porast stanovništa, pre svega Beograda, nametnula se potreba za proširenjem kapaciteta tadašnjih zdravstvenih ustanova.

Tako je 1973. godine Republika Srbija donela Zakon o izgradnji KCS, formiran je Odbor za izgradnju i pripremljen Investicioni projekat. 
Tri godine kasnije (1976) započeli su radovi na temelju novog objekta, ali su zbog nedostataka finansijskih sredstava ubrzo prekunuti i objekat konzerviran. 

Nastavak radova je započeo 1983., da bi se 1987. završila Prva faza i svečano pustila u rad sa neto površinom od 35.000 metara kvadratnih. 
Nažalost, nastupila je kriza 90-tih, pa je nastavak radova zavisio od ekonomskog oporavka zamlje. 

UNIVERZITETSKI KLINIČKI CENTAR SRBIJE Hronologija gradnje i rekonstrukcije jasna: Sadašnja vlast poklonila pravu pažnju realizaciji ovog važnog projekta (FOTO/VIDEO)

Foto: Alo.rs/Aleksandar Nalbantjan

 

 

U međuvremenu su nastavljeni radovi na projektovanju Druge faze, da bi sadašnje državno rukovodstvo prepoznalo potrebu njene realizacije. 

I konačno, 6. decembra 2018. godine, posle sprovedenog međunarodnog tendera, Konzorcijum GH Holding iz Ljubljane i Delta inženjering iz Beograda započeo je realizaciju započetog, odnosno dogradnju postojećeg objekta i rekonstrukciju dela koji je bio u funkciji od 1987. godine.

DELATNOST

U Univerzitetskom kliničkom centru Srbije leče se najteži pacijenti, na raspolaganju je građanima za neodložno zbrinjavanje životno ugroženih povređenih i hitnih pacijenata 365 dana u godini 24 sata dnevno. Kao referentna ustanova zdravstva, UKCS sprovodi visokospecijalizovanu dijagnostiku, lečenje i konsultativne specijalističke i subspecijalističke preglede najtežih bolesnika.

UKCS je takođe i medicinski naučno-istraživački centar i nastavna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu za dodiplomsko i poslediplomsko akademsko obrazovanje i stručno obrazovanje za lekare na stažu i specijalizaciji, kao i obrazovna baza za studente fakulteta zdravstvene struke. U dugoj tradiciji ove ustanove, urađeno je mnogo na unapređenju zdravlja i primeni novih tehnologija, novih medicinskih procedura u dijagnostici i lečenju.

RESURSI

Kao referentna ustanova za medicinsku edukaciju, UKCS posebnu pažnju posvećuje akademskom obrazovanju zaposlenih. U ovoj ustanovi radi nekoliko akademika, takođe veliki broj doktora medicinskih nauka, magistara, subspecijalizanata i specijalista iz svih grana medicine. 

Sa više od sedam hiljada zaposlenih, UKCS je najveći je pružalac zdravstvenih usluga u Srbiji i jedan od najvećih u Evropi, u kojem se godišnje zbrine više od milion pacijenata. 

U stacionarnoj delatnosti UKCS godišnje se leči više od 90 000 bolesnika, ostvari se više od 950 000 bolesničkih dana lečenja, obavi preko 50 000 operacija i više od 7.000 porođaja. U dnevnim bolnicama godišnje se leči 25 000 bolesnika i obavi preko 5.000 operacija. 

UNIVERZITETSKI KLINIČKI CENTAR SRBIJE Hronologija gradnje i rekonstrukcije jasna: Sadašnja vlast poklonila pravu pažnju realizaciji ovog važnog projekta (FOTO/VIDEO)

Foto: Alo.rs/Aleksandar Nalbantjan

 

 

Kompleks UKCS smešten je na površini od 34 hektara u širem centru Beogradu, na opštini Savski venac. U njegovom sastavu je više od 50 odvojenih zgrada paviljonskog tipa, površine oko 280 000 m 2 , od kojih su četiri objekta (plastična hirurgija, urologija, ortopedska hirurgija i psihijatrijska bolnica na Avali) izvan centra bolničkog kompleksa.

