SIGURNOST NEMA CENU Stručnjaci otkrivaju u šta je najbolje uložiti novac ovog leta
Uz sve svakodnevne obaveze, brige, dažbine i stalna upozorenja da je pred nama kriza, da cene rastu, da je vreme neizvesno... mnogima je previše da misle još i o bezbednosti svog doma. Iako su elementarne nepogode u ovom periodu godine česte, a najčešći uzrok poplava u domu su neispravne vodovodne cevi i instalacije, najveći broj građana pomisli „Ma, to meni ne može da se desi“ ili „Osiguranje je skupo, nemam novca još i za to“. Razmislite ponovo.
Vodovod
Građevinari ocenjuju da bi elektro i vodovodne instalacije u stambenim i poslovnim jedinicama trebalo menjati na svakih 25 godina. Prema grubim procenama, a u skladu sa tom preporukom, u više od 40 odsto stanova i kuća u Srbiji instalacije za vodu i struju su dotrajale i zrele su za zamenu. Statistika je surova i kada govorimo o prosečnoj starosti vodovodne mreže u našim najvećim gradovima. U Novom Sadu prosečna starost vodovodnih cevi je 30 godina, slična situacija je i u Nišu, a najstarije vodovodne cevi nalaze se ispod centralnih delova prestonice. U proseku, cevi beogradskog vodovoda stare su između 36 i 55 godina, a pojedinih čak i 80 godina.
Elementarne nepogode
Prema rečima meteorologa Republičkog hidrometeorološkog zavoda, meseci kada se u našoj zemlji „sruči“ najveća količina padavina su maj, jun i jul. Kada su padavine obilne, kao što je to nedavno bio slučaj, stanari na poslednjim spratovima zgrada, u potkrovlju i vlasnici kuća najbolji su svedoci one stare izreke da „Voda uvek nađe put“. Elementarne nepogode sve su češće i razornije, pa mnogi tokom leta brinu o tome da će im zbog svake jače kiše prokisnuti krov i da će morati da lavore, kofe i krpe raspoređuju svuda po stanu ili kući svaki put kada „udare“ obilnije letnje kiše.
Instalacije
Prema podacima osiguravajućih kuća u Srbiji, najčešće nezgode u domu koje se događaju našim građanima su požari i izliv vode iz instalacija. Kvarovi na mreži i pucanje cevi česta su pojava, a neretko su ove nevolje i udružene kada voda dospe do elektroinstalacija pa uz poplavu izbije i požar.
Komšije
Otišli ste na odmor i komšije vas zovu u panici: „Poplavljen vam je stan!“ Komšija sa sprata iznad zaboravio je da zavrne slavinu ili je nestala voda, a slavina ostala otvorena. Zapušio se odvod kupatila ili lavabo. Pokvarila mu se veš mašina ili mu je pukla cev... Sve ove situacije sigurno su se vama ili nekom vašem bliskom prijatelju ili rođaku desile bar jedanput u životu. Možda se neka od ovih situacija dogodila u vašem stanu pa ste vi bili taj „mrski komšija odozgo“. Sve ovo, međutim, ne mora da vas brine. Osiguranje domaćinstva najbolji je način da se zaštitite od nepredviđenih nevolja u domu. I da se vratimo na početak teksta i na finansije, verujte da nije skupo.
Za svega 1.800 dinara godišnje možete osigurati svoj dom na prvi rizik, a osiguranje pokriva štetu u iznosu do čak 2,5 miliona dinara.
Osiguranje imovine obuhvata:
*osiguranje od požara i drugih opasnosti: udar groma, eksplozija, oluja, grad, zemljotres, poplava, odron zemljišta, curenje tečnosti i gasova, izlivanje vode iz instalacija;
*osiguranje od provalne krađe i razbojništva;
*osiguranje stakla od loma.
Javite se AMS Osiguranju i njihovi agenti će napraviti ponudu u skladu sa vašim potrebama, zahtevima i mogućnostima. Pozovite 0800 009 009 (besplatan poziv iz fiksne mreže), uputite zahtev na info@ams.co.rs ili jednostavno posetite webshop AMS Osiguranja i kupite polisu osiguranja domaćinstva online u samo nekoliko koraka.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)