IZBACIMO ORUŽJE, SAČUVAJMO ŽIVOTE! MUP poziva građane da predaju svoje nelegalne puške i pištolje
Načelnik Odeljenja za oružje iz Uprave za upravne poslove MUP-a Jelena Lakićević ističe da tokom ovog perioda građani koji predaju neregistrovano oružje neće krivično odgovarati, niti snositi bilo kakve posledice, takođe neće morati da dokazuju poreklo oružja.
- Pozivamo građane koji poseduju nelegalno oružje da se odazovu ovom pozivu, obrate najbližoj policijskoj stanici i predaju oružje za koje nemaju isprave - poručila je Lakićevićeva, i precizirala da se poziv odnosi na sve vrste oružja, automatsko, kao i svako drugo oružje, minsko-eksplozivna sredstva, delove za oružje i municiju koju su građani protivpravno držali.
- Ujedno Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva i one građane koji nisu predali policijskim stanicama na čuvanje oružje nakon smrti vlasnika da to sada urade - istakla je Jelena Lakićević. Oružje u nelegalnom posedu građani u navedenom periodu, bez ikakvih posledica, mogu predati svakog dana od 7 do 19 časova.
- Za to apsolutno nemaju niti krivično-pravno niti prekršajno-pravnu odgovornost, kao ni obavezu da obrazlažu poreklo oružja - izjavila je za Tanjug Biljana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala MUP-a.
Kako je objasnila, resorni ministar Bratislav Gašić doneo je naredbu koja podrazumeva postupak legalizacije.
- Ministar na osnovu procene i zaštite opšte bezbednosti građana, javnog reda i mira, baš u ovakvim situacijama ima pravo da sprovede taj proces i izda naredbu za postupak legalizacije. Pozivamo sve građane koji po bilo kojem osnovu imaju oružje, bilo koje vrste a koje nije i nema dozvolu nadležnih organa, i naravno oružje koje uopšte po Zakonu nije predviđeno i moguće registrovati, kao i oružje za koje nadležni organi i ne izdaju dozvole, da predaju mesno nadležnoj policijskoj stanici od sedam do 19 časova - istakla je ona i dodala da je u Službenom glasniku naredba objavljena 5. maja i da stupa na snagu prvi radni dan, odnosno danas, 8. maja.
- Građani mogu u postojećem tekstu Zakona o oružju i municiji pročitati šta je legalizacija i šta podrazumeva postupak, kao i da apsolutno nemaju niti krivično-pravno, niti prekršajno-pravnu odgovornost za predaju oružja, niti obavezu da obrazlažu poreklo tog oružja i tome slično - pojasnila je Biljana Otović Pjanović.
Prvo kod psihijatra, pa onda dozvola za pištolj
Kao što je Vlada naložila, Ministarstvo unutrašnjih poslova će u najkraćem mogućem roku u saradnji sa drugim nadležnim državnim organima, pre svega sa Ministarstvom zdravlja, uraditi hitne izmene Zakona o oružju i municiji, izjavio je pomoćnik sekretara MUP-a i pukovnik Milan Andrić. On je za Tanjug rekao da se očekuje da će već tokom sledeće nedelje biti izrađen nacrt Zakona o oružju i municiji.
- U ovom trenutku od novih uslova koji će naći svoje mesto u zakonu su novi zdravstveni uslovi, odnosno obavezan psihološki pregled lica koje podnosi zahtev za držanje i nošenje oružja i pored tih uslova uvešćemo obavezno kontrolne preglede na svakih šest meseci ili godinu dana, o tome ćemo još govoriti sa Ministarstvom zdravlja - rekao je Andrić. Prema njegovim rečima, u nekim ad hok situacijama utvrđivaće kod lica koja poseduju ili koja apliciraju za posedovanje dozvole za držanje i nošenje oružja da li u svom organizmu imaju alkohol ili psihoaktivne supstance.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)