Prema dokumentaciji Ministarstav zdravlja vidi se presek stanja ove ustanove u prethodnom periodu.

KLINIČKI CENTRI, STANJE PRE 2014. GODINE: 

- 17.07.2011. -  „Već tri godine stoji 150 miliona evra za kliničke centre, početak radova  ni na vidiku“.

„Rekonstrukcija četiri klinička centra u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, koja treba da se završi 2012. godine, još nije ni počela. Evropska unija je odobrila 150 miliona evra kredita, koji je Skupština Srbije ratifikovala još 2008. godine. Već nekoliko puta pomerani su rokovi, ali dalje od projektovanja i pripreme gradilišta nije se otišlo. 

01.05.2012. - Najavljen početak rekonstrukcije Kliničko-bolničkog centra u Beogradu.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas prisustvovao je juče u Starom dvoru prezentaciji projekta „Rekonstrukcija četiri klinička centra u Srbiji” (Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac), kao i početku tenderskog postupka za izvođače radova. 

29. 01. 2012.

Tadašnji direktor KC Đorđe Bajec izjavljuje - rekonstrukcija te zdravstvene ustanove planirana je za ovu godinu, ali nije mogao da precizira kada će biti raspisan tender. 

UNIVERZITETSKI KLINIČKI CENTAR SRBIJE Hronologija gradnje i rekonstrukcije jasna: Sadašnja vlast poklonila pravu pažnju realizaciji ovog važnog projekta (FOTO/VIDEO)

Foto: Alo.rs/Aleksandar Nalbantjan

 

 

22. 10. 2009. Dijagnostički centri kao investicija

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio  je da je vrlo značajno da Srbija i njeno zdravstvo investiraju u nove dijagnostičke centre, jer je to suštinski važno za podizanje nivoa zdravstvenih usluga i obezbeđenje najboljih mogućnosti za očuvanje zdravlja građana. On je izrazio uverenje da će na kraju mandata ova Vlada moći da kaže da je iza sebe ostavila veliko delo - supermoderan KCS, u koji neće biti uloženo samo za modernizaciju, nego i u obrazovanje lekara. Ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević je podsetio da se, pored KCS, modernizuju i ostali klinički centri, tako da će 2012. ili 2013. godine biti otvoreni potpuno novi centri i u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu. 

2009. Gledanje u zube poklonjenom konju

UZ MNOŠTVO DRUGIH PROJEKATA, VANREDNI PARLAMENTARNI IZBORI ODLOŽILI SU I REKONSTRUKCIJU KLINIČKIH CENTARA SRBIJE. 

Ministar Milosavljević kaže da ne bi mogao da garantuje kog datuma će sve biti gotovo, niti kada će sve početi. "Postupak realizacije se sada odlaže za nekoliko meseci i mi se nadamo i trudimo da to odlaganje ne utiče negativno na ceo proces. Nažalost, ovu godinu praktično nećemo maksimalno iskoristiti, ali u međuvremenu investiramo u kliničke centre. "Umesto 2011. kako je predviđeno, projekat bi mogao biti završen 2012. godine", kaže ministar Milosavljević. Klinički centri će do završetka rekonstrukcije funkcionisati dobro, ali će posle 2011. odnosno 2012. to biti dobro opremljeni, moderni evropski zdravstveni centri koji će još više nego danas funkcionisati po postulatima moderne medicine.

17.09.2011 Rekonstrukcija kliničkih centara u Srbiji neće biti završena 2012. godine, kako je bilo najavljivano jer radovi na realizaciji ovog velikog projekta još nisu ni počeli, objavljeno je te godine. 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (4)

Loading
Nina

26.02.2022 21:59

Poslednjih godina izgrađeno je i renovirano toliko bolnica koliko nije za poslednjih 50 godina. Svaka čast na tome.

stevo

27.02.2022 01:50

@Nina - To je jasan pokazatelj koliko drzava pridaje ulaganju u zdravstvo,jer zdravlje gradjana nam je na prvom mestu

Vladana

26.02.2022 23:41

Klinički centar je odlična invensticija.Prave vrednosti se trebaju gajiti.

Vladana

26.02.2022 23:41

Zdravstvo treba da se unapređuje.Odlično.