OD NAREDNE SREDE SVE SE MENJA Očekuje nas naglo zahlađenje, ali to nije sve
Od srede se očekuje promena sinoptike, jačanje vetra, naoblačenje, dok je posle 18.11. i dalje moguće jače, verovatno, prolazno zahlađenje.
Danas će nad većim delom reigona biti umereno oblačno i uglavnom suvo, dok će slabih padavina biti samo ponegde na jugoistoku regiona. Nad severom regiona više sunca. Vetar slab do umeren, severni i severozapadni, a duž Jadrana jaka bura. Dnevni maksimum od +9 do +15 stepeni Celzijusa.
Za vikend uz jačanje anticiklona pretežno suvo, dok će se samo duž obale Jadrana i na krajnjem jugu regiona osetiti uticaj slabog ciklona nad Italijom. Tamo ponegde može biti kiše, a u kopnenim predelima preko 1500mnv i slabog snega.
Na severu moguće duže zadržavanje magle i niskih oblaka. Vetar na jugu pojačan, severoistočni i istočni, a nad ostalim predelima slab. Dnevni maksimum do +9 do +15 stepeni Celzijusa.
Drugi dan vikenda i prva dva dana sledeće nedelje donose suvo i stabilno vreme. Ponegde u nedelju duž Jadana može biti retke kiše. Na kopnu, posebno u nizijama i kotlinama moguće duže zadržavanje magle. Minimumi od 0 do +8 stepeni Celzijusa te je pojava prizemnog mraza ponegde moguća i u nizijama. Dnevni maksimum uglavnom od +11 do +16,a u predelima sa maglom oko +8 stepeni Celzijusa.
Oko srede sledeće nedelje modeli sugerišu izmeštanje jezgra anticiklona ka širem prostoru Baltika i Skandinavije. Ovo će za posledivcu imati nadiranje vlažnog ali relativno toplog vazduha sa jugozapada ali spuštanje hladnog vazduha sa severoistoka.
Od načina kako se te dve vazdušne mase budu kombinovale zavisiće i razvoj vremena u drugom delu sledeće nedelje.
Od narednog petka pa do oko 21.11. stoji signal za moguće spuštanje vrlo hladnog vazduha sa severoistoka Evrope uz razvijanje ciklona nad Jadranom. Od tačnog položaja ciklona će u velikoj meri zavisiti količina hladnog vazduha koja bi ka našem regionu pristizala sa istoka i severoistoka, preko Vlaške nizije u Rumuniji. To znači da bi jače zahlađenje prvo zahvatilo Srbiju, tačnije njen istok, a zatim se širilo dalje ka jugozapadu regiona.
Trenutno je operativni ECMWF najblaži po pitanju tog zahlađenja, ali i on oko 19.11. daje signal za moguću pojavu snega ispod 300mnv, posebno na istoku regiona. Njegov kontrolni i velika većina ostalih modela su hladniji i sa njihovom postavkom sinoptike to će biti prvo jače zahlađenje ove jeseni sa pojavom snega i u nizijama.
Kako smo još daleko od te sinoptičke postavke sigurno će biti izmena u oba smera, kako ka toplijem tako i ka hladnijem scenariju i tek oko naredne srede bi se detaljni mogli znati.
Svakako deluje da u koliko do tog zahlađenja i dođe ono ne bi bilo dugotrajno jer je u ovom momentu iznad Atlantika suviše energije za duže održavanje anticiklona u tom položaju. Međutim, krajem ovog i početkom sledećeg meseca ima izgleda za jače ali i dugotrajnije zahlađenje koja bi nam moglo doneti češću pojavu snega i u nizijama.
Ono što je trenutno izvesno je da se oko 15.11. prekida period dugotrajne suše i da sledi znatno češća pojava padavina - objasnio je Marko Čubrilo.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)