POVODOM NEDELJE AUTIZMA Glumac Mikica Petronijević o sinu, borbi, predrasudama, i hrabrosti  Mihailo ne zna da broji, ali ima najlepši osmeh
Foto: Privatna arhiva/privatna arhiva/Vojislav Luković

Osobe sa autizmom i njihovi roditelji susreću se sa raznim stereotipima, predrasudama, otpužbama i stigmom. A sve što traže je blag pogled i reči „polako, u redu je, razumem vas“. Upravo to u intervjuu za Alo! kaže i glumac Mikica Petronijević, čiji sin Mihailo ima autizam i zbog kojeg je Mikica osnovao udruženje „Svici u mraku“.

- Već je postalo poznato da osobe sa autizmom ne mogu uvek da iskontrolišu glas, pa se desi da viknu, naprave neki nagli neprimeren pokret i slično. Tada je roditeljima koji idu sa njima jako teško jer se suočavamo sa prekornim, osuđivačkim pogledima, kao da nam nije već neprijatno - kaže on i dodaje:

- Kada se to dešavalo mom Mihajlu, mi smo toliko često govorili „Izvinite, ima autizam“, da je on sam počeo da govori s vremena na vreme „Izvinite, ima autizam“. On je sada pravi dobri meda, ali nije uvek bilo tako, do toga je trebalo mnogo strpljenja, rada, ljubavi, truda.

Za one koji se na javnom mestu nađu u situaciji da prisustvuju nekoj takvoj epizodi, Petronijević poručuje:

POVODOM NEDELJE AUTIZMA Glumac Mikica Petronijević o sinu, borbi, predrasudama, i hrabrosti  Mihailo ne zna da broji, ali ima najlepši osmeh

privatna arhiva/Vojislav Luković

 

- Dovoljno je tada samo uputiti pogled podrške, ništa više. Samo ne osuđivati. Dešavalo se da neko bude neprijatan prema nama, ali onda kada vide o čemu se radi, i njima samima bude neprijatno.

Njegov sin Mihailo sada ima 24 godine, a dijagnozu je dobio oko druge.

- Mi smo tada živeli u Aranđelovcu, a u želji da Mihailu pružimo najbolje uslove upisali smo ga u jednu od ukupno dve škole za osobe sa autizmom, a koje se nalaze u Beogradu, tako da smo morali da se preselimo. Korak po korak, došli smo do puberteta, pa pregurali i njega. Sledeća veća prepreka nam je bilo to što ne postoji srednja škola za osobe sa autizmom - objašnjava.

Upravo iz toga Mikica je došao na ideju da dedovinu u selu Venčane kod Aranđelovca renovira i pretvori u centar za dnevni, višednevni, a kasnije i trajni smeštaj za decu i osobe sa autizmom.

Iako je Mihajlo sada jedan veseli mladić koji voli da ide u pozorište, putuje, učestvuje u društvenim aktivnostima, njegov otac se dobro seća prvih koraka, kada je trebalo i on sam da se pomiri sa tom dijagnozom.

- Sada to prihvatanje pokušavamo da dobijemo i od šire zajednice, bez ikakve patetike i sažaljenja, da ukažemo da su naša deca tu i da im je potrebna kontinuirana podrška tokom cele godine. Želimo empatiju, ljubav, pažnju, humaniji odnos prema svim ranjivim kategorijama - zaključuje ovaj brižni otac.

POVODOM NEDELJE AUTIZMA Glumac Mikica Petronijević o sinu, borbi, predrasudama, i hrabrosti  Mihailo ne zna da broji, ali ima najlepši osmeh

privatna arhiva/Vojislav Luković

 

Mihailo ne zna da broji, ali se smeje, druži i raduje, što je mnogo važnije.

- Meni je isprva bilo teško da prihvatim da je moje dete završilo osnovnu školu, a da ne zna da broji do 10, ali onda sam shvatio da u njegovom svetu to nije važno. Mi smo uspeli da se on smeje, da uživa, da bude srećan. To isto hoću da pružim i drugoj deci, da vidimo koliko imaju prostora za napredak i da idemo ka tome.

Zajedničko stanovanje idealno rešenje

Zajedničko stanovanje bi bilo bajbolje rešenje za osobe sa autizmom koje odrastu i koje više ne mogu da dobijaju negu od svojih roditelja. Upravo na tome glumac i njegovi prijatelji žele da rade, a za šta se nadaju i podršci i aktivnosti države.

- Mi smo letos na našem imanju naišli na ogromno interesovanje, jer smo omogućili deci rad sa defektolozima logopedima, dok će roditelji za to vreme moži da odahnu. Ta kombinacija prirode i stručnog rada se pokazala kao blagotvorna, a posebno bi bilo dobro da postoji sistem koji bi ovakav rad organizovao i sprovodio i kasnije, kada ta deca odrastu i kada njihovih roditelja ne bude - objašnjava Mikica Petronijević kog brine činjenica da osobe sa autizmom nakon smrti roditelja borave u bolnicama, gde nastavljaju život kao biljke.

Nedelja autizma

„Nedelja autizma“ obeležava se sve do 9. aprila, sa ciljem da se deci sa bilo kakvim teškoćama i različitostima pristupa bez etikete. U Jugoslovenskom dramskom pozorištu u nedelju, 9. aprila, u 17.30, biće održan koncert hora „Ison“, a svečano će biti izvedena pesma „Deca bez granica“, koju će pevati naši poznati muzičari i horovi.

Najvažniji period je rani uzrast

Veliki problem koji imaju i roditelji i deca sa autizmom nastaje kada ne mogu da se pomire sa dijagnozom.

- Veliki korak za svakog roditelja da na vreme to prihvate, jer u tom najranijem periodu od druge do šeste godine može najviše i da im se pomogne – kaže Mikica Petronijević.

Svicima možete pomoći slanjem SMS-a sa sadržajem 105 na broj 2407

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading