BERU MALINE DA ZARADE ZA LETOVANJE Vredni berači počinju sa radom čim svane, evo šta im najteže pada
Foto: RINA

Čim zora počne da sviće i sunce izlazi u malinjaku na padinama Zlatibora već je živo. Okupe se berači oko 5 sati, popiju kafu i malo popričaju, a onda kantice oko vrata i gajbice u ruke, pa kreću u redove malinjaka.  

 Valja poraniti i po ovoj ladovini nabrati što više. Kada upekne zvezda treba se odmoriti – kaže beračica Dana G. iz Užica.

Došla je tu sa decom srednjoškolcima. 

- Deca hoće na more, a ja nemam toliko para da im to finansiram. Odmah su prihvatili da idu da beru maline i da zarade za letovanje. A i meni će dobro doći da zaradim koji dinar više. Verovatno ću ove pare potrošiti za nabavku drva za zimu, mada su i ona poskupela. Sva sreća da ima ovako da se zaradi da ovaj narod može da dočeka zimu kako treba – kaže Dana. 

Malina je dobro rodila, a i plod je krupan. Za nekih dvadesetak minuta nabere se gajbica. Ovde berači beru po kilogramu. Još se nisu dogovorili sa vlasnikom malinjaka oko cene, ali pretpostavljaju da će biti od 100 do 120 dinara, a možda i koji dinar više. Za sada je otkupna cena 500 dinara. 

Vrućina beračima najteže pada

Mlada Katarina ističe da posao nije ni lak ni težak, ali da je najteže kada upekne sunce.

- Brala sam i prošle godine ovde. Nije lako, ali nije ni teško. Najteže pada sunce, evo već sam izgorela po leđima. Stavljamo šešire na glavu, mokre peškire po ramenima, ali opet vrućina. Znoj se sliva na sve strane, ulazi u oči, uši, nos... Na sreću vlasnik malinjaka, mlad i fin čovek, ima razumevanja. Uvek ima osveženje – hladna voda sa izvora ili neki sok, a ko hoće ima i piva i rakije. Skuva i kafu kada ko poželi i zove berače da se češće odmaraju, naročito kada upekne sunce. Naduvao je i bazen za osveženje, a napravio je improvizovani tuš od starog kazana bojlera koji napuni vodom i zagreva se na suncu. Imam utisak sve bi on okolo radio, samo da ne bere maline. Nažalost, on je jedan od retkih koji se tako ponaša prema beračima, jer ima i onih proizvođača maline koji gledaju samo svoj interes – kaže Danina ćerka Katarina G., koja će na jasen na fakultet, prvu godinu.

BERU MALINE DA ZARADE ZA LETOVANJE Vredni berači počinju sa radom čim svane, evo šta im najteže pada

Rina

 

Berba zbliži ljude

Berači kažu da nije dosadno. Nekako taj posao zbliži ljudi, pa svi pričaju neke svoje sudbine. Većina radi, pa kada nisu na poslu dođu da iskoriste priliku da zarade koji dinar. Mnoge žene rade u trgovini, pa pre podne su u malinjaku, a popodne na poslu.

- Ovo je prilika da se nešto zaradi. Para uvek treba. Deca dolaze samnom, čisto da budu tu, a ne moraju da beru. Valjda im zanimljivo, pa naberu po neku gajbicu. Sve što je njihovo posebno beležim i daću im taj novac. Čerka hoće neki kofer da kupi, a sin, ne znam, verovatno će potrošiti na nešto što mi ne možemo da mu kupimo od plata – kaže Gordana iz Čajetine. 

Mica iz Čajetine bere maline čisto iz finansijskih razloga. Samohrana je majka, radi kao čistačica u jednom kafiću u Čajetini. Njen rad počinje kada se kafić zatvori, u kasne noćne sate, a onda ujutru porani u malinjak.  

 Ovaj novac će mi dobro deći da kupim deci zimsku obuću i odeću i sveske za školu – kaže Mica, koja je i pored teške materijalne situacije, uvek je vedrog duha i spremna da sve razveseli i nasmeje sa repertoarom pesama Baje Male Knindže, čiji je očigledno fan. 

Svi se dobro slažu, osim oko izbora muzike. Ali i tu se nađe kompromis. Sve je na repertoaru - od Sloba Radovanovića, Šabana Šaulića do Marka Mandića i Partibrejkersa. 

Svi su oni tu po količini branja. Od 30 do 55 kg neto maline, ali najbitnije je da se obere sve što je planirano za taj dan. 

 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading