PRED NAMA JE PERIOD JAKIH ZEMLJOTRESA Samo je kvalitetna gradnja dobra zaštita od potresa
Shutterstock/Route55

Postavlja se pitanje koliko smo bezbedni u svojim stanovima?

Sa dva zemljotresa kod Petrinje i u Albaniji, balkanske zemlje polako su ušle u period jakih potresa.

BiH je seizmički relativno jako aktivno područje i svake godine se desi između 70 i stotinu zemljotresa. Godišnje bude desetak potresa koji mogu izazvati osetljivo podrhtavanje tla ili naneti materijalnu štetu na građevinskim objektima. U najaktivnija područja spadaju istočna i zapadna Hercegovina, centralna Bosna, te područje oko Banjaluke, piše Srpskainfo.

Kraj 2020. obeležio je zemljotres u Hrvatskoj, magnitude 6,3, koji je veliku štetu napravio i u četiri opštine u Srpskoj: Kostajnici, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici i Prijedoru.

Ovog aprila hercegovačke opštine pogodio je zemljotres jačine 5,8 stepeni po Rihteru, nakon čega je usledio veliki broj potresa slabijeg intenziteta. Samo u toku 24 časa nakon ovog zemljotresa bilo je preko stotinu slabijih naknadnih udara. Svako peto domaćinstvo u Ljubinju i Berkovićima pretrpelo je štetu.

Načelnica Odeljenja za opservatorsku seizmologiju u Republičkom hidrometeorološkom zavodu RS Snježana Cvijić Amulić podseća da je 50 godina prošlo od crnogorskog zemljotresa, od banjalučkog 60, a od skopskog još i više.

PRED NAMA JE PERIOD JAKIH ZEMLJOTRESA Samo je kvalitetna gradnja dobra zaštita od potresa

Shutterstock

 

 

– To su sve zemljotresi koji su obeležili bivšu Jugoslaviju i već ulazimo u fazu kada se jači zemljotresi mogu ponoviti. U proteklom periodu imali smo zemljotrese u Zagrebu, Petrinji, Berkovićima, očigledno je da je došlo od narušavanja ravnoteže na širem području Balkana. Ne mora značiti ako je došlo do katastrofalnog zemljotresa u Petrinji, da se ne može desiti i u Banjaluci, vrlo je moguće – precizirala je ona za Srpskainfo.

Pojašnjava da seizmička energija koja se ne ispolji u atmosferu, dobrim delom bude zadržana u zemljinoj unutrašnjosti, koja nošena seizmičkim talasima dovodi do narušavanja ravnoteže na drugim rasedima ili njihovim delovima. Tako se ubrzava proces akumuliranja seizmičke energije u okolini dogođenog zemljotresa koji dovodi do prevazilaženja kritičnih naponskih stanja u stenama i generisanja novog zemljotresa.

– Jedini način da se borimo protiv prirodne nepogode, kakav je zemljotres, jeste isključivo kvalitetna gradnja koja podrazumeva potpuno poštovanje propisa koji se tiču projektovanja i građenja u aseizmičkim zonama. Da bismo bili sigurni u objektima u kojima živimo, oni moraju da budu projektvani i građeni tako da budu otporni na seizmičke sile koje se očekuju na tom području – upozorila je Cvijić Amulić.

Građevinci za projektovanje koriste kartu seizmičkog hazarda koja predstavlja verovatnoću pojavljivanja zemljotresa u okviru određenog vremenskog perioda i na određenom mestu. Međutim, naš problem je što ni ova krata nije precizna.

– Da biste dobili dobre i precizne podatke za kartu hazarda koja se odnosi na period od 500 godina, mi moramo imati kvalitetne podatke i dobru mrežu stanica koje će obezbediti dobar monitoring, a mi to nažalost nemamo. To je velika stavka u budžetu, ali jednog dana mora se naći rešenje i za takve stvari. Sada smo u problemu što se tiče pravilnika o projektovanju i građenju zato što se pojavio nedostatak vrlo važnih podataka u prošlosti, ali bojim se da će tako biti i u budućnosti ako nešto ne uradimo u skorije vreme – ističe sagovornica.

Sa sigurnošću možemo reći da privredna društva iz Republike Srpske grade kvalitetne građevinske objekte, a prilog tome su i njihovi zapaženi rezultati u okruženju i zemljama širom Evrope, poručuju zabrinutoj javnosti iz Udruženja građevinarstva pri Privrednoj komori RS.

Sekretar Udruženja Mile Petrović napominje da se proces građenja u Srpskoj odvija prema apsolutnom poštovanju važećih standarda, uz primenu svih neophodnih propisa. Propise u oblasti sejzmike, ističe, u prvom delu poštuju projektanti, na kraju projekta kontrolišu revidenti, izvođač izvodi radove prema prethodno utvrđenim pravilima i na kraju, izvođač prilikom građenja ima nadzor. Dakle, kompletan proces ima dva nivoa kontrole.

Foto: Twitter/printscreen

 

Dodaje i da se u resornom ministarstvu aktivno radi na izradi karata, a trenutno je aktuelan prelazak na evropske standarde, takozvane Eurokodove.

– Ali sasvim sigurno mozemo računati da će biti nekakav prelazni period kada će se moći primenjivati i aktuelni standardi kao i Eurokodovi – zaključio je Petrović.

Snežana Cvijić Amulić najavljuje da će tokom leta, u okviru jednog značajnog evropskog naučnog projekta, biti postavljen najveći broj stanica za merenje ikad na prostoru BiH. Cilj projekta je da se determinišu geohazardi jadranske mikroploče, jer se smatra da su kretanjem jadranske mikroploče uslovljena sva tektonska pomeranja koja se dešavaju na prostoru oko nje. Biće uključeno preko 2.000 seizmoloških stanica na velikom prostoru koji će obuhvatiti celi Balkan, Italiju, Francusku, Švajcarsku, Nemačku, Austriju, Sloveniju, Mađarsku… U Republici Srpskoj će biti postavljeno 12 stanica, a u Federaciji BiH sedam. Ipak, to je samo privremeno dok traje ovaj projekat.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading