DA LI SRBIJI PRETE POPLAVE POSLE BUJICA U HRVATSKOJ I BOSNI? Hitno se oglasio RHMZ, ovaj deo zemlje je prvi na udaru
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) je ranije objavio na svom sajtu upozorenje o pljuskovima sa grmljavinom oko 18 časova u tri regije u Srbiji.
Kako stoji na njihovom sajtu, kiša sa grmljavinom se očekuje na severu Vojvodine, jugu Banata, u Sremu i zapadnoj Srbiji. U pojedinim delovima Beograda očekuje se kratkotrajna kiša ili pljusak.
A sada je stiglo još jedno upozorenje. Na Dunavu kod h.s. Novi Sad vodostaj će 22. maja prevazići granicu redovne odbrane od poplava. Na Savi kod h.s. Šabac vodostaj će se narednih dana kretati iznad granice redovne odbrane od poplava.
Srbija, a naročito region, bili su prethodne sedmice na udaru veoma obilnih padavina.
Obilne padavine dovele su do velikih poplava i bujica u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini, a pričinjena je i veća šteta. Najkritičnija situacija bila je na severozapadu Bosne i Hrvatske, piše meteorolog Đorđe Đurić za Telegraf.
Iako u Srbiji nije bilo izlivanja reka iz svojih korita, došlo je do naglog porasta Dunava, a naročito Save i to direktno zbog situacije u regionu.
U Srbiji je prethodne sedmice bilo manjih problema pri jačim grmljavinskim olujama, kada se u veoma kratkom vremenskom intervalu pala velika količina padavina i odvodni sistemi nisu mogli da prihvate veliku količinu atmosfersku vode, pa je došlo do urbanih poplava, naročito u Novom Sadu.
Poslednjih dana situacija sa padavinama se u Srbiji i u regionu stabilizovala, tako da nije bilo obilnih padavina na širem pdoručju i nivo svih reka u Hrvatskoj i u Bosni je u padu.
- Kada je reč o Srbiji, nivo svih manjih i srednjih reka nije kritičan, niti postoji opasnost od poplava. Dunav u svom donjem toku narednih dana beležiće dalji rast nivoa, a kod Pančeva će vodostaj preći granicu redovne odbrane od poplava, ali bez opasnosti od poplava, a u korist trome da nema opanosti ide i to što će Dunav narednih dana u gornjem toku kroz Srbiju imati nagli pad i to i za više od pola metra - kaže meteorolog.
I situacija na Savi nakon naglog rasta se stabilizuje i u svom gornjem toku kroz Srbiju beleži nagli pad, a manji porast i dalje se očekuje u donjem toku i u Beogradu, ali bez dostizanja kritičnih vrednosti.
Inače, na Savi je nivo prošle sedmice kod Šapca prešao granicu redovne odbrane od poplava i takva situacija će se zadržati i narednih dana, ali dobro je to što nivo Save i kod Šapca beleži pad i taj pad će se nastaviti.
Stanje na Tisi je takvo da je nivo u donjem toku u porastu, a u gornjem toku kroz Srbiju u padu.
Za razliku od Hrvatske i Bosne, Srbija je imala puno sreće u prethodnom periodu i to iz nekoliko razloga. Padavine nisu bile tako obilne kao u tim predelima, a i naše reke imale su srednji i niži vodostaj i bile su pripremljene za dotok velike količine vode.
Do kraja maja u Srbiji i regionu biće povremenih lokalnih pljuskova sa grmljavinom, ali obilnih padavina na širem prostoru neće biti, tako da nema opasnosti od poplava.
Potencijalnih i manjih problema može biti samo pri lokalnim i obilnm pljuskovima na malom prostoru i tada može doći do kratkotrajnih urbanih poplava, poput onih u Novom Sadu, ali samo pri ekstremnim pljuskovitim padavinama u kratkom intervalu.
Prema trenutnoj prognozi, tek u četvrtak i u petak ponegde će postojati potencijalna opasnost od obilnijih pljuskova na manjem prostoru, zaključuje Đurić.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)