BRNU VIRUS PUNI DOMOVE ZDRAVLJA Veliki broj zaražene dece u junu, dr Milićević: Roditelji se uplaše, ali...
U poslednjih mesec dana mališane predškolskog uzrasta napada takozvani BRNU virus, koji se manifestuje u vidu osipa, a javlja se na šakama, stopalima i ustima. Iako po izgledu podseća na varičelu, nisu boginje u pitanju, te lekari savetuju da je neophodno posavetovati se sa pedijatrom jer mnogi roditelji greše kada je lečenje u pitanju. Kako stručnjaci za "Blic" kažu, ova bolest nije bila toliko rasprostranjena u prethodnom periodu, ali da smo zbog kovid epidemije svi sada osetljiviji, pa i deca, te da treba raditi na jačanju imuniteta. Dobra vest je da bolest uglavnom ne daje teže komplikacije, sve traje od tri do sedam dana i prolazi samo.
Kako za "Blic" objašnjava pedijatar dr Saša Milićević roditelji mališane dovode sa osipom i sa sumnjom da imaju boginje, jer deca imaju u povišenu temperaturu, nemaju apetit...
- To je taj "američki virus" bolest ruku, nogu i usta. To je bolest koja nije opasna i koja prođe sama, ali dosta deluje dramatično i uplaši roditelje pošto se javi ospa koja kasnije pređe u male sitne rane. Ospa se, inače, ne pojavi odmah nego drugog dana, a bolest počinje kao svaki drugi virus, temperaturom, lošim opštim stanjem, curenjem nosa... roditelji u početku ne mogu da prepoznaju o čemu se tačno radi, pa kada se jave ospe oni pomisle na varičele i ili alergiju - objašnjava pedijatar.
Kako se javljaju ospe i u ustima, dete odbija da jede i da uzima tečnost, a razlog je bol koji se javlja jer imaju ranice na jeziku.
Nikako im nemojte davati kiselo
- Posebno limunada ih nagriza. Zato treba biti oprezan i sa hranom i sa voćem, s tim što tečnost moraju uzimati na način koji ih "ne boli". Može jogurt, sok koji nije kiseo, neka neutralna tečnost poput vode - dodaje dr Milićević.
Kako se prenosi i leči
U pitanju je zarazna bolest koja se najčešće prenosi u vrtićima, kapljičnim putem, ali i preko igračaka.
- Njih boli i svrbi usna duplja, pa oni to diraju rukama a posle uzimaju igračke koje koriste i druga deca i tako se bolest širi. Zato ako je neko dete bolesno, nikako ne sme da ide u kolektiv kako ne bi zarazilo drugu decu. Mi do sada nismo imali to toliko, zadnjih mesec dana je postalo intenzivnije. Vrlo je dobra stvar što retko kad daje komplikacije i uglavnom prolazi samo od sebe, jedino što je mučno deci. Od terapije ne treba nešto posebno davati, osim lekova protiv povišene temperature, dete treba da miruje, izolacija. Ako češanjem dođe do neke infekcije, lekar će dati neku antibiotsku mast, ali to ne treba na svoju ruku, ili ako se pojavi kašalj dodatno, to znači da se aktivirala i neka bakterija. Zato je važno javiti se lekaru kada se javi promena. Inače sve traje do tri do sedam dana i prolazi samo - zaključuje pedijatar dr Saša Milićević.
U DZ Savski venac 50 odsto deca javlja se sa ovim simptomima
U beogradskom Domu zdravlja Savski venac, u predškolskom dispanzeru, povećan je broj pregleda dece, od kojih se 30 do 50 posto javlja sa simptomima BRNA virusa - bolesti šaka, stopala i usta, izjavila je jutros za Tanjug pedijatar u tom DZ dr Marija Golubović.
Ona je rekla da se na dnevnom nivou u predškolskom dispanzeru doma zdravlja pregleda od 80 do 100 dece.
Prema njenim rečima, uzrast koji je najviše zahvaćen je predškolski i to deca od dve do tri godine, inkubacija je tri do pet dana.
- Simptomi su obično temperatura do 38 stepeni, praćeno povremeno glavoboljom, bolom u grlu i često odbijanjem obroka - rekla je dr Golubović.
Ona kaže da se kod male dece mogu javiti i kašaste stolice.
- Drugog ili trećeg dana bolesti javlja se karakterističan osip po šakama, stopalima i ustima u obliku plikova. Bolest traje oko 10 dana i uglavnom prođe bez komplikacija, jedini problem je brzo širenje infekcije sa kontaminiranih površina. Pošto je reč o infektivnom oboljenju dete neće ići u kolektiv do povlačenja tegoba bolesti - rekla je dr Golubović navodeći da je terapija simptomatska.
Oslabljen imunitet
Tokom borbe sa epidemijom kovida oslabljen je imunitet kako odraslima tako i deci. Maske, izolacija učinili su svoje, pa smo svi postali osetljivi
- Maske i izolacija su nas štitili od virusa i mi nismo mogli da stvaramo otpornost kako to inače biva. To se naravno odnosi i na decu. Sada su deca osetljivija, kao i odrasli, i onda se javljaju virusi koji traju duže. Jun mesec je a mi još uvek imamo i stomačni virus, pa sada i ovaj virus... Treba raditi na jačanju imuniteta i kada se primete simptomi odmah se izolovati i zatražiti od lekara pravu terapiju, ništa na svoju ruku - zaključuje dr Saša Milićević.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)