PLANULO! Zbog straha od zime navalili na uređaje za proizvodnju struje - Pomama za kućnim agregatima
Mnogi građani, uprkos uveravanjima nadležnih da predstojeće zime ne bi trebalo da bude većih problema sa snabdevanjem strujom, već su kupili ili su krenuli u potragu za kućnim agregatima. U prodavnicama se prodaja udvostručila, a neke radnje prave i liste čekanja.
U prodavnicama koje je Alo! kontaktirao rekli su nam da se poslednjih dana svi agregati koji stignu odmah rasprodaju i da se građani najčešće odlučuju za dve dobro poznate marke.
- Najviše se za domaćinstva traže snage od kilovat ili dva, koja mogu da podmire svetlo, televizor, kao i pumpu za grejanje, na primer, onu za pelet. Kod nas najjeftiniji agregat košta 35.000 dinara, a najskuplji više od pola miliona dinara - kaže prodavac za Alo!
Kako dodaje, najbolje je da se pre kupovine posavetujete s nekim elektroinženjerom, da biste bili sigurni šta je za vašu kuću najbolje rešenje.
Kinezi nude jeftiniju varijantu
Na našem tržištu ima puno i kineskih agregata po prosečnoj ceni od 150 evra. Međutim, stručnjaci savetuju da treba obratiti pažnju na pravu snagu agregata, jer se dešava da to što piše na nalepnici nije uvek tačno.
Neki uređaji na oglasima koštaju i po nekoliko desetina hiljada evra, a mogu se i iznajmiti, sa gorivom ili bez, a cena rente zavisi od broja dana po principu - što duži period - to niža cena.
- Za pokretanje kotlova na pelet i na neke druge energente potrebna je struja, a tim domaćinstvima dovoljni su agregati od dva kilovata. Potrošnja kod malih agregata, u proseku je oko jednog litra benzina ili nafte na sat - kažu iz jedne prodavnice.
Troškovi zavise i od toga da li se agregat uključuje automatski ili to radi vlasnik kada struja nestane. Ponekad je prateća oprema skuplja od samog uređaja, objašnjava inženjer elektrotehnike Miloš Milenković.
- Najjednostavnije rešenje je da se stavi grebenasti prekidač 1-0-2. Agregat je uvek uključen. Kad nestane struje, domaćin ode, upali agregat i prebaci na dvojku. Kad dođe struja, prebaci na 1 i nema bojazni da će da se susretnu struje - precizirao je Milenković.
Kao zamena, pre svega manjim potrošačima, mogu da posluže i akumulatori. Troškovi su niži jer se akumulator prethodno napuni strujom, ali može da obezbedi energije za samo nekoliko sati.
NEOPHODNO DA ZNATE
Agregati za struju proizvode naizmeničnu struju koja je opasna po život.
Ukoliko nemate iskustva i ne znate po kom principu agregat radi, prepustite ovlašćenom servisu da uradi posao umesto vas.
U uslovima visokog stepena vlage, izbegavajte popravljanje uređaja.
Uvek proverite stanje utičnica. Ukoliko na njima primetite garež, to je indikacija da je došlo do kratkog spoja.
Osigurače testirajte mernim uređajem, kao i četkice alternatora. Na njima ne sme biti otpora, a navoji alternatora moraju biti ujednačene boje.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)