PIĆE KOJE SPAJA SVE Srpska šljivovica upisana na UNESCO-ovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
Rakija šljivovica, nacionalno piće Srbije, upisana je na UNESCO listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva. Svako domaćinstvo koje ima voćnjak proizvodi za sopstvene potrebe određenu količinu rakije, ali je to piće i dalje uglavnom nepoznato van Evrope, zbog čega intenzivno treba da se radi na njegovoj promociji.
Među pićima, rakija u Srbiji zauzima posebno mesto. Srpsko piće neizostavni je deo svake trpeze. Slavlje je počelo, gosti su se okupili. Možda je to dečiji rođendan, novi posao, svadba ili samo gledamo neki sportski događaj. Svakako u sećanju razlog okupljanja neće biti bitan. Važno je da ima puno hrane na stolu i dosta ljudi koji drže čašice u ruci, a u čašici rakija. Ponekad je sipaju iz poznate flaše starog jugoslovenskog brenda, a često i iz plastične dvolitarke. "Daj da probaš ovu moju domaću", ponosno nude domaćini svojim gostima.
Ritual pravljenja rakije zadovoljstvo je za celu porodicu, ali i članove komšiluka. Rakija se iz Srbije proširila na ceo region i zato bez sumnje možemo reći da je to piće regiona.
To je prepoznao i UNESCO, koji je uvrstio "društvene prakse i znanja u vezi s pripremom i upotrebom tradicionalnog pića od šljive - šljivovice" u Srbiji na svoju listu nematerijalne kulturne baštine.
Rakija je i dalje najpopularnija u Srbiji, gde je njena primarna sredina za konzumaciju, ali i gde je ona utkana u svakodnevni život i praznike.
Njeno mesto je posebno važno u srpskoj kulturi ishrane. Kuvanje ovog alkoholnog pića prati i posebna tehnologija koja rakiji daje paletu ukusa, a na kraju i boju i posebnu mekoću.
Tradicionalan način serviranja rakije podrazumeva i poseban pribor, te se tako nacionalni napitak broj jedan pije iz litrića, čokanjčića, čutura, dok se meka rakija pije iz rukatke – čašice sa rukohvatom.
Jedanput destilovana rakija sa malim sadržajem alkohola, naziva se još i meka i koristi se za pravljenje Šumadijskog čaja. Kada se postupak destilacije ponovi, dobija se rakija prepečenica čiji procenat alkohola obično iznosi oko 40% do 45%, a ponekad seže i do 70%. S protokom vremena rakija je sve bolja, te je rakija stara nekoliko decenija posebno cenjena.
Rakija od šljive sa dodatkom bobica kleke - klekovača, specijalitet je zapadne Srbije, dok se u okolini grada Požege pravi šljivovica od autohtone sorte požegače, takođe zaštićenog geografskog porekla.
Srbija se već godinama nalazi među najvećim svetskim proizvođačima šljive, ukazujući na ogroman potencijal te grane poljoprivrede. Čak 70 odsto roda šljiva u Srbiji ide u proizvodnju šljivovice, najzastupljenije rakije na tržištu.
A dok se ne bude probila na svetsko tržište, rakija će nastaviti da živi na balkanskim veseljima (i kariranim stolnjacima) jer iako naučnici i UNESCO priznaju da je rakija izvorno srpski proizvod, njena proizvodnja čuvena je u celom regionu.
Međunarodni sajam turizma biće održan od 23. do 26. februara na Beogradskom sajmu, pod sloganom "Kad je odmor nije teško".
Turistička organizacija Srbije vas poziva da se podsetite koliko je lepa naša zemlja, posetite poznate destinacije, ali i skrivene kutke koji čekaju da budu otkriveni. Posetite štand Turističke organizacije Srbije u Hali 4 i izaberite odmor po svojoj meri.
Vreme da doživimo našu zemlju na način na koji do sada nismo.
SRBIJA doživi!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)