KLIMA UREĐAJI MOGU BITI VEOMA OPASNI: Evo zašto ne treba da rade predugo!
Foto: Shutterstock

Važno je da je neko u prostoriji dok rade elektrouređaji kako bi, u slučaju problema, mogao pravovremeno da reaguje.

Od kako je nastupilo leto ne prođe ni dan da vatrogasci ne gase neki od zapaljenih klima-uređaja. Ali, nisu samo klime te koje mogu da izazovu požar. Događa se to i kada predugo ostanu uključeni ili su neispravni televizori, punjači, kompjuteri, veš-mašine, mašine za pranje sudova, zamrzivači, šporeti... Takvi požari nisu česti, ali se dešavaju, zbog čega je važno na vreme obratiti pažnju i ne ostavljati aparate uključene kada u kući nema nikoga.

– Nijedan elektrouređaj nije predviđen da radi non-stop. Posebno nije preporučljivo da rade bez našeg nadzora, odnosno kada nismo u kući, na poslu... To ne znači da su ti uređaji opasni. Jer, svi oni koji se nađu u prodaji trebalo bi da su ispitani, da prođu neke procedure, testove, da budu ispoštovani određeni standardi. Do nas je da ih koristimo i održavamo na ispravan način. Čim primetimo da nešto nije u redu, trebalo bi da ih servisiramo. Jer, ti aparati mogu da predstavljaju opasnost ako dođe do nekog kvara. To se odnosi na sve elektrouređaje. Zbog toga je važno da pravovremeno reagujemo – rekao je Dragan Miković, zamenik komandanta Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd.

Leti je i veća potrošnja električne energije nego zimi, upravo zbog korišćenja klima-uređaja i ventilatora. Zimi se mnoga domaćinstva greju na čvrsta goriva i gas, a ne na struju. A sada gotovo svi koriste struju za hlađenje kada je velika vrućina.

– U slučaju da dođe do kvara nekog aparata, da se oseti dim, neki neobičan miris, sugrađani bi trebalo da pozovu nas da to proverimo. Jer i u slučaju da izbije požar, ako pravovremeno reagujemo, šteta može biti minimalna. Moj savet je i da bi svi u kući trebalo da imaju aparat za početno gašenje požara. On može da se kupi u svakom većem marketu, nije preterano skup i njim mogu da se gase svi uređaji na električnu energiju. U slučaju da smo u prostoriji i vidimo da kreće požar na kompjuteru, klimi, punjaču... prvo je potrebno ugasiti struju na osiguraču, zatim pokušati gašenje požara ako je manji tim aparatom, i obavezno pozvati nas, odnosno 193. Jer, nikada niste sigurni da li je požar potpuno ugašen. Mi smo tu da proverimo šta je potrebno kako bi ljudi bili sigurni – ističe Miković.

Poseban problem predstavljaju elektroinstalacije koje su stare i uglavnom nisu predviđene za veći broj aparata.

– To se posebno odnosi na zgrade koje su projektovane davno, poput onih u centru grada. Mnoge od njih su građene pre Drugog svetskog rata i tada su elektroinstalacije bile predviđene za mali broj potrošača – nekoliko sijalica i poneki radio. Sada je mnogo veća potrošnja, veći broj uređaja je priključen na struju pa bi trebalo da se kompletno menjaju elektroinstalacije i to ne samo u jednom stanu, već u celoj zgradi. Jer, ako se to ne uradi za sve stanove i zajedničke prostorije, ostaje opterećenje na strujomerima. To je velika opasnost i ostavlja prostor za izbijanje požara – objašnjava Miković.

Požar na Zvezdari

Mnogi se sećaju požara u Ulici Radoja Domanovića na Zvezdari u junu 2021. godine. Tada su u vatri, koju je izazvala klima koja je radila ceo dan, uništena dva stana, a još dva oštećena usled gašenja. Borba sa vatrenom stihijom koja je zahvatila i krov trajala je više od tri sata.

"Rudarenje" potencijalna opasnost

Veliku opasnost za izbijanje požara predstavlja i korišćenje kompjutera za takozvano rudarenje kriptovaluta. U avgustu pre dve godine na Zvezdari je stradala mlada žena koja je pokušavala da unese kompjutere sa terase jer je počela kiša. Došlo je do kratkog spoja na kablovima i ona je poginula. Krajem 2021. u podrumu Dražine kuće u Ivanjici otkriveni su uređaji za rudarenje vredni oko 5.000 evra koji su za nekoliko meseci potrošili više od 55.000 kilovata struje. Temperatura u podrumu, kada su njega ušli inspektori, bila je viša od 40 stepeni.

Bez obzira na to da li je reč o „rudarenju” ili preduzećima koja imaju veći broj kompjutera, prostorije u kojima se drže ovi uređaji moraju da ispunjavaju određene standarde. Prostorije se moraju često provetravati, moraju imati određenu temperaturu, a važno je imati i instalacije koje mogu da izdrže potrebu za većom energijom..., piše Politika.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading