TROŠE NOVAC BEOGRAĐANA Strože zakonske kazne za one koji stvaraju divlje deponije
Na istom ovom mestu uklonjeno je smeće i pre šest meseci, sve je ostavljeno čisto, a danas opet imamo deponiju koja je jedna od najvećih u gradu, naglasio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Vesić je ovom prilikom podsetio da je deponija u Ulici Vuka Vrčevića poslednji put očišćena 8. jula.
- Svakih šest meseci do godinu dana se na ovoj lokaciji dešava ovako nešto. Svaki put potrošimo novac kako bismo očistili deponiju koju stvaraju Beograđanke i Beograđani koji su neodgovorni. Krajnje je vreme da se prihvate predlozi Grada Beograda i nadam se da ćemo sa novom vladom o tome moći da razgovaramo. Cilj je da zakonske kazne budu strože, te da se oduzimaju vozila onima koji stvaraju divlje deponije, odnosno onima koji donose otpad na mesta koja nisu predviđena za to - rekao je Vesić, i istakao da je ovo jedini način da ljudi shvate da ne mogu da bacaju otpad gde požele jer postoje zakonom određena mesta za odlaganje otpada.
3.000 kubnih metara otpada
Marko Popadić, direktor JKP „Gradska čistoća“, izjavio je da se ovde nalazi tri hiljade kubnih metara raznog otpada.
- JKP „Gradska čistoća“ i još tri javna komunalna preduzeća Grada Beograda sa deset vozila uklanjaju ovu divlju deponiju. Posebno nas raduje najava da će Grad Beograd pomoći da se napravi reciklažno ostrvo, gde će se ograditi ovaj prostor, postaviti kamere i na taj način trajno rešiti ovaj problem - objasnio je Popadić.
- Ulica Vuka Vrčevića u blizini Pančevačkog mosta, na samo nekoliko kilometara od centra Beograda, već je duže vreme na meti nesavesnih i neodgovornih lica koja ovu lokaciju koriste da se na nelegalan način otarase otpada. U saradnji sa Gradom Beogradom više puta je rađena sanacija i raščišćavanje divlje deponije duž te ulice, ali to, nažalost, nije uticalo na nesavesne pojedince koju su nastavili iznova da je formiraju, očigledno nedovoljno svesni šta time prouzrokuju. Ovakvo delovanje ne samo da stvara ružnu sliku o Beogradu već i u ogromnoj meri šteti životnoj sredini, ali i budžetskoj kasi Grada Beograda - rekao je direktor JKP „Gradska čistoća“ Marko Popadić.
- Do tada ćemo nastaviti da čistimo divlje deponije, ali dok građani ne budu vodili računa o svom gradu imaćemo ih ponovo. Umesto da novac ulažemo u kontejnere, vozila, u nešto drugo važno za Beograđanke i Beograđane, mi novac trošimo da čistimo divlje deponije koje stvaraju neodgovorni ljudi. Verujem da ćemo ove godine konačno zakonski rešiti ovaj problem i da ćemo imati instrumente da se borimo protiv onih koji prave divlje deponije. Bitno je da se bavimo uzrokom pravljenja deponija, a ne posledicama nakon što se one stvore. Tada će naš grad i Srbija biti čisti - rekao je Vesić, koji je radove na uklanjaju deponije obišao u okviru akcije „Problem manje“. Događaju su prisustvovali gradski sekretar za poslove odbrane, vanrednih situacija, komunikaciju i koordinaciju odnosa sa građanima Darko Glavaš, predsednik Opštine Palilula Miroslav Ivanović i direktor Javnog komunalnog preduzeća „Gradska čistoća“ Marko Popadić.
Predsednik Opštine Palilula Miroslav Ivanović izjavio je da je ova deponija najveća od ukupno 137 koje postoje na toj opštini.
- Opština nije u mogućnosti da bez pomoći Grada očisti sve deponije. Bez zakonskih rešenja ovaj problem se neće rešiti - rekao je Ivanović.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)