TRADICIJA ČUVA SVEŽINU Ovo morate znati, ako želite da vam jaja budu zdrava i sveža: Kuvajte ih u lukovini i mažite ih mašću!
Jaja su spremna, boje su tu, vosak, sličice, iglice, flomasteri... stooop! Polako. Iako ste već sve nabavili i isplanirali, možda ćete nakon čitanja ovog teksta preispitati svoje planove. Prof. dr Predrag Nenadić, čuveni nutricionista koji celog života proučava uticaj hrane na zdravlje, za Alo! objašnjava koji metod bojenja je bezbedan za vas, a posebno za decu i osetljive osobe.
- Kako će se jaje očuvati i koliko će biti zdravo, zavisi od mnogo faktora. Prvo, idealno bi bilo da izaberemo domaća jaja, od koka koje nisu hranjene koncentratom.
Zatim, kada kuvamo jaja za farbanje, treba voditi računa da se ne pregreje voda, prosto zato da ljuska ne bi pucala.
- Kada ljuska pukne, jaje je podložnije kvarenju. Ne treba brinuti, neće im biti ništa za nekoliko dana, ali njih treba pojesti pre ostalih. Tako da, ako primetite da vam je neko jaje puklo, izdvojte ga da znate da je ono prvo na redu - ističe Nenadić, i nastavlja:
- Važna stavka je i boja - treba birati one koje su prirodne. Lukovina je jako korisna, jer ne samo što oboji jaje, već mu da i dodatnu zaštitu, to je pravi prirodni konzervans koji sprečava kvarenje. Takođe, ako vam ljuska pukne prilikom kuvanja, nije isto da li će vam na belance proći ona veštačka boja napravljena ko zna od čega, ili prirodna i bezbedna.
Dalje, kako kaže prof. Nenadić, nisu naše bake džabe mazale jaja svinjskom mašću!
- Premazivanje jajeta, ali ne uljem, već mašću, nema za cilj da vam se boja lepše sija, već je to svojevrsna impregnacija, koja ne dozvoljava unutrašnjosti jajeta da dođe u kontakt s vazduhom. Takvo jaje, skuvano i obojeno u lukovini, namazano mašću i čuvano dalje od visoke temperature može da izdrži da se ne pokvari i po nekoliko meseci! Naravno, pod uslovom da nije nigde puklo i da nije već bilo staro ili loše čuvano pre kuvanja.
Ipak, ne morate baš sve da ih čuvate mesecima, ali možete ih slobodno jesti i danima nakon praznika. Tako ovaj lekar jasno poručuje da slobodno koristite jaja koja vam preostanu i nakon vaskršnjeg utorka.
- Mogu se jesti sama ili, pošto ljudima nekada dosadi ista hrana, mogu da se naprave razne salate s jajima - zaključuje profesor Nenadić.
SUTRA ČITAJTE
U drugom delu razgovora sa profesorom Predragom Nenadićem u sutrašnjem broju Alo! novina saznaćete koliko kuvanih jaja smete da pojedete u toku dana i da li ćete se otrovati ako preterate, kao i na koje načine možete da iskoristite preostala jaja.
Mora da se kuva bar 20 minuta!
Iako je za tvrdo kuvano jaje koje spremimo da pojedemo odmah danas dovoljno kuvanje malo preko pet minuta, kada su u pitanju jaja koja treba duže da stoje, obavezno je ostaviti ih duže na šporetu.
- Tokom tog procesa ubijaju se sve potencijalno loše stvari po ljudsko zdravlje, pre svega bakterije koje bi mogle da izazovu trovanje i bolesti - objašnjava za Alo! dr Predrag Nenadić.
Kupus za ljubičastu, maslačak za žutu
Pored lukovine, koja će vas uvek iznenaditi spektrom boja koje može da da, tu su i druge prirodne boje koje dobijate kuvanjem jaja s voćem, povrćem i začinima. Za žutu možete koristiti maslačak ili kurkumu, za zelenu spanać, zelje, koprivu ili peršun, za plavu borovnice, za ljubičastu crno vino ili ljubičasti kupus, a crvenu za čuvarkuću dobićete uz pomoć cvekle ili višnje!
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)