SLADAK ŽIVOT U većini prodavnica rafovi prazni, pitali smo sugrađane šta misle o tome: Drame nema, a šećera će biti! (VIDEO)
Kod kuće imam kilogram šećera, ne pravim zalihe, a to što ga nema na rafovima u prodavnicama, pa biće ga, ne razumem čemu tolika drama, kaže za Alo! Beograđanin Mirko Gojković. On je samo jedan od naših sugrađana koji smatra da je prevelika buka podignuta ni oko čega i time izazvana nestašica u prodavnicama.
- Razmaženi smo, zaboravili smo kako je bilo pre tridesetak godina kada ničeg nije bilo u prodavnicama, ali se nije znalo ni kada će i šta stići na rafove. Pa smo preživeli! Uostalom, šećer i nije mnogo zdrav, da se našalimo - kaže Mirko.
I Dragana Marčetić (53) nam je rekla da ne pravi zalihe šećera, da godišnje potroši možda 5-6 kilograma, i to uglavnom oko Nove godine ili slave kada pravi kolače.
- Videla sam da nema šećera u prodavnicama, ali kod kuće imam, mislim, jedno neotvoreno pakovanje i još možda pola kilograma. Gladni, hvala bogu, nismo, pa ima svega. Više su mi zasmetali prazni rafovi jer me odmah obuzme osećaj beznađa od pre 30 godina. Samo da se to vreme ne vrati - rekla nam je Dragana.
- Uopšte me ne pogađa to što nema šećera. Godišnje ne potrošim ni kilogram, kolače ne pravim, slatko ne jedem, što bih inače svima savetovala. Zdrava sam kao dren i ne pijem nikakve lekove, sem što me nekada leđa zabole - podelila je sa nama recept za zdrav život osamdesetogodišnja Saveta Đukić.
Prodavačica u jednom supermarketu u centru Beograda rekla nam je da šećera imaju, prekjuče i juče su dobili manju količinu u dojpak ambalaži, 750 grama košta 139,99 dinara, ali da misli da ga kupuju samo oni kojima zaista šećer treba a ne da bi pravili zalihe.
- Ma ja sam baksuz! Potopila sam pre neko veče zovu, unucima pravim sok svake godine, i trknem do prodavnice u blizini, kad nema šećera! Obišla sam pola Beograda ali sam uspela da nađem tih 12 kilograma koliko mi je trebalo - ispričala nam je svoju avanturu Branka Isailović iz Kumodraža.
- Iskreno, primetio sam samo u medijima da postoji takva vrsta nestašice, ali generalno ja ne jedem šećer, hranim se zdravo - rekao nam je Petar Luković (24), a Nenad Petrović (25) nije ni čuo da je nestašica šećera u prodavnicama.
Ne plaši me to što šećera nema u prodavnicama, izjavio je Mihailo Tošić (24).
- Ne plaši me zato što imam poverenja u sadašnju vlast, tako da ne verujem će biti nekih većih nestašica. Ovo što se događa mislim da je posledica nekih svetskih dešavanja, tako da nema potrebe da brinemo, i to će se brzo završiti - smatra Mihailo.
Ne plaši me i ne pravim zalihe, mislim da će biti šećera, smatra Nenad (24), kao i Jovan Jovanović (22), koji kaže da je čuo da ga nema, ali da misli da nema potrebe da brinemo. Slobodan Stojadinović (76) je ubeđen da šećer ne može da nestane, ako ga trenutno nema, biće ga!
- Šećer nije zdrav i da nestane, nije neki problem, ima lepših stvari od šećera - kaže Dragutin (72), a Donka Jovanović (62) takođe dodaje: „Ne bojim se, biće ga“.
500 tona na putu ka prodavnicama
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, odgovarajući na pitanje novinara da li može da umiri građane da nema problema sa snabdevanjem namirnicama zbog situacije sa šećerom, rekao da nema potrebe za uznemirenost. Što se šećera tiče, kazao je da je još juče u najveći broj radnji otpremljeno 260 tona a pripremljeno još 250 tona.
- Ni sa tim neće biti problema. Nemamo problema sa količinama šećera koje imamo. Imali smo problema sa jednom firmom iz kolubarskog okruga i jednim tajkunom, nekim kamatarima, koji misle da je vreme da zarade veliki novac - kazao je Vučić, i najavio je da će se BIA i državni organi baviti ovim slučajem, a građani će imati šećera, soli, brašna, ulja.
Ukazao je i na to da je i za neke druge namirnice bilo pokušaja tog istog tajkuna da otkupi sve misleći da vara državu i izbegava obaveze.
- Sve uspevamo da završimo. Ljudi ne treba da brinu. Imamo tolike količine šećera da možemo da intervenišemo u svakom trenutku - naglasio je Vučić, i apelovao na građane da ne kupuju prevelike količine namirnica kako im ne bi propadale.
Šećer oko 89 dinara za kg
Vlada Srbije je na jučerašnjoj sednici izmenila važeću uredbu koja se odnosi na ograničenje cena namirnica. Tim izmenama, cena šećera biće ograničena na određeni iznos - oko 89 dinara za kilogram - i važiće za sva pakovanja, bez obzira na to da li se šećer prodaje u ambalaži od kilogram ili u džakovima.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)