ŠTA SVE MAME I TATE MORAJU DA PLATE ĐAKU Od svesaka i knjiga, preko izleta do privatnih časova: Kad se podvuče crta dobije se suma od koje boli glava
Istina je da prilikom upisa u školsku ustanovu roditelj za dete ne plaća školarinu, ali to je jedini izuzeti trošak jer za sve ostalo je već određena cena, počev od knjiga, školskog materijala, obezbeđenja, prevoza, izleta, ekskurzija, privatnih časova...
Cena jedne godine na upit
Iako će svaka škola na pitanje koliko košta jedna školska godina reći da je osnovna kao i srednja besplatna, samo roditelji znaju koliko ih zapravo školovanje dece košta. Ili možda ni ne znaju, jer im se svi troškovi serviraju na kašičicu.
Imajući u vidu da obavezni troškovi nisu uvek iste težine, pa dok oni manji kroz kućni budžet prođu skoro nezapaženo, deca nekad traže od mame, drugi put od tate, oni veći se ipak dugo pamte, a i otplaćuju. Sve u svemu, roditelji često imaju običaj da kažu: “Više ne znam ni šta plaćam”
Mnogi troškovi u školi podeljeni su na obavezne i neobavezne, pa je tako na roditeljima da procene koliko su za nešto spremni da odvoje. Iako je mali broj onih koji zaista spadaju u prvu kategoriju neobaveznih, ipak su nekako “preporučljivi” jer bez njih kvallitet u obrazovanju ne bi bio isti.
Školski udžbenici
Neminovno je da su knjige najpotrebnije deci da bi pratili nastavu i na času, a i učili kod kuće. Međutim, na pobunu roditelja da knjige koštaju mnogo, naročito onih koji imaju više od jednog školaraca u kući, odgovor prosvetara bi bio da ne moraju da ih kupe.
Zapravo moraju, jer je malo škola koje dozvoljavaju da se udžbenici preuzimaju od prethodne generacije, a to sve zbog promene udžbeničkih izdavača i autora. A njihova cena nije ni malo naivna.
Pogledali smo spisak udžbenika za peti razred, gde se može videti da je svaka knjiga preko 500 dinara a većina njih blizu 1.000, što za ukupno 16 knjiga dovodi do cifre od skoro 16.000 dinara.
Međutim, ukoliko su u kući dva školarca ili pak tri, eto nam cifre od 500 evra. I to je samo početak.
Obezbeđenje
Većina škola, naročito u Beogradu i drugim većim gradovima, za vreme dok traje nastava ima redovno obezbeđenje na ulazu što je veoma korisno kako bi se poboljšala bezbednost dece. Međutim, i ta usluga se dodatno plaća i košta obično oko 1.000 dinara za svaki kvartal, dakle 4.000 dinara za celu školsku godinu.
O tome da li će škola imati privatno obezbeđenje ili ne odlučuje Savet roditelja. Iako prema školskim pravilima ovaj iznos nije obavezan, i roditelji ne moraju da ga plate ako ne žele, ipak je činjenica da je svakom roditelju stalo do bezbednosti sopstvenog deteta, naročito kada je sve više maha uzelo vršnjačko nasilje, pa ovu uslugu smatraju obaveznom i poželjnom.
Đački dinar
Ne praktikuje se u svim osnovnim i srednjim školama, ali nije isključen. U jednoj beogradskoj gimnaziji on iznosi 2.000 dinara koliko se traži od roditelja na početku svake školske godine kako bi se “poboljšao rad škole”. Ovaj novac se, kako su istakli, koristi za kupovinu knjiga za odlične đake, futrole za diplome, potrepštine za samu školu...
- Svake godine otkako je sin postao srednjoškolac razredna nam je na početku školske godine davala uplatnicu na 2.000 dinara za đački dinar. Nije obavezno, ali te uvek gledaju malo “popreko” ako ne platiš - ispričala je Tamara, majka jednog srednjoškolca,
Doručak i užina
Užina u školi nije obavezna, te mnogi roditelji mogu detetu da je spreme i od kuće. Međutim, nekada zbog drugih obaveza roditelji nisu u mogućnosti da je pripreme pa se odlučuju da je je uplate u školi. Užina na mesečnom nivou košta od 1.300 do 1.500 dinara. Međutim, mnogo više košta ukoliko se odlučite da deci za obrok u školi date džeparac, jer ako je neki minimum 200 dinara za ceo mesec to je 4.000.
Nije baš da ovaj izdatak nije obavezan, jer dete mora da jede i kada je u školi.
Muzej ili predstava
U cilju da decu nauče dobrim navikama i da što kvalitetnije iskoriste slobodno vreme, neke škole u vreme vannastavnih aktivnosti za decu organizuju odlazak u muzej ili pozorište, za šta je potrebno izdvojiti prosečno oko 1.000 dinara.
Iako je ovaj vid druženja na volji dece i roditelja, i uopšte nisu u obavezi da ga plate, imajući u vidu kojiko će im to biti korisno za njihovo kvalitetno obrazovanje, naročito kada roditelji sami nemaju vremena da ih vode, ovo je ipak trošak koji se podrazumeva.
Privatni časovi
Privatni časovi postali su veoma popularni među decom svih uzrasta, pa tako dok roditelji jednima plaćaju pomoć za matematiku, drugi dodatne časove uzimaju da usavrše strani jezik. S obzirom da je ovaj trend postao jako popularan poslednjih godina, nekako se u kuće uvrstio kao obavezan trošak.
Činjenica je da koji god predmet je u pitanju cene privatnih časova kreću se približno, što na kraju godine dovodi do ozbiljne sume.
Tako je za dva časa nedeljno potrebno izdvojiti 2.400 dinara, što na kraju meseca dođe do iznosa od skoro 10.000. Međutim, ako je detetu potrebna pomoć i oko matematike, ali i za strani jezik, što je vrlo često slučaj, ovaj iznos se na mesečnom nivou udvostručava, dok je brojka za godinu dana vrtoglava.
Decu kojoj ovakva dopunska nastava nije potrebna, roditelji često upisuju na kurseve ili školice enegleskog jezika koje na mesečnom nivou koštaju oko 4.000-5.000 dinara.
Izleti i ekskurzije
Školska ekskurzija je svakako stvar mogućnosti i izbora roditelja, pa se tako ovom trošku izlažu po sopstvenoj volji. Međutim, tradicionalno su ekskurzije pokazatelj da je školska godina završena i da deca za rad i trud tokom godine zaslužuju mali predah. S toga roditelji veoma retko ovom izdatku kažu ne. Naročito što su školski izleti i rekreacije do skoro bili veoma pristupačni za svačiji džep.
Međutim, nakon dvogodišnje pandemije koja je sve ovo stopirala, cene ekskurzija su znatno skočile. Tako je ove godine osnovna škola iz Žarkova ponudila svojim učenicima šestog razreda izlet u Kraljevo s jednim noćenjem po ceni od 10.000 dinara.
Roditelji su nakon mnogih ponuda ostali u neverici koliko školski aranžmani ove godine koštaju, a naročito jer su u pitanju bili gradovi Srbije.
Gradski prevoz
Prevoz za učenike je besplatan, ali to ne važi za sve uzraste. Naime, učenici osnovnih škola do navršenih 17 godina i učenici koji pohađaju osnovnu školu za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju (do navršenih 19 godina) javni prevoz ne plaćaju.
Međutim, već za srednjoškolce to ne važi i oni moraju da imaju mesečnu kartu. U Beogradu, na primer, za prve dve zone ona košta 1.120 dinara.
Pola plate za maturante
Posebna priča kada su troškovi u pitanju vezana je za maturante, bilo da se radi o malim koji završavaju osnovnu ili velikim koji stavljaju tačku na srednjoškolsko obrazovanje.
I jedni i drugi tradicionalno imaju organizovane svečanosti za koje je potrebno platiti do 20 do 80 evra za svečanu večeru, ali su mnogo veći troškovi vezani za garderobu po principu “obuci maturanta”.
Privatne do 10.000 evra
Poslednjih godina povećan je i broj dece koja pohađa privatne škole, osnovne i srednje. Ovde se ipak radi o imućnijim roditeljima, ali i deci stranih državljana.
Cene na godišnjem nivou su prilično šarene, a kreću se od 4.000 do 10.000 evra. Ipak, one funkcionišu po principu “ol-inkliuziv” i omogućavaju plaćanje na 12 mesečnih rata.
Školski kalendar
Kraj godine
27. maj: završetak za đake četvrtog razreda gimnazija
3. jun: završetak za đake ostalih srednjih škola
10. jun: završetak za đake osmog razreda
24. jun: završetak za ostale osnovce i srednjoškolce
Mala matura
27. jun: test iz srpskog jezika
28. jun: test iz matematike
29. jun: kombinovani test
1. jul: preliminarni rezultati do 9.00
5. jul: konačni rezultati do 8.00
5-6. jul: popunjavanje liste želja
11. jul: objavljivanje konačne liste želja
13. jul: objavljivanje raspodele po školama
Prijemni za fakultete
Do 25. juna: prijava i prijem dokumenata
27. jun - 1. jul: prijemni ispiti
4. jul: preliminarne liste do 16 sati
Do 11. jula: konačni rezultati i rang-liste
Do 15. jula: upis kandidata
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Kaja
24.05.2022 09:55
Nije tačno,knjige dobijamo,ove godine smo kupili samo blok i nista vise,ručak možeš,ne moraš,izlet 3000,Ok je sve