MUP UPOZORAVA Ovo morate da znate ako se zateknete u požaru
Otac je pokušao da spase trogodišnje i dvogodišnje dete, ali nažalost požar koji se rapidno raširio u roku od 20 minuta bio je brži.
Miloš Milenković iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a govorio je u jutarnjem programu Kurir televizije šta su najčešći uzroci požara u Srbiji i kako se ponašati u vanrednim situacijama.
- Najčešći uzroci požara su u Srbiji su neobezbeđena grejna tela i preopterećenost elektroinstalacija u kombinaciji sa ljudskim faktorom. Naša statistika ukazuje da dolazi do rasta broja požara u stambenim objektima - kaže Milenković.
Na pitanje voditeljke Olje Lazarević kako je moguće da se požar raširi u roku od samo 20 minuta, Milenković je rekao da je se požar može razbuktati i brže:
- Kad dođe do inicijalnog požara, u samoj zatvorenoj prostoriji dosta faktora utiče na brzinu širenja. Mi ovde govorimo o minutima, a nekad je dovoljno samo 20 sekundi. Jako je bitno ostati priseban i pratiti uputstva koja dajemo po pitanju toga kako se ponašati u datoj situaciji. Kako tvrdi, posebno treba obratiti pažnju na mere prevencije.
- Naglasak jeste na preventivi koju Ministarstvo unutrašnjih poslova intenzivno sprovodi. Treba voditi računa o samom načinu grejanja. Ne ostavljati ne obezbeđena grejna tela. Ne treba se igrati sa elektroinstalacijama. Svako misli da je majstor i da može da popravi kvarove. Mi insistiramo da to rade stručna lica - kaže Milenković i dodaje kako treba postupati u slučaju da do požara ipak dođe:
- U takvim situacijama najvažnije je ostati priseban. Ukoliko nije došlo do druge ili treće faze treba pokušati ugasiti požar. Ako procenimo da treba da napustimo prostoriju ne napuštati je indivudualno, nego najpre sabrati sve članove porodice na jednom mestu. Obaveznoi zatvoriti vrata po napuštanju prostorije. Takođe, obaviti poziv na 193. Vatrogasci će najpre raditi na spasavanju ljudskih života, a potom na likvidaciji požara. Istakao je i važnost produkata sagorevanja, kao i opasnost od ugljen monoksida:
Na razbuktavanje vatre bitno utiču i produkti sagorevanja poput tkanine na primer. Takođe, ugljenmonoksid može da bude koban po ljudski život. Ukoliko ima ugljenmonoksida obavezno staviti mokru krpu na lice. U evakuaciji nikako ne koristiti liftove. Ukoliko se ugleda dim na hodniku zgrade, zatvoriti se u stan kako bi se zaštitili od dima. Poželjno je izaći na balkon ili terasu, kako bismo mogli da damo dodatnu informaciju vatrogasnim službama kada stignu na mesto događaja.
Milenković je uputio apel roditeljima da u slučaju požara obavezno saberu celu porodicu na jedno mesto pre nego što napuste prostoriju zahvećenu požarom.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)