RUSI I UKRAJINCI ZAJEDNO U BEOGRADU Bežeći od UŽASA RATA civili iz dve zaraćene zemlje spas traže u srpskoj prestonici
Alo/Shutterstock

To za Alo! potvrđuju agenti za nekretnine, koji kažu da su u pitanju uglavnom porodice koje traže da iznajme stan na šest meseci. I uglavnom je reč o manjim stambenim jedinicima čije se cene kreću od 300 do 400 evra.

Iako se ovih dana na društvenim mrežama naširoko pričalo o tome kako hiljade Rusa i Ukrajinaca hrli u Srbiju, kupuju nekretnine i ne pitaju za cenu, ispostavilo se da je većina ovih informacija daleko od istine.

Ovde smo svi isti

Kako za Alo! kaže jedna od ruskih izbeglica, Beograd ih je dočekao širom otvorenih ruku, a u njemu su Rusi i Ukrajinci i dalje braća.

- Ovde smo svi isti i svi smo složni u tome da nas je glupava politika bez potrebe i milosti proterala. Mi smo bratski narodi i nema potrebe da se bar mi civili svađamo. Ovde smo zajedno, dve Ukrajinke i ja zajedno kuvamo, iznajmili smo stan i živimo kao porodica - kaže ona.

Prema rečima agentkinje za nekretnine Katarine Lazarević, istina je da je povećan broj građana Rusije i Ukrajine koji žele da iznajme stanove u našem glavnom gradu, a u pitanju su uglavnom porodice s decom.

- Svašta ljudi pričaju, da dolaze Rusi koji kupuju silne stanove, da traže sve i svašta, ali lažu. Da, povećan je broj građana Rusije u Beogradu, ali to su uglavnom porodice koje traže da iznajme stan na šest meseci. Uglavnom traže manje stanove, po ceni do 300 ili 400 evra, nemaju specijalne prohteve - kaže Lazarevićeva.

Ukrajinka Maša: Znam samo da sam u Beogradu bezbedna

Prema rečima Maše R. koja je sa suprugom i tada bebom, ćerkom Julijom, iz Ukrajine prebegla pre nešto više od pet godina u Srbiju, mnogo njenih rođaka se javlja i pita da li bi mogli da dođu u Beograd.

- Mi smo došli u Beograd kada sam tek rodila Juliju. Dok smo bile u porodilištu, bomba je pala na bolnicu i mi smo preživele pukom srećom. Istog trena je suprug organizovao put i došli smo ovde bez igde ičega. Na sreću, moja mama je pred ovaj novi sukob došla kod nas u posetu, tako da je sada i ona bezbedna. Ne znamo kako su nam neki rođaci i prijatelji, znamo samo da smo srećni što smo našli spas u Beogradu - kaže Maša za Alo!

Prema rečima Danijela Obradovića iz druge prestoničke agencije, glavni uslov za ove ljude je da stan ima dobar internet, jer većina želi da radi onlajn.

- Mislim da su zbog toga krenule priče da stanove traže ajtijevci, jer rade na daljinu, od kuće. Međutim, u pitanju su najrazličitija zanimanja, jer se onlajn može obavljati i prodaja, računovodstvo, marketing, novinarstvo, pa čak i veliki deo farmaceutskih firmi, na primer, radi preko interneta, svi koji ne moraju da budu u direktnoj vezi s klijentima - kaže on.

Neke evropske firme premeštaju sedišta u Srbiju

Pojedini posrednici u prometu nekretnina navode da je sve više firmi iz zapadne Evrope koje rade u Rusiji ili Ukrajini, a koje zbog rata i sankcija premeštaju poslovanje u druge zemlje, među kojima je i Srbija.

Milić Ðoković iz Grupacije posrednika u prometu nekretnina pri Privrednoj komori Srbije rekao je za Tanjug da je Srbija za njih zgodna kao bajpas varijanta zato što se iz naše zemlje sa ovim državama može skoro normalno raditi.

- Zato nas biraju kao međurešenje, do daljeg, međutim, još se sve svodi na traženje i ispitivanje terena, a tek malo toga se realizuje. Vlasnici poslovnih prostora nisu baš spremni da izdaju, recimo, skupe prostore na 15 dana, mesec ili dva. To se ne radi, pošto se takvi prostori iznajmljuju na duže, na par godina, jer je reč o ozbiljnim kirijama i vlasnicima nije u interesu da im neko uđe u prostor i izađe za 20 dana, mesec ili dva - objašnjava on.

Navodi da poslovne prostore u najvećem broju traže firme iz Austrije, Nemačke, Italije, Poljske, a kada je reč o oblastima poslovanja, najviše ih je iz IT sektora, energetike, poljoprivrede.

Ovakve firme traže ozbiljne prostore s dobrom infrastrukturom, puno parking mesta, kuće, sadržaje za rekreaciju i slično. Ako rat potraje, a nadamo se da neće, onda će biti potrebe za takvim prostorima sa ozbiljnom infrastrukturom i sa puno sadržaja - navodi Milić Ðoković.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading