DALEKO IM LEPA KUĆA U svetu zavladao trend da mladenci prave veselje bez dinara, dok u Srbiji ne žale para za najvažniji dan: Gostima na svadbama služe samo vodu!
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Mladenci u mnogim zemljama Evrope, pa i u Americi sve češće goste pozivaju na „suvu svadbu“, odnosno na slavlje bez alkohola, kafe i sokova da bi uštedeli novac. Kod nas, poznajući naš mentalitet i sudeći po rečima profesionalaca iz firmi koje organizuju venčanja, tako nešto neće skoro da zaživi!

Naravno, postoje i mladenci koji alkohol izbegavaju zato što su lečeni alkoholičari, ali takvih je zaista malo. Da je sve više onih koji žele da uštede pare, pokazuju i sve češće objave na popularnim portalima koji se bave organizacijama venčanja. Tako američki Maroo nudi 55 saveta za jeftiniju svadbu, a britanski Here Comes The Guide 37 predloga. Mnogi od njih tiču se cvetne dekoracije, inače veoma skupe stavke, a jedna od varijanti je da se sveže zameni suvim ili veštačkim.

DALEKO IM LEPA KUĆA U svetu zavladao trend da mladenci prave veselje bez dinara, dok u Srbiji ne žale para za najvažniji dan: Gostima na svadbama služe samo vodu!

Foto: Printskrin

 

 

 

Kako je za Alo! naveo Miloš Savićević iz firme koja se bavi venčanjima, verziju svadbe bez alkohola i preterivanja u svakom smislu teško da možemo očekivati u Srbiji u dogledno vreme.

- Najviše para na svadbe troše naši ljudi iz dijaspore. Ima tu raznih troškova, od izbora restorana, preko muzike do dekoracija. Činjenica je da su sve stavke poskupele 70 do 100 odsto, mnoge neopravdano. Na primer, pre korone zvanice su mladencima poklanjale po 50 evra, sada se bez 100 ne ide na svadbu - naveo je naš sagovornik, i dodao da je cveće enormno poskupelo.

- Ima onih sa dubokim džepom kojima nije problem da plate od 12.000 do 15.000 evra za cvetnu dekoraciju. Znam za slučajeve da se angažuju poznati voditelji koji za desetine hiljada evra izigravaju domaćine, pričaju šale i slično - istakao je Savićević.

Prema njegovim rečima, jedna od novina na srpskim svadbama je angažovanje benda onlajn.

- Bend svira uživo, ali preko video-bima. Za tu vrstu usluge mladenci plaćaju od 1.200 do 4.000 evra, u zavisnosti od toga kog dana je svadba, koliko bend ima članova i slično. Ušteda je samo to što ne plaćaju prevoz muzičarima - naveo je Savićević.

A da srpske svadbe nema bez reke alkohola i praseta od pola tone, pokazali su Nikola i Jovana Cukić iz Rače. Na svadbu su pozvali oko 1.000 zvanica, torta je imala 19 spratova, a samo jedna svinja bila je teška oko 500 kilograma. Nikola, koji je asistent na Fakultetu veterinarske medicine, istakao je da je običaj da se na svadbu zove celo selo, a njegovo ima 870 ljudi.

- Kada sretnem ljude na ulici, svi mi se javljaju. Hiljadu zvanica je bilo u toku pripreme, prvog i drugog dana. Na dan same svadbe bilo je 700 zvanica. Tu je spadala naša rodbina, celo selo se pozvalo, tako je kod nas od davnina. To je velika odgovornost, mora se ispoštovati svaki gost - objasnio je Nikola, o čijoj svadbi se u superlativima priča danima, a prikazana je na RTS-u u emisiji „Svadba iz mog kraja“.

Teško da bi bilo tako da je zvanicama poslužio samo vodu!

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading