ALO! APEL STOP PETARDAMA Raznesene šake i spaljena lica dečaka -  čije će dete ostati bez prstiju?
Alo/Shutterstock

Čije će dete ove godine ostati bez oka, prsta, spaljenog lica, izgubljenog sluha? Nečije sigurno hoće, nažalost! Jer, i pored svih užasa koje petarde sa sobom nose, ludilo nikad ne prestaje! Štaviše, kao da se razvija. Pirotehnika napreduje, petarde su sve jače, puca sve luđe! Već danima puca kao da smo u ratu i niko ne misli da će baš njega da strefi sudbina Kragujevčanina Nikole Ćirkovića (34) kome je za doček prošle Nove godine petarda raznela pola šake. Svi su zaboravili mladića (26) iz Ade koji je 31. decembra 2020. ostao bez obe šake i svih prstiju kad mu je u rukama eksplodirala petarda, a uz to je zadobio povrede oba oka, bubnih opni, silne otvorene rane po licu.

Pirotehnička sredstva, prema zvaničnoj statistici, glavni su razlog zbog koga na desetine hiljada ljudi širom sveta zatraži lekarsku pomoć.

- Gotovo polovinu povređenih čine deca uzrasta do 16 godina, a najčešće se povređuju dečaci od deset do 14 godina. Generalno, muškarci se triput češće povređuju, najčešće usled neadekvatnog rukovanja pirotehničkim sredstvima, dok žene uglavnom bivaju slučajno povređene na javnim mestima i događajima pirotehničkim sredstvom koje je aktivirala druga osoba u njihovoj blizini - navela je za Alo! dr Marija Marković, spec. socijalne medicine iz Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu.

Prema njenim rečima, ovo su podaci na nivou svetske statistike.

- Svaka druga povreda izazvana pirotehničkim sredstvima je opekotina lica, prstiju i šake. Česte su i povrede očiju, pre svega opekotine rožnjače, ali i mehanička oštećenja nastala upadanjem stranog tela u oko, koja mogu izazvati delimičan ili potpuni gubitak vida - precizirala je dr Marković, i dodala da, iako se povrede pirotehnikom dešavaju tokom čitave godine, na različitim vrstama proslava, u našoj sredini one su najčešće tokom novogodišnjih i božićnih praznika.

Korišćenje pirotehnike je strogo propisano Zakonom o javnom redu i miru, a kako je ranije za medije naveo Nebojša Simonović, oficir u Odeljenju za javni red i mir u Upravi policije, za one koji paljenjem pirotehničkih proizvoda ugrožavaju sigurnost i narušavaju javni red i mir predviđene su kazne: novčane od 50.000 do 100.000 dinara ili rad u javnom interesu od 40 do 120 časova.

ALO! APEL STOP PETARDAMA Raznesene šake i spaljena lica dečaka -  čije će dete ostati bez prstiju?

Alo!

 

Simonović je dodao da policija preduzima i niz preventivnih aktivnosti, kakve su edukacija dece osnovnoškolskog uzrasta.

- U našem kaznenom pravu, međutim, postoje mlađa i starija maloletna lica koja mogu da odgovaraju za izvršenje bilo kog prekršaja iz ovog Zakona o javnom redu i miru, a time i prekršaja za paljenje pirotehnike i pucanje - napomenuo je  Simonović, i dodao da maloletnicima sud može da izrekne vaspitne mere, a prema starijim maloletnim licima kaznene poene i vaspitne mere.

Amputacije, opekotine, gubitak vida i sluha...

ALO! APEL STOP PETARDAMA Raznesene šake i spaljena lica dečaka -  čije će dete ostati bez prstiju?

Alo/Shutterstock

 

Više od  50 odsto povreda od petardi, prema zvaničnoj statistici, čine opekotine i to lica, prstiju, šaka i ručnih zglobova, a nisu retkost ni delimične ili potpune amputacije jednog ili više prstiju na rukama. Doktori se često susreću i sa povredama očiju, poput opekotina rožnjače, ali i sa oštećenjem sluha kao što je pucanje bubne opne. Svaki drugi pacijent pomoć lekara potraži zbog neadekvatnog rukovanja, a svaki treći povrede je „zaradio“ zbog korišćenja neispravnih pirotehničkih sredstava.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading