SEIZMOLOG OTKRIVA: PRETE LI NAM JAČI POTRESI Postoji li veza između poplava i zemljotresa?
Prema podacima Republičkog seizmološkog zavoda, epicentar je bio u varvarinskoj opštini, između Obreža i Drenovca. Intenzitet potresa u epicentru bio je 4,2 jedinice Rihterove skale.
Seizmološkinja Slavica Radovanović rekla je da je teško uspostaviti direktnu korelaciju između zemljotresa i velike količine padavina i poplava.
- Podsetiću vas na velike poplave u Obrenovcu, kad je bilo mnogo više vode, a nismo imali zemljotres. Ovaj zemljotres je pre u nekoj relaciji sa tim generalnim povećanjem seizmičnosti, koja se lagano širi i sa istoka i sa zapada nam dolazi, dotiče seizmička energija i počinju polako da se pojavljuju zemljotresi i na prostoru susednih država i kod nas. Svedoci smo zemljotresa kod Temišvara, pre nedelju dana, pa onda zemljotresa u Bugarskoj kod Plovdiva gde nije tako često zemljotres magnitude 5 kao i ovaj kod Temišvara. Poslednji je tu bio još 1991. godine - rekla je Radovanovićeva.
Intenzitet u epicentru je bio 4,2 stepena po Rihteru. Radovanovićeva kaže da je teško odgovoriti na pitanje da li se mogu očekivati naknadni potresi kad je reč o Srbiji.
Napominje da je pogledala veb-prezentaciju Republičkog seizmološkog zavoda, da vidi ima li eventualno nekih slabih zemljotresa, ali ih nije bilo.
- Moram da podsetim da je poslednji zemljotres u ovom prostoru bio takve jačine još 1893. godine. Od tada je prošlo dosta vremena - rekla je ona.
Prema njenim rečima, kad govorimo o našim najjačim zemljotresima, to je magnituda 5,7 i 5,9.
- Znači, taj 1739. kod Jagodine imao je procenjenu magnitudu 5,7, ovaj kod Svilajnca je bio 1893. Namerno govorim godine da dobijete osećaj da jeste ipak prošlo dosta vremena i da je u kontekstu ove seizmičke aktivnosti, i u Rumuniji i u Bugarskoj došlo do laganog porasta i u ovom prostoru još od 2006. godine - kod Donje Mutnice bio je zemljotres magnitude skoro 5 - ističe Radovanovićeva.
Šta može izazvati zemljotres ovakvog intenziteta
Radovanovićeva kaže da magnituda 4,2 skoro da ne može da izazove oštećenja na objektima.
- Magnituda od koje možemo da očekujemo da se nešto desi, da popadaju crepovi, da se pojave neke manje pukotine, ali samo u malteru i to starijih objekata počinju tek od magnituda 4,5. Tako da sve što je do te magnituda smatramo stvarno bezopasnim, ako iza toga ne sledi nešto jače, pa da je najavljivač - napominje ona.
Ukazuje da područje Sjenice pogađaju zemljotresi koji nisu jaki.
- Energija se prazni regularno i nikad se ne nakupi previše toga. A svi prostori koji ćute, u kojima nema zemljotresa, a u prošlosti su bili neki jaki zemljotresi, to su prostori u kojima se potencijalno mogu javiti i zemljotresi magnitude 4,2. Videli smo i da u poslednjih nekoliko godina, počevši od onog Mladenovca, od pre nekoliko godina, da je počela lagano da raste seizmička aktivnost na prostoru Srbije - rekla je Radovanovićeva.
Briga za bezbednost
Radovanovićeva kaže da briga treba uvek da bude usmerena, ne u pravcu kada će biti, nego šta je to što mi možemo da uradimo kad bude onaj najjači zemljotres.
- A biće sigurno jednog trenutka onaj koji je za prostor Srbije najjači, što je daleko od bilo kakve kataklizme - šta je to što mi u okviru svoje porodice, u okviru objekta u kojem smo, možemo da uradimo, da bezbedno izađemo iz tog zemljotresa. Eto, naša briga ka tome treba da bude usmerena - zaključila je Radovanovićeva.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